Slovenský paradox

Písmo: A- | A+

Okres Poltár je smutný ukážkový prípad demonštrujúci neschopnosť Smeru zmysluplne vytvárať pracovné miesta ale potvrdzujúci tvrdenia o výbornom marketingu a public relations vládnej strany.

Momentálne bežím 900 kilometrov cez Slovensko. Začal som na východe našej krajiny, v Snine, a postupne bežím každý deň priemerne 30 kilometrov smerom na západ cez slovenské mestá, mestečká a dedinky. Pozorujem, rozprávam sa s ľuďmi, rozmýšľam, porovnávam.  Včera som bol v Poltári. V mestečku na juhu stredného Slovenska, s takmer 200 - ročnou sklárskou tradíciou. Poltár je pre niektorých známy aj tým, že odtiaľto pochádza dosluhujúci prezident Gašparovič.  Alebo tým, že prvé výjazdové rokovanie tejto vlády Roberta Fica sa konalo práve tu. Rovnako je však smutne známe aj preto, že patrí medzi 3 okresy s najväčšou nezamestnanosťou na Slovensku.  Aktuálne číslo nezamestnaných sa blíži k 30 percentám a to ešte veľká časť obyvateľov mesta pracuje v zahraničí, napríklad ako opatrovateľky starých ľudí v Rakúsku.  Proste hladová dolina, ktorá vznikla hlavne po zavretí miestnych sklárni.  „Fabrika už dlho nevyrába a stratila trhy. Keby nám vláda v roku 2008 pomohla, sklárne by dnes určite prosperovali. Mali sme rozbehnutú výrobu, dokázali sme splácať dlhy," povedal pre média Ľubomír Zán, ktorý dlhé roky pôsobil vo funkcii výrobného riaditeľa.

V roku 2008 bol pri vláde Róbert Fico. Ten podľa miestnych obyvateľov vtedy Poltár navštívil a sľúbil, že fabriku určite nenechá padnúť.  Nechal. V roku 2012 sa znovu objavil v Poltári s veľkou pompou na prvom výjazdovom rokovaní vlády a zahral sa na štedrého granta a zo „svojej" rezervy venoval Poltáru 500 tisíc Eur na dostavbu miestnej polikliniky a ďalšie financie na rekonštrukciu školy, ciest a chodníkov.  Tentoraz miestnym sľúbil, že fabriku oživí.  Sklárne v druhom  konkurze kúpila za 910-tisíc Eur firma Convey, blízka mecenášovi Smeru Vladimírovi Poóri. Tá vraj pripravuje projekt na nové otvorenie fabriky, kde zamestná až 400 ľudí a za to žiada od vlády stimuly vo výške 11 miliónov Eur. Teda takmer 30-tisíc Eur na jedno pracovné miesto.  Prezident Gašparovič a Róbert Fico si zatiaľ na Poltári pravidelne odvážne robia svoje politické PR. Vždy prišli ako štedrí ujkovia z Bratislavy a doniesli kopec darčekov za štátne a veľa sľúbili. Nikdy však nedokázali priniesť zmysluplnú prácu. Ľudia tu pomaly strácajú pracovné návyky a čo je ešte horšie aj životnú energiu. Smutný príklad politiky Smeru v oblasti vytvárania pracovných miest, ktorá funguje asi len pri vyhláseniach tlačového oddelenia vládnej strany.

P.S.  Hádajte koho miestni volili? V okrese Poltár získal v roku 2012 Smer v parlamentných voľbách neuveriteľných 63,13 %, pred mesiacom Róbert Fico v druhom kole prezidentských volieb 62,28 %.  Gratulujem, v Smere sú naozajstní odborníci. Žiaľ, len na PR.

 

Skryť Zatvoriť reklamu