Koľko zarába Váš europoslanec?

Písmo: A- | A+

Vo vyspelej transparentnej spoločnosti by sa náklady na verejné výdavky nemali zahmlievať ani tajiť.  Malo by to fungovať tak, že vy presne viete koľko peňazí  europoslanec  z verejných zdrojov dostane a na oplátku sa ho bez závisti môžete opýtať, čo za tieto peniaze pre Vás a pre Slovensko urobil alebo urobí. Ak výsledky nie sú adekvátne vynaloženým prostriedkom, máte ako občan niekoľko riešení. Najľahším je dať v nasledujúcich voľbách hlas kandidátovi, o ktorom si myslíte, že za tieto peniaze predvedie lepší výkon.

Od júla 2009 už nie sú slovenské europoslankyne a europoslanci  odmeňovaní niekoľkonásobne menej ako ich talianske, nemecké či francúzske kolegyne a kolegovia. Všetci spoločne poberajú mzdu a príspevky presne na rovnakej úrovni. Z hľadiska nášho dlhodobého cieľa vyrovnať životnú úroveň starým členským krajinám je to dobrá správa.  Ostáva otázkou osobnej integrity a vnútornej sily každého europoslanca, do akej miery ovplyvní po čase tento nadštandardný európsky príjem schopnosť objektívne vnímať realitu na Slovensku a zastupovať potreby občanov tohto štátu.

Ale poďme na čísla:

Hrubá mesačná mzda poslanca Európskeho parlamentu je v súčasnosti 7956, 87 Eur. Po odčítaní európskej dane z príjmov a poistného dostane poslanec vyplatené 6200, 72 Eur. Na túto čistú mzdu sa môže každý členský štát rozhodnúť uplatniť ešte národnú daň z príjmov, čo Slovensko v súčasnosti nerobí.

Toľko mzda.  Poslanci Európskeho parlamentu majú nárok aj na preplatenie ďalších nákladov, ktoré im vznikajú pri ich práci.

4299 Eur mesačne dostane v súčasnosti každý europoslanec na úhradu nákladov spojených s prenájmom kancelárií v členskej krajine, úhradu telefónnych, počítačových a poštových nákladov. Nikto pritom neskúma, koľko prostriedkov europoslanec skutočne vynaloží. Z hľadiska výšky príspevku je nepodstatné či si poslanec platí jednu, dve alebo tri kancelárie, či sídli v centre drahého mesta alebo na periférií.  Bez ohľadu na to, či jeho skutočné výdavky sú 2000 alebo 6000 Eur mesačne, vždy dostane rovnaký paušál.

Poslanec Európskeho parlamentu má preplácané všetky náklady spojené s cestovaním do Bruselu a Štrasburgu. Preplácajú sa náklady do úrovne biznis class v lietadle či prvej triedy vlaku.  Ak sa Vám to zdá už priveľmi štedré, pravdepodobne ste nevideli video, kde zakladateľ Ryanairu Michael O´Leary hovorí, že Európska komisia neprepláca nízkonákladové lety.

Ďalšou zložkou príjmu je takzvaný „Denný príspevok". Vypláca sa každému poslancovi vo výške 304 Eur za každý rokovací  deň na ktorom sa aktívne zúčastní. Je krátený o polovicu, ak poslanec  nezahlasuje pri viac ako 50 percentách prerokovávaného denného programu.  Denný príspevok slúži na úhradu nákladov za ubytovanie a stravu v Bruseli alebo Štrasburgu. Belgická televízia zistila,  že niektorí poslanci našli „zlepšovák" ako dostať tento príspevok v plnej výške bez toho, aby boli prítomní v parlamente celý deň.

Najviac „neprebádaným územím" vynaložených nákladov sú podľa môjho názoru výdavky na asistentov poslanca preplácané vo výške až do 21 209 Eur mesačne. Táto téma si podľa mňa zaslúži samostatný blog aj spolu s návrhom transparentných riešení. Takže o nej nabudúce.

 

O autorovi: V májových voľbách kandidujem za poslanca do Európskeho parlamentu za hnutie NOVA. Nepovažoval by som za férové kritizovať nehospodárne míňanie Európskej únie a zároveň každý mesiac poberať od Európskeho parlamentu mesačný príjem vo výške ročného platu priemerného pracujúceho Slováka. Aby som mohol slobodne zastupovať záujmy ľudí zo Slovenska, rozhodol som sa už vopred verejne zaviazať venovať celý svoj plat poslanca Európskeho parlamentu na podporu výnimočných neziskových projektov na Slovensku. To znamená, že v prípade zvolenia, budem môcť podporiť 60 mimoriadnych neziskových projektov, ktoré menia Slovensko k lepšiemu celkovou sumou 372 060 Eur.*

 

Skryť Zatvoriť reklamu