Za moderné kulturáky

Kultúrne domy bojujú za šancu na svoj reštart. Pomôcť by im mohli eurofondy, avšak kultúra tradične nepatrí medzi priority štátu. O to viac je potrebná angažovanosť občanov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kedy ste boli naposledy v kultúrnom dome vo vašom meste? Bol útulný, zvonku i zvnútra? Mal modernú techniku dobrú akustikuSedelo sa vám dobre? Bola teplota počas celej doby vášho pobytu v ňom príjemná? Skvalitnil vám priestor, v ktorom ste sa nachádzali váš kultúrny zážitok?

Ak ste len na jednu z týchto otázok odpovedali záporne, tak aj Váš kulturák je zrelý na rekonštrukciu. Do drvivej väčšiny týchto objektov sa totiž za uplynulé desaťročia investovalo len v minimálnom rozsahu, a to im bráni ponúkať kultúrne zážitky na úrovni 21. storočia.

 

Týmito slovami uvádza stránka modernekulturaky.sk svoj apel na verejnosť, ako aj tých, ktorí budú rozhodovať na národnej či regionálnej úrovni o tom, do akých projektov budú investované eurofondy. V oblasti kultúry sa momentálne spomína najčastejšie čerpanie fondov na obnovu historických pamiatok, vrátane dokončenia pomaly už legendárnych stavieb ako Krásna Hôrka či SNG. Iste, aj analýza ministerstva kultúry ukázala, že naše kultúrne dedičstvo ťaží obrovský investičný dlh.

Rovnaká situácia ale panuje v oblasti kultúrnej infraštruktúry na úrovni miest a obcí. Je paradoxné, že dnes sa udeľujú v dôsledku šírenia korona vírusu stovky či možno tisíce dotácií na tvorbu nových umeleckých diel a produkcií, no nikto sa nezamýšľa nad tým, v akých priestoroch sa budú uvádzať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak čo len trošku žijete kultúrnym životom, asi netreba spomínať fakt, že kultúrna infraštruktúra miest a obcí je často oporným bodom aj pre nezriaďovanú kultúru - rôzne súbory, hudobné telesá, ochotnícke divadlá a podobne. Množstvo kultúrnych domov prenajíma svoje priestory pre externé festivaly, divadelné predstavenia, koncerty, projekcie a dáva tak možnosť realizácie neziskovému sektoru či podnikateľom v kreatívnom priemysle. V menších mestách sú "kulturáky" často najväčším priestorom, v ktorom sa konajú rôzne zhromaždenia, konferencie, semináre. Takto sa v miestach s rozvinutým cestovných ruchom podporujú aj aktivity turizmu. A samozrejme, netreba zabúdať na to, že kultúrne domy môžu byť priestorom, v ktorom sa permanentne rozvíja komunitný život, pracuje s mládežou či vzdeláva.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si preto myslíte, že aj váš stánok kultúry, akokoľvek "socialistický" či historický, má potenciál a zaslúži si rozvoj, venujte pár chvíľ stránke modernekulturaky.sk Práve na nej nájdete informácie o tom, ako by sta aj vy svojim hlasom a angažovanosťou mohli k tomuto prerodu pomôcť. 

#chcemmodernykulturak

Rastislav Marko

Rastislav Marko

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Po takmer dvadsiatich rokov v regionálnej kultúre som sa rozhodol zabojovať o zlepšenie podmienok v nej aj prostredníctvom tohto blogu.Verím, že aj touto formou získame nielen väčšiu podporu verejnosti, Ministerstva kultúry, ale možno aj nových členov do združenia AKIS, ktoré združuje samosprávne kultúrne inštitúcie z celého Slovenska. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu