Kladivo na byrokraciu – pravidlo 1 in, 2 out.

Písmo: A- | A+

Hnevá ma zbytočná byrokracia. Snaha udržiavať všetko pod kontrolou, regulovať, prikazovať podľa mňa zabíja tvorivosť , oberá nás všetkých o čas a ťahá podnikateľskú výkonnosť smerom dolu. Pritom by stačilo „zabudovať“ jednoduché pravidlo – 1 in, 2 out.

Pôvodná myšlienka Európskej únie bola úžasne oslobodzujúca a dodnes jej tlieskam. Zrušme hranice, zjednodušme presun tovaru a služieb, namiesto izolácie začnime spolupracovať. Neviem presne kedy sa to otočilo a čo bolo spúšťacím motorom. V každom prípade mám pocit, že dnešné mentálne nastavenie ťahá Európsku úniu zbytočne smerom dolu. Nebude to jednoduché, ale navrhujem proces totálnej prestavby myslenia európskych úradníkov. Poďme ich platiť za to, že nám budú život uľahčovať.

Legendárny Steve Jobs roky tlačil sa svojich inžinierov, že ich nový produkt sa musí dať ovládať len jedným tlačidlom. Trvalo to roky a pravdepodobne si v tom čase aj mnohí zamestnanci Applu o svojom šéfovi mysleli, že je blázon a toto nikdy fungovať nemôže. A vidíte, možno dnes máte aj Vy doma iPad.

Dnes sú pravidlá v Európskej únií nastavené ináč. Každý šikovný a ambiciózny európsky byrokrat hľadá spôsob ako byť užitočný a prispieť k formovaniu EÚ . Po mesiacoch práce, stovkách rozhovor a zapracovaní pripomienok všetkých záujmových skupín sa mu možno podarí presadiť nové nariadenie. Po schválení národnými parlamentmi takto vzniká pre niekoho nová povinnosť, obmedzenie, úprava, zmena. Nehovorím, že musí byť automaticky zlá, faktom však je, že pribúda niečo nové, čo tu ešte pred mesiacom nebolo. A niekomu tým pravdepodobne pribudne nová povinnosť a klesne čas na efektívnu prácu.

Preto navrhujem opatrenie – to jedno legendárne Jobsovo tlačidlo, ktorým vypneme bujnenie byrokracie. Pravidlo 1 in, 2 out. Bruselský úradník by už pri tvorbe nového nariadenia musel myslieť na to, že ak jeho nové nariadenie vytvára novú povinnosť alebo zvyšuje náklady, bude musieť súčasne presadiť zrušenie nejakého starého nariadenia, ktoré od nás vyžadovalo dvojnásobok času, prípadne bolo potrebné vynaložiť dvakrát toľko prostriedkov na jeho splnenie. Má to niekoľko výhod. Úradník sa bude musieť komplexne zamyslieť nad potrebami cieľovej skupiny, pre ktorú je nové naradenie určené. Vytriedi to tých naozaj schopných, pretože príprava a presadenie nového nariadenia bude omnoho komplexnejší a náročnejší proces.

Ale hlavne sa všetci, ktorých sa bude nové nariadenia týkať, budú tešiť, lebo ich život sa s každým novým nariadením zjednoduší. Viete si predstaviť takúto „novú“ Európsku úniu? Ja áno.

P.S.: Pravidlo 1 in, 2 out nie je môj nápad, som len jeho veľkým fanúšikom. S úspechom ho od roku 2012 testuje britská vláda.

P.S.2: Pravidlo 1 in, 2 out by sa nemuselo implementovať len na tvorbu novej legislatívu EÚ. Nebolo by na škodu keby si ho osvojil aj slovenský parlament a komunálni politici. 

Skryť Zatvoriť reklamu