Recenzia - Dan Brown: Pôvod

Pôvod neodporúčam milovníkom Eca a vlastne ani Gaudího. Fanúšikovia detektívky tu tiež nenájdu nič pre svoje hĺbavé neuróny. Ale ak vás fascinuje Španielsko, moderné umenie a nové technológie, môžete si tu nájsť niečo zaujímavé.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obálka slovenského vydania
Obálka slovenského vydania (zdroj: Doubleday)

Dan Brown je jedným z najúspešnejších žijúcich spisovateľov. Každá jeho kniha je celosvetovým bestsellerom, dve z nich boli aj áčkovo sfilmované (v hlavnej úlohe s Tomom Hanksom). Tématicky sa hýbe prevažne okolo náboženstva a preto sú jeho knihy aj vďačným zdrojom polemík. Najpopulárnejšie dielo Da Vinciho kód sa dokonca stretlo s oficiálnym odsúdením katolíckej cirkvi.

Proste Brown je borec. Jeho knihy sa vám nemusia páčiť, ale musíte uznať, že v nich niečo bude – také haló by obyčajná kniha nespravila, nech by mala marketing, aký len chce.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Osobne ma diela Dana Browna nechávajú chladným. Všetky sú napísané podľa rovnakej schémy, majú prakticky totožné postavy a násilné strihy kapitol ako z príručky Mladého spisovateľa trilerov. Motivácie záporných hrdinov sú neuveriteľné, najmä po tradičnom zvrate v závere, keď Brown postaví celý predošlý dej na hlavu, aby mohlo obecenstvo nadšene híkať.

Aj keď mi prekáža spracovanie, ako zaujímavé mi prídu myšlienky, ktorými sa zaoberá – a za príjemnú časť kníh považujem tú turistickú. Dej sa zvykne odohrávať v zaujímavých lokáciách a ukazuje detaily, ktoré ako bežný turista neuvidím. Sprievodca Brown vám predstaví Rím, Florenciu, Istanbul či aktuálne španielske Bilbao a Barcelonu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najnovšia kniha, ktorá práve rezonuje medzi čitateľmi, je Pôvod (Origin). Patrí do série Roberta Langdona, hlavným hrdinom je americký profesor ikonológie a náboženského symbolizmu. Ako vo všetkých predošlých dieloch, aj tu sa Langdon ocitne vo víre udalostí, ktorými prepláva hladko ako úhor a (malý spoiler) nič sa nestane ani jemu, ani tradične krásnej žene po jeho boku.

Oproti predchádzajúcim knihám však predsa len natrafíte na rozdiely a bude na vás, či sa vám budú páčiť alebo nie.

 1. Langdonova záľuba v symbolike tu príde úplne navnivoč, v knihe síce symboly sú, ale nikto ich nelúšti ani nepotrebuje pre posun deja.

 2. Brown sa tentoraz zaoberá pokrokom a technológiami, ako kulisy si preto zvolil diela moderného umenia – a tak, ako k nim má odpor hlavný hrdina, nie sú asi blízke ani autorovi. Na rozdiel od turistických sprievodcov po Ríme, Florencii či Louvri, sú Guggenheimovo múzeum v Bilbau aj diela Antonia Gaudího (Casa Milà, Sagrada Família) opísané s nadšením, aké prejavuje zväčša iba starostov bratranec, čo píše knihu o obci za eurofondy.

 3. Poznávacím znamením Brownovej tvorby je zvrat v závere (plot twist). V ňom obráti celý doterajší dej hore nohami, takže všetky vaše odhady, kto je vrahom a o čo ide, vyjdú navnivoč. V Pôvode to neplatí – ak máte aspoň trochu prehľad o svete, pointu odhalíte hneď na začiatku a na konci sklamane zistíte, že ste mali pravdu.

 4. Brown stavia veľkú časť svojho marketingu na kontroverznosti. Vymedzuje sa hlavne voči cirkvi, ktorá nemôže reagovať inak, ako reaguje, a podporuje tým predaj Brownových kníh. V Pôvode, ktorý svojou témou vyslovene nahráva na smeč proti cirkvi, však Brown zaradil spiatočku. Má už svoj vek (53) a možno si uvedomil, že by predsa len potreboval nejakú tú vstupenku – pre každý prípad. A polievočku si prihrieva zároveň na tri strany – vtiera sa židom, katolíkom aj moslimom zároveň.

Pôvod neodporúčam milovníkom Eca a v podstate ani Gaudího. Fanúšikovia detektívky tu tiež nenájdu nič pre svoje hĺbavé neuróny. Ale ak vás fascinuje Španielsko a nemáte veľa informácií o jeho nedávnej minulosti a o tom, kto tam vládne, môžete objaviť pár zaujímavých skutočností. Najmä ak vás zároveň fascinujú aj moderné technológie, podobne ako čierny Monolit priviedol do vytrženia našich chlpatých predkov.

Skryť Vypnúť reklamu
 • Dan Brown: Pôvod

 • Originálny názov: Origin

 • ISBN: 9788055158631

 • Počet strán: 528

 • Rok Vydania: 2018

 • Väzba: pevná

 • Jazyk: slovenský

 • Vydavateľstvo: Ikar

 • Preklad: Otakar Kořínek

Rastislav Weber

Rastislav Weber

Bloger 
 • Počet článkov:  8
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Vzdelaním marketér, povolaním internetový guru (od 1999), koníčkom publicista a občasný spisovateľ. Mám rád svoju rodinu a leto, neznášam chlad a pocit bezmocnosti. Zoznam autorových rubrík:  Svet okolo násUkryté SlovenskoKnihyNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu