Gran Canaria - tipy na dovolenku na vlastnú päsť

Kanárske ostrovy je súostrovie sopečného pôvodu, ktoré leží v Atlantickom oceáne asi 100 km od pobrežia Afriky. Gran Canaria je jeho tretím najväčším ostrovom. Pokiaľ ho chcete skutočne spoznať a nielen opalovať a kúpať sa na jednej pláži, odporúčam tam ísť na vlastnú päsť. Ísť bez cestovky je nielen finančne výhodné, ale budete si môcť naplánovať program len podľa seba. A že tam je čo obdivovať!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Dovolenka na Gran Canarii môže vyjsť aj veľmi lacno, stačí sledovať ceny leteniek, niekedy sa pohybujú veľmi nízko. Treba ju ale zabookovať aspoň pol roka dopredu, čím bližšie k termínu, tým drahšie. My sme leteli za 80 €. Bohužiaľ, lacnú linku Bratislava - Las Palmas de Gran Canaria ktorú sme my ešte vystihli už zrušili, stále sa ale dajú nájsť dobré ceny, treba hlavne sledovať akcie nízkonákladoviek.

Hotel tam tiež môže vyjsť dosť lacno, ak vám nevadí bývať napr. štyria či šiesti v jednom apartmáne (dve alebo tri miestnosti). Nás vyšiel jeden apartmán pre šesť osôb na 336 € za 7 nocí (bolo to v roku 2011). Bývali sme v hoteli Cala Blanca v dedinke Taurito. Ubytovanie samozrejme nebol žiaden luxus, chyžná tam vôbec nechodila, toaletný papier sme si museli pýtať na recepcii keď nám došiel. Ale malo to kuchynku a mohli sme tam variť, čo je ďalšia veľká výhoda, ak chcete dovolenkovať čo najlacnejšie. V obyčajných potravinách sa dá nakupovať za podobné ceny ako u nás. Hotel nebol ďaleko od mora, pešo asi 15-20 minút a mal aj vlastný bazén. Každý večer tam bol nejaký program, napr. tanečné vystúpenie flamenco. Na recepcii hotela (a vlastne všade na ostrove v turistických strediskách) sa dá bez problémov dohovoriť anglicky i nemecky (chodí tam veľa Nemcov - o tom neskôr).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Gran Canariu sa finančne oplatí ísť na jeseň a je tam vtedy aspoň o 10-15 stupňov viac ako u nás. My sme tam boli v novembri a teploty sa pohybovali v rozmedzí 10 - 20 stupňov. Počasie bolo ale veľmi premenlivé, na jeden výlet som si brala vždy plavky aj teplú bundu, často sa stávalo, že sa naraz prudko ochladilo. Kúpať sa tam dalo aj v tomto mesiaci (november), kto je trochu otužilejší nemá s tým problém.

Krásne, zrelé, šťavnaté, pichľavé opuncie

Turistika po krajine mala niečo do seba

Doprava po ostrove

Ak chcete aj niečo vidieť, jednoznačne odporúčam prenajať si auto. Síce po ostrove jazdí aj autobusová doprava, nedostanete sa s ňou však všade a s autom nie ste nijak obmedzení. Prenájom auta tam vyjde vcelku lacno, odporúčam prenajať si ho až na ostrove. My sme boli skupina 10 ľudí, prenajali sme si dve autá, pričom jedno sme si zarezervovali a zaplatili už dopredu - cez predajcu leteniek, druhé až na mieste. Okrem toho, že to druhé auto prenajaté na mieste vyšlo lacnejšie, mali ho aj o chvíľu vybavené, kdežto my sme museli na to naše rezervované čakať v rade asi skoro hodiny. Na rezerváciu auta cez internet sme potrebovali kreditnú kartu (kto má len debetnú má smolu), kdežto priamo na mieste ju nepotrebujete. Na ostrove skutočne nie je žiaden problém prenajať si auto, autopožičovne sú všade, na každom kroku, na letisku je ich niekoľko a takisto je ich dosť v každom meste či mestečku. Na prenajatie potrebujete občiansky preukaz alebo pas a vodičský preukaz (vystavený nie menej ako 12 mesiacov predtým). Auto dostanete s plnou nádržou a záleží od konkrétnej autopožičovne, či ho vyžadujú vrátiť s plnou alebo prázdnou nádržou. Pri odchode auto necháte priamo na letisku, čo je veľká výhoda, nemusíte ho nechávať v autopožičovni v nejakom mestečku a potom busom s kuframi cestovať na letisko. Len sa dohodnete s autopožičovňou a oni vám dajú presné inštrukcie, kde na letisku ho máte nechať. Kľúč hodíte do schránky, ktorú podľa ich inštrukcií tiež tam nájdete.

SkryťVypnúť reklamu

Doprava po ostrove je bezproblémová, cez viac než pol ostrova sa tiahne diaľnica. Juhozápadná časť ostrova je dosť hornatá, počítajte tam so serpentínami. Odporúčam vziať si so sebou GPS navigáciu, aby ste nedopadli ako posádka nášho druhého auta, ktorí síce odišli z letiska viac než hodinu pred nami, ale do hotela dorazili hodinu po nás.

Púšte duny Maspalomas

Púštne duny Maspalomas

Tieto duny sú najznámejšia atrakcia z celého ostrova a určite už len preto sa na ňu oplatí ísť pozrieť. Mňa ale dosť sklamali. Táto pláž vznikla tak, že z Maroka sem v minulosti navialo veľa piesku. Na prezentačných fotkách môžete vidieť ľudskou nohou nedotknuté púštne duny, z ktorých máte pocit, že sú nekonečné. V skutočnosti má táto púšť (toto mi naozaj príde ako nadnesené slovo, ale onačujú ju tak) rozlohu 4 km2, z toho väčšiu časť zaberá len pláž s pieskom a dún je na konci len zopár. Toto miesto je tak frekventované, že urobiť jednu fotku, na ktorej bude vidieť len dunu a vás - žiadneho iného človeka na zábere a ešte sa vám to podarí urobiť tak, aby nebolo vidno mesto vzadu a pôsobilo to naozaj ako nekonečná púšť - je dosť umenie.

SkryťVypnúť reklamu

Táto oblasť je nudistická pláž, páni sa ale radovať nemusia. Teda za predpokladu, že nie sú menšinovo orientovaní. Je to homosexuálna nudistická pláž, ale tešiť na pekný pohľad sa nemusia ani dámy. O nudistov, väčšinou Nemcov vo vekovom priemere 60+ tu nie je núdza. Mladého chlapa úplne vyzlečeného vidieť je rarita, ženy som videla len dve, aj to vo veku okolo 50-60. Oblasť Maspalomas je známym turistickým cieľom homosexuálov z celej Európy, ale hlavne z Nemecka.

Romantické zátišie s holými zadkami


Ďalšia vec, ktorá ma tam šokovala je, že na pláži vôbec nie sú žiadne toalety. Našla som tam jednu zastrčenú, medzi obchodíkmi na začiatku pláže, aj to za poplatok. A teraz jedna dobrá rada - ak sa rozhodnete vyliezť na dunu, hlavne ak na ňu leziete bosí, dokladne si najskôr pozrite jej okolie. Nie jedna duna bola kolom dokola taká omočená, že som to musela preskakovať. A vidieť nahého dôchodcu, ako práve močí pod dunu tiež nie je nijak výnimočné. Nemajú problém to robiť všetkým ľuďom na očiach. Takže, dávajte si veľký pozor, kam na týchto romanticky krásnych dunách stúpate!

SkryťVypnúť reklamu

Zhrnutie, púštne duny Maspalomas sa určite oplatí navštíviť, povedať, že som bol na Gran Canarii a nevidel ich je hanba. Ale mne stačilo vidieť ich raz.

Pláž Güigüi

V bedekri píšu, že je to najkrajšia pláž na ostrove. Nepreháňajú, ja som krajšiu nevidela! Nie je ani nijak zvlášť turisticky navštevovaná, nenájdete tam žiadne davy ľudí! Je možné, že tam budete úplne sami, alebo tam bude maximálne zopár ľudí.

Pláž s čiernym pieskom Güigüi


Ak patríte k turistom, ktorí sa radi dovezú k pláži autom a pešo musia prejsť maximálne pár krokov, asi vás od tejto pláže odradím. Autom sa k nej dostať nedá, vedie tam turistický chodník cez sedlo kopca s prevýšením 650 metrov. A neobúvajte si na cestu sandálky! U nás sa bohužiaľ stalo, že si ich niektorí obuli a otočili sa už na začiatku kopca. Treba pevnú turistickú obuv a najlepšie dlhé gate (kvôli kaktusom, k nim sa ešte vrátim). Táto malá turistika je asi pre mnohých veľká prekážka, veľa ľudí na pláži nikdy nenájdete.

Ak sa chystáte na pláž Güigüi na celý deň, nezabudnite si zobrať dostatočné zásoby jedla a pitia. Je to vzdialené od civilizácie, obchody by ste tam hľadali márne.

Pláž Güigüi je jedna z pláží na ostrove, ktoré majú čierny piesok. Bedeker neklamal, je naozaj nádherná.

A ako sa k nej dostanete? K dedinke Tasartico sa dostanete autom, vedie tam cesta GC-200. Tam zaparkujete a vyrazte pešo. Túra k pláži trvá 2,5 - 3 hodiny. Cesta je dobre značená.

Ďalšie fotky:

Sedlo, ktorým sa prechádza

Cesta k pláži

Pohľad zo sedla

Pláž

Oceán

Čierny piesok

Pešia turistika na Gran Canarii

Väčšinou pustá krajina s trochou zelene


Na ostrove sa dá dobre robiť pešia turistika. Príroda je krásna, aj keď iná, väčšina ostrova je bez zelene alebo len s málo zeleňou. Zato celá krajina je posiata kaktusmi. Mnohé často trčia aj do chodníkov a tak som tam mala často poškrabané nohy. Predísť sa tomu dá nosením dlhých nohavíc, ale čo sme tam my boli, aj v novembri bolo často teplo. S turistickými trasami je to už horšie. Sú zle značené, často dokonca vôbec. My sme mali bedeker s turistickými trasami a len podľa toho sme ich našli. Dá sa vyjsť aj na najvyššiu horu ostrova - Pico de las Nieves, ktorá meria 1949 metrov.

Palmitos Park

Ak máte radi zvieratá a atrakcie, rozhodne odporúčam navštíviť tento park. Nachádza sa asi 10 km severne od Maspalomas. Je to výlet na celý deň. Obsahuje zoologickú záhradu, botanický park, pavilón tropických rastlín so stovkami druhov motýľov, morské akvárium s tropickými rybami, delfinárium. Rozprestiera sa na ploche 240 000 m2, takže skutočne tam budete mať celý deň čo robiť.

Show delfínov sa určite oplatí vidieť


Určite sa oplatí vidieť show papagájov, ktoré predvádzajú rôzne kúsky, bicyklujú, "pilotujú" lietadlo, počítajú (nie vždy s úspechom). Je to pekná podívaná. Svoju show tu majú aj dravé vtáky a čo si určite nenechajte ujsť je show s delfínmi.

Na konci delfínej show bola možnosť odfotiť sa s delfínom. To inteligentné zviera vyskočilo na plytčinu k svojmu fotopartnerovi a vedelo presne čo má robiť. Vždy, ako išli urobiť fotku, delfín sa našponoval, dvihol hlavu aj chvost hore. Bola som nadšená a postavila sa do rady. Na otázku koľko to fotogragovanie stojí mi bolo povedané 20 euro. No nekúp to. Nekúpila som a na hanbu sveta som sa ako jediná cpala odtiaľ zase naspäť.

Skanzen Mundo Aborigen

Sušenie mŕtvoly - príprava na mumifikáciu


Ak sa zaujímate o históriu Gran Canarie a celkovo Kanárskych ostrovov, toto miesto sa vám bude určite páčiť. Je to pomerne veľký skanzen a je v ňom znároznený život pôvodných obyvateľov. Obsahuje typickú pôvodnú dedinu a pomôcou figurín v životnej veľkosti znázorňuje ich život. Nájdete tam aj živé zvieratá, hlavne sliepky, psov a hospodárske domáce zvieratá, ktoré pôvodní obyvatelia chovali. Text k tomu si môžete čítať v angličtine a nemčine. Pôvodní obyvatelia sa volali Guančovia, dodnes sa presne nevie odkiaľ prišli a ako sa na ostrovy dostali. Jedna z teórií hovorí, že ich tam mohli vylodiť európski moreplavci, napr. zločincov za trest. Iná, že sa tam sami preplavili z Afriky na primitívnych plavidlách (nikdy sa ale nenašlo nič, čo by hoci len pripomínalo zbytky z takých plavidiel). Predpokladá sa, že Guančovia pôvodne pochádzali z vnútrozemia, pretože nepoznali rybolov. Zato sa vo veľkej miere venovali sušeniu a mumifikácii mŕtvych, je o tom podstatná časť skanzenu. Ako to už v takýchto prípadoch bývalo, pôvodné obyvateľstvo vyhubili Európania (Španieli a Portugalci) a neskôr im postavili takúto pamiatku. Viac informácií o Guančoch sa dozviete priamo v skanzene.

Na začiatku skanzenu máte niekoľkých psíkov, od šteniatok po dospelé, veľké psy aj malé, a je k nim vodítko, ak máte záujem, môžete zobrať psíka na prechádzku po skanzene.

Jaskynná dedinka Bermeja v údolí Barranco de Guayadeque

Ešte aj psi bývali v jaskyniach


Hľadala som jaskyne, na recepcii mi poradili toto. Pod týmto názvom som si romanticky predstavovala jaskyne plné kvapľových stalagmytov a stalagtitov. Skutočnosť bola iná, ale vôbec nesklamala! Našli sme krásne jaskynné mestečko, no jaskyne boli síce len diery v skalách, bez kvapľov, boli to však jaskyne, v ktorých kedysi bývali pôvodní obyvatelia. Mestečko je tomu prispôsobené, jaskyne sú prerobené na domy, ktoré obývajú ľudia, v jaskyniach sú obchodíky a takisto reštaurácia. V jaskynnom hoteli sa dá aj ubytovať. Z mestečka vedie hore na horu turistický chodník. Nádherný výhľad - vrelo odporúčam!

Dostanete sa tam cestou GC-103 z mesta Agüimes.

Ďalšie zaujímavé miesta

Mestečko Puerto de Mogán, malebné prímorské mesto, fotografie vôbec nepreháňajú. Je naozaj krásne, romantické uličky, všade množstvo kvetov. Akurát je maličké a prezývka "malé Benátky" mi príde prehnaná, obsahuje jeden vyschnutý kanál. Nad mestečkom je kopec na ktorý vedie chodník a na jeho vrchole je krásny výhľad na mestečko a do okolia.

Las Palmas de Gran Canaria - hlavné mesto ostrova sa tiež oplatí vidieť, má svoje čaro. Je situované pri pobreží oceánu. Oplatí sa prejsť v centre a sú v ňom tiež rôzne zaujímavé múzeá. Napr. Museo Canario, ktoré je zamerané na pôvodných obyvateľov ostrova Guančov, obsahuje predmety (vykopávky), ktoré sa po nich našli, ale aj múmie Guančov.

Caldera de Bandama - sopečný kráter hlboký 200 metrov sa nachádza blízko hlavného mesta. Ide o najväčší kráter na ostrove a je možné sa pešo prejsť po jeho okraji.

Mesto Agüimes - navštívili sme ho pri ceste do jaskynného mestečka Barranco de Guayadeque. Je to malebné vnútrozemské mesto so svojím čarom a zaujímavou architekúrou, oplatí sa ho navštíviť a prejsť sa uličkami v centre.

Ďalšie odporúčania

  • Vodu kupujte v obchode. Z tej z vodovodu sme síce nemali žiadne problémy, ale má odpornú chuť.

  • Keď jazdíte po serpentínach, pred každou zatrúbte, aby na vás nevyletelo z druhého smeru auto.

  • Všade na ostrove rastú opuncie, ktorých plody sú veľmi chutné a zdravé. Sú ale posiate množstvom maličkých pichliačov s hákmi, čiže keď sa vám to už niekde zabodne, tak ľahko to odtiaľ nedostanete. Napriek tomu, že sme pichliače poctivo odtraňovali, vždy ich ostalo dosť aj na zapichnutie do rúk a jazyka. Šťava z nich je fialovočervená a nejde z rúk umyť, zmizne to samo do druhého-tretieho dňa. Opuncie sa dajú ale aj kúpiť v rôznych obchodíkoch, už vyprané a 100% bez pichliačov.

  • Na ostrove niekde predávajú predavači stojaci pri cestách ovocie, odporúčam ochutnať. Je výborné!

  • Tipy na výlety: je možné ísť na plavbu ponorkou alebo ísť sa potápať. Prospekty k takýmto výletom nájdete v hoteli. Ak sa chcete potápať, potrebujete mať potápačský kurz. Môžete si ho spraviť aj na ostrove, ale prvý deň vás budú celý učiť len v bazéne. A asi aj ceny budú dosť rozdielne. Takže ak sa chcete potápať, kurz je lepšie urobiť si ešte doma a tam si vziať certifikát.

Katarína Rašmanová

Katarína Rašmanová

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Mám 34 rokov, pochádzam z Bratislavy. Mám rada prírodu, hory, turistiku. Zoznam autorových rubrík:  CestopisSúkromnéZo života

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu