Ako sa stať asistentom europoslanca?

Písmo: A- | A+

Na výplaty asistentov môže každý europoslanec mesačne vynaložiť 21 209 Eur. Pri 13 slovenských europoslancoch sa tak jedná o celkový výdavok vo výške 3,3 milióna Eur ročne a ide o jednu z najväčších nákladových položiek spojenú s výkonom mandátu europoslanca. Počuli ste však  už o transparentnom výberovom konaní na pozíciu asistentov?

Je pravdou, že každý poslanec Európskeho parlamentu (EP) si môže vybrať svojich asistentov sám. Neexistuje žiadna vyššia kontrola kvality a efektivity práce asistentov a hodnotenie je len na samotnom poslancovi. Rovnako europoslanec nie je obmedzený maximálnym počtom asistentov, ktorých „zamestná". Limituje ho len suma 21 209 Eur, ktorú môže mesačne vynaložiť na platy svojich „zamestnancov" alebo poradenské služby. Potom vznikajú také kuriozity ako keď sa viacerí poľskí europoslanci zahrali na úrad práce a každý zamestnáva viac ako 14 asistentov. Na jednej strane úžasná sloboda pre poslanca, na druhej významný výdavok pre všetkých platiteľov daní, ktorý podlieha len minimálnej verejnej kontrole. Po škandáloch v minulých funkčných obdobiach sa podarilo presadiť, že poslanci nemôžu zamestnávať svoju najbližšiu rodinu. Zákulisné reči však hovoria, že niektorí „vynaliezaví" poslanci už aj na toto opatrenie našli riešenie a manželky si zamestnávajú navzájom jeden druhému. Nechcem v žiadnom prípade povedať, že vyššie spomenuté praktiky sú v Bruseli či Štrasburgu bežná prax. Verím, že väčšina poslancov si vyberá svojich asistentov zodpovedne a s najlepšími úmyslami. Avšak, kde sa môžu vzdelaní a jazykovo zdatní mladí ľudia zo Slovenska uchádzať o tieto pozície?

Niekedy sa pri rozhovoroch stretávam so skeptickým pohľadom ľudí na to, že aj najšikovnejší europoslanec s čestnými úmyslami veľa nezmôže, lebo bude len jeden zo 751 poslancov. Ja si to nemyslím. Existuje veľa oblastí, ktoré je možné začať riešiť lepšie ihneď, ešte pred schválením legislatívy v Európskom parlamente. A najľahšie je vždy začať od seba. Preto som inicioval platformu na kariera.sk, kde sa môžu vzdelaní ľudia so záujmom a predpokladmi o prácu v EP uchádzať o pozíciu asistenta europoslanca.  Rovnako som sa zaviazal, že v prípade zvolenia si vyberiem svojich asistentov len zo životopisov v tejto databáze a bez ohľadu na výsledok eurovolieb poskytnem prístup do databázy všetkým novozvoleným europoslancom. Môžete si povedať, že je predčasné hovoriť o výbere asistentov ešte pred samotnými voľbami. Ja si však myslím, že ak už teraz nenastane tlak na kandidátov, aby sa zaviazali v tejto otázke postupovať plne transparentne, s veľkou pravdepodobnosťou sa zopakuje situácia z minulých funkčných období. A šikovní mladí  Slováci so záujmom a predpokladmi pre prácu v Európskom parlamente budú bez priateľských alebo straníckych väzieb na novozvolených europoslancov opäť prakticky bez šance.

 

Skryť Zatvoriť reklamu