Ministerstvo kultúry. Slovenskej republiky?

Pre tento blog volím trošku provokačný názor. V minulosti som sa totiž stretol s argumentáciou, že samosprávna kultúra nie je v kompetencii ministerstva. Naozaj sa štát stará len o tie inštitúcie, ktoré sú mu priamo podriadené?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V čase krízy sa o svoje hlásia sa so svojimi starosťami hlási o slovo aj kultúrna obec. Patria medzi k nej odvetvové organizácie zriadené samosprávou. Najmä k nim je ministerstvo navonok dlhodobo zvláštne rezistentné s tvrdením, že ich činnosť je výlučne v kompetencii miest a obcí. 

Zákon definuje základné úlohy ministerstva kultúry a umožňuje mu vydávať všeobecne záväzné právne predpisy, v oblastiach, v ktorých je MK SR na to splnomocnené.

Z uvedeného vyplýva, že samotné ministerstvo by sa nemalo dištancovať od samosprávnej kultúry. Aj dnes ju totiž priamo či nepriamo ovplyvňuje, a to napríklad:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

a) dotáciami na obnovu kultúrnych pamiatok vo vlastníctve miest a obcí,

b) všeobecnou legislatívou v oblasti kultúry a umenia, ktorá sa týka aj samospráv, 

c) zriadením a legislatívnou podporou nezávislých fondov, ktoré vznikli z iniciatívy Ministerstva kultúry SR (FPU, AVF, FNM),

d) spôsobom nasmerovania eurofondov a iných fondov v oblasti kultúry,

e) metodickou činnosťou a štatistickým zberom, ktorú realizuje inštitúcia v priamej pôsobnosti Ministerstva kultúry SR (NOC)

f) pripravou dlhodobej stratégie na rozvoj slovenskej kultúry.

Dištancovať sa od samosprávnej kultúry je teda v tomto prípade to isté, ako dištancovať sa od nezávislej. Obe síce ministerstvo nemôže priamo riadiť, ale má v rukách moc vytvárať podmienky a podporné nástroje na ich rozvoj. A aj podľa toho, ako sa mu to podarí bude hodnotené aj nové vedenie rezortu. Držím mu palce, aby ani v tejto oblasti nepohorelo. Aby bolo skutočným ministerstvom kultúry Slovenskej republiky, nielen ministerstvom inštitúcií, ktoré riadi.

SkryťVypnúť reklamu

 

Rastislav Marko

Rastislav Marko

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Po takmer dvadsiatich rokov v regionálnej kultúre som sa rozhodol zabojovať o zlepšenie podmienok v nej aj prostredníctvom tohto blogu.Verím, že aj touto formou získame nielen väčšiu podporu verejnosti, Ministerstva kultúry, ale možno aj nových členov do združenia AKIS, ktoré združuje samosprávne kultúrne inštitúcie z celého Slovenska. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu