Nové európske právne dno

Písmo: A- | A+

Porovnanie Bieloruskej a budúcej európskej cenzúry v podobe ACTA (ak prejde). Po zamyslení medzi oboma právnymi systémami by nebol skoro žiaden rozdieľ.

 

Už dlhšiu dobu na Slovensku pri každej diskusii v článkoch o Bielorusku objavujú jedinci, ktorí súčasný bieloruský režim vychvaľujú a do krvi obraňujú. Niektorí ľudia si myslia, že Slovensko je policajný štát (extrémna ľavica a pravica). Tu by som rád uviedol príklad, že existujú štáty, v ktorých žijú ľudia v oveľa horších podmienkach, a ktoré ležia v našej blízkosti. A nie je to žiadna Kórea ani Irán. Tento článok je tiež len príklad toho, ako absolútna cenzúra môže dopadnúť, ak sa k moci dostane človek, ktorý vydáva zákony na objednávku. K tomuto článku ma motivovali hlavne plagáty z piatkového protestu „Proti gorile", ktoré sa týkali ACTA aj keď to na tejto konkrétnej demonštrácii nevyzeralo celkom vhodne.

V bieloruskom parlamente bol schválený a vošiel do platnosti zákon číslo 317-3. Tento zákon zakazuje návštevu všetkých stránok, ktoré nie sú umiestnené na serveroch v Bielorusku (dovolím si tvrdiť že to je 99,99 %). Pokuta za nedodržanie zákona je 95 eur za priestupok. Daňové úrady, polícia a tajná služba je zodpovedná za dodržiavanie platnosti zákona. Ak je pripojenie k internetu sprostredkované napríklad internetovou kaviarňou, vlastník stratí licenciu ak toto porušenie neohlási príslušným orgánom.

Zdroj: Agentúra Interfax a The Global Legal Monitor

Ale teraz k hlavnému problému a tým je aj nadchádzajúca cenzúra v podobe ACTA.

Čo je ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement)? Je to súhrn dohôd na cenzúru internetu z dôvodu ochrany copyrightu. To znamená, že ak by ste cestovali cez štátne hranice, policajt má právo skontrolovať fotoaparát, mobil, notebook a mazať nezakúpený copyrightový obsah. Ten však vzniká veľmi ľahko, napríklad pridaním súkromných fotiek k hudbe, funguje to aj opačným spôsobom ak k vlastne vyrobenej hudbe pridáte cudzie fotografie alebo ilustrácie ako prezentáciu. Porušiť copyright je možné aj sťahovaním dát bez vlastnenia autorských práv.

ACTA je základný balíček V súčasnej podobe umožňuje americkej administratíve prevziať akúkoľvek .com doménu od vlastníka a takisto vymazanie jej obsahu a to aj v tom prípade, keby bola umiestnená na slovenskom serveri. Ako dôvod k jej vymazaniu tiež postačuje skutočnosť, že stránka bola ozvučená alebo mala video kde vlastník stránky nevlastnil autorské práva na konkrétne video alebo hudbu, poskytoval priestor na sťahovanie súborov, ktoré mali vlastnícke práva.

Poslednou nadstavbou je vyhľadávač, ktorý bude dávať platený copyrightový obsah na prvé stránky vyhľadávača, neplatený obsah bude nasledovať až za ním. To znamená, že ak niekto bude hľadať informácie o knihe, tak sa mu zobrazí 5-10 stránok, kde sa táto informácia dá zakúpiť a až potom informácia, kde ju môže získať zadarmo. Toto bude dosiahnuté novým rankingovým systémom pre web stránky. Stránky, ktoré porušujú autorské práva alebo ich nedokážu kontrolovať, budú mať tento ranking znižovaný. Toto bola oficiálna požiadavka od britského ministerstva pre vyhľadávače Google, Yahoo, Bing. Správu priniesol portál torrentfreak, aj keď treba upozorniť na fakt, že požiadavky pravdepodobne prichádzajú od súkromnej firmy alebo združenia a po verejnom tlaku budú odvolané. (čisto preskúmanie návrhu).

Súčasná podoba dohody ACTA predstavuje bezpečnostné riziko pre podnikateľský sektor a to z tohto dôvodu, že mnoho podnikateľov a zamestnancov firiem prenáša firemné dáta v elektronickej podobe. Používajú na to mobily, usb kľúče, notebooky, no nie je možné zaručiť, že pri samotnej kontrole tieto dáta nebudú zneužité treťou osobou, ktorá vykonáva kontrolu. Predstavte si, že ste vystavení náhodnej kontrole a musíte od kódovať vaše dáta (pozor neposkytnutie prístupu je porušenie dohody a je trestné) a máte tam právne dokumenty, citlivé dokumenty pre chod firmy, alebo dáta čisto osobného charakteru. Aká je pravdepodobnosť, že to niekto nezneužije, ak mu to prinesie zisk? Ak by sme nedôverovali slovenskej kontrole, ako by sme potom dôverovali kontrole niekde v treťom svete alebo dovolenkovej oblasti? Ďalej mnohomiliónové straty pre telekomunikačné spoločnosti ktoré budú musieť udržiavať oddelenia na náhodné monitorovanie svojich zákazníkov a potom nasledujúce straty z odchodu klientov. Ako zabrániť aby monitorovanie občanov sa nezneužilo v politickom boji kde vybrané osoby budú kontrolovať domácnosti svojich oponentov?

Na protest proti ACTA sa vyjadrilo 75 profesorov práv ktorý považujú túto dohodu za porušenie ľudských práv. Americké zákony ako SOPA (Stop Online Piracy Act) a PIPA (PROTECT IP Act) ani neprešli pretože 14 miliónov občanov v USA proti tomu protestovalo (10 miliónov registrovaných voličov) spolu so spoločnosťami ktoré by utrpeli miliardové straty vytváraním „kontrolných" oddelení. Nazačiatku bol pomer senátorov 80 za a 31 proti legislatíve po protestoch 65 za a 101 proti. Ako je možné teda že v Európe sa to podpisuje ako na bežiacom páse? Je to tlačené formou obchodnej dohody. Legislatívny postup v tomto prípade je úplne iný (dohoda podliehala 4 roky obchodnému tajomstvu). Je oveľa horšou formou amerických zákonov ktoré už boli zamietnuté len má byť aplikovaná celosvetovo. Nebudem to tu rozoberať celé lebo nato nadväzuje veľa rôznych článkov dostupných na internete. Len svoj článok ukončím vyjadrením hlavného spravodajca Európskeho parlamentu Kadera Arifa (odstúpil) ktorý označil zmluvu ACTA za maškarádu. Podľa jeho slov neboli do procesu príprav dokumentu prizvané žiadne nepolitické organizácie, rokovania boli od počiatku netransparentné a podpis sa bez uvedenia dôvodov opakovane odkladal. "Boli tiež ignorované požiadavky Európskeho parlamentu, ktoré sme mnohokrát predložili," zdôraznil. (TASR)

Anglické verzie:

Výzva 75 profesorov práv: http://www.wcl.american.edu/pijip/go/blog-post/academic-sign-on-letter-to-obama-on-acta

Washington post o prehliadke a zadržaní notebookov a iných elektronických zariadení: http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2008/08/01/AR2008080103030.html?hpid=topnews

Vyjadrenie bývalého hlavného spravodajcu európskeho parlamentu: http://www.techdirt.com/articles/20120126/11014317553/european-parliament-official-charge-acta-quits-denounces-masquerade-behind-acta.shtml

Ak sa vám článok páčil hlasujte zaň aj na: pošli na vybrali.sme.sk alebo na Tweet

Skryť Zatvoriť reklamu