Prešov + Košice = Poke Festival

Nielen Pohodou je človek živý, i u nás na východe sa dejú zaujímavé veci. Veľmi príjemným prekvapením bol pre mňa hudobný multižánrový festival POKE, ktorého prvý oficiálny ročník sa konal 15. a 16. júna 2012.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Zaujímavý, hoci možno až trochu príliš "alternatívny" line-up dával jasne najavo, že sa nejedná o ďalší zo série "IMT Smile + Gladiátor + Horkýže slíže" festivalov. Navyše budova starej tehelne v Drienovskej Novej Vsi vyzerala na fotografiách fantasticky, takže som zbalil kameru a poď ho tam. Krutý vírus mi umožnil návštevu iba druhého festivalového dňa, teda v sobotu. Prišiel som tak o hlavnú hviezdu, ktorou bezpochyby bol v piatkový večer vystupujúci člen Joy Division Peter Hook. V sobotu však tiež rozhodne bolo na čo pozerať - hlavný stage, rockový stage, divadlo, literárny stage a množstvo iných aktivít nedali nude šancu. Osobne sa mi najviac páčilo francúzske Duo Montanaro, ale zaujal ma i zádumčivo rockový XIU XIU Larsen, alebo mladá prešovská kapelka Rigid Frigid.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Prostredie bývalej tehelne je pre festival tohto typu veľmi šťastná voľba. Cítil som sa tam výborne, je to vizuálne veľmi atraktívne miesto a popri zaujímavej hudbe je určite práve tehelňa definujúcim prvkom POKE festivalu.

Obrázok blogu

Atmosféru festivalu sa Vám pokúsim sprostredkovať niekoľkými videami a fotografiami a ponúkam tiež pohľad z druhej strany - na moje otázky odpovedali dvaja hlavní POKE organizátori: Peter Radkoff z košickej Tabačky Kulturfabrik a Vladimír Moško z prešovského Wave-u:

Priblížte prosím POKE festival čitateľom

(P.R.): Hlavnými organizátormi festivalu sú prešovský Wave a košická Tabačka Kulturfabrik. Cieľom festivalu bolo vytvorenie reálnej spolupráce dvoch východoslovenských metropol ako reakciu na záväzok Košíc o zapojenie mesta Prešov v projekte EHMK..Máme za cieľ vytvárať projekt z partnerstiev a spájaní príbuzných organizácií, klubov, združení a divadiel z Prešova a Košíc do spoločných produkcií na jednom mieste. Táto idea sa v praxi osvedčila, myslím, že to bolo na festivale vidieť a cítiť. Určite aj vďaka tomu, že sa všetci zapojení nadchli pre túto myšlienku, dali do toho všetky sily a všetko sme to spoločne zvládli na profesionálnej úrovni a to aj napriek krátkemu času. Všetko však bolo veľmi prirodzené a práve preto to má zmysel. Akákoľvek spolupráca v slovenských pomeroch je veľmi potrebná, a práve to je najväčšie posolstvo POKE festivalu.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo stará tehelňa?

(V.M.): Náš prvotný zámer bol nájsť, pre spoločný festival oboch miest, symbolické miesto niekde na ich pomedzí. Keď sme však navštívili tento objekt starej tehelne v Drienovskej Novej Vsi, bolo okamžite rozhodnuté. Jej priestory ponúkajú snáď všetko,čo sme potrebovali. Atmosféru, ktorá očarí návštevníkov už pri vstupnej bráne, inšpiráciu pre umelcov, dostatok priestorov pre bohatú prehliadku rôznych žánrov, ktoré POKE chce prezentovať. Navyše je pre alternatívu typické hľadať nové možnosti, takže sme s radosťou prijali ako výzvu pokúsiť sa areál oživiť a dať mu novú formu využitia, hlavne na kultúrne účely.

SkryťVypnúť reklamu

(P.R.): Hľadali sme miesto medzi PO a KE pre naplnenie cieľov festivalu, ktoré by zodpovedalo kritériám, ktoré sme si stanovili vopred (priestor s atmosférou, nie klasický festivalový priestor s lúkou, letisko), jednoducho site specific priestor, ku ktorému máme blízko kvôli industriálnemu rázu. Tehelňa je vlastne opustený priestor, ktorý by sme aj naďalej chceli využívať na kultúrne účely, oživiť ho, dať mu nové funkcie, rozmer a zmysel. Prezerali sme si lokality medzi Prešovom a Košicami a zastavili sme sa práve v tehelni, ktorá nás ihneď oslovila, videli sme priamo na mieste možnosti jej využitia a okamžite sme si vedeli predstaviť celý festival. Zaujímavé zákutia, výborná dostupnosť a lokácia, v blízkosti vlakové nástupište a autobusová zastávka, prístupnosť cez starú cesta, ale aj diaľnicu. Osobne sa mne páči, že v rámci EHMK tehelňa výborné odzrkadľuje košicko-prešovskú spoluprácu.

SkryťVypnúť reklamu

Aká bola návštevnosť v porovnaní s nultým ročníkom?

(V.M.): Už počas piatku, teda prvého dňa festivalu, prešlo bránami násobne viac návštevníkov než minulý rok. A keďže tento prvý oficiálny ročník bol už dvojdňovou prehliadkou, tak tie čísla na vstupe vzrástli do nedele ešte viac. Zďaleka to však nie sú masívne návštevy, aké poznáme z komerčne orientovaných podujatí. Stále tu i tam počuť názor, že keď onú kapelu nepoznám, tak určite nemôže byť dobrá :)

(P.R.): Nultý ročník bol viac-menej bez propagácie. Bol to „skúšobný ročník", skôr o kamarátoch a priaznivcoch zúčastnených spoluorganizátorov. Účasť v porovnaní s nultým ročníkom je dvojnásobná, ale určite nie je stále taká, aká by mohla byť, rezerva tam je, treba na nej popracovať určite aj kvôli udržateľnosti festivalu do budúcnosti. Nie je ale určený pre masové účasti, klubová atmosféra vyhovovala väčšine návštevníkom, ktorí možno prišli na POKE práve preto. Aby to však bolo ideálne a fungovalo to lepšie, je potrebná ešte dvojnásobná účasť.

Ste s priebehom festivalu spokojní?

(V.M.): Áno!

(P.R.): Vzhľadom na náročnosť, ktorú si takýto festival vyžaduje a nebezpečné miesta, ktoré sa nachádzajú v tehelni, sa nám to, myslím, podarilo všetko zabezpečiť tak, aby to po organizačnej aj technickej stránke bolo zvládnuté.

Obrázok blogu

Ako vnímate divácky ohlas?

(V.M.): Snažíme sa ponúknuť čo najlepší servis aj program. Na dramaturgiu vplývajú viacerí ľudia z klubov a organizácii, čo má zabezpečiť autentickú pestrosť. Diváci si musia jednoducho uvedomiť, že nejdú na tradične komerčné podujatie, kde sa recykluje ponuka z TV obrazoviek a rádií. Preto nás veľmi potešili a posúvajú nás do ďalšieho ročníka s jasne určenými intenciami, pozitívne divácke ohlasy návštevníkov, ktorí ocenili, že festival bol výrazne lepšie prepracovaný než nultý ročník. Nemuselo sa čakať v radoch, stan sa dal postaviť na zelenej lúke, dalo sa zrelaxovať v tieni a chládku aj počas tropických horúčav, vždy sa dalo na čo pozerať aj ak náhodou práve nevystupoval váš favorit, alebo cestou domov, party double deckrom, nad ránom vás obslúžil príjemný personál.

(P.R.): Priamo na festivale ale aj po ňom boli reakcie či už od odbornej verejnosti alebo od divákov prekvapivo veľmi pozitívne. Aj napriek dosť výrazne alternatívnemu line upu boli reakcie na účinkujúcich takmer všetky pozitívne. Sme si ale vedomí toho, že sme na prvý ročník priniesli až príliš okrajové zameranie, takže do budúcnosti, sa budeme snažiť urobiť kompromis, aby prišli aj ďalší diváci, ktorí tak budú môcť objavovať nové kapely, produkcie, atmosféru tehelne a všetky sprievodné aktivity. Samozrejme je to veľká výzva, pretože neznámeho sa väčšina ľudí obáva, ale festivaly sú aj o objavovaní. Máme určite rôzne rezervy, čaká nás ešte veľká práca, ale myslíme si, že sme sa vybrali správnym smerom

Najväčšou hviezdou festivalu bol zrejme Peter Hook, stretli ste sa s nejakými hviezdnymi manierami?

(V.M.): Nie, je to veľmi príjemný človek! Upokojil nás svojou reakciou na priestor a festival.

Zhrnul to výstižne "bizzare but wonderful".

(P.R.): Práve naopak, akonáhle vstúpili do areálu, hneď sa zorientovali kde prišli a odvtedy sa cítili v pohode a Peter Hook išiel objavovať zákutia tehelne a bolo z neho cítiť, že sa cíti dobre. Chcel si dať dokonca pečenú klobásu priamo z grilu ako slovenskú špecialitu. Neboli izolovaní od ostatných, dokonca sa zhovárali aj s návštevníkmi, keď sa prechádzali po areáli.

Obrázok blogu

Mali ste na festivale osobného favorita?

(V.M.): Osobne som sa tešil snáď na polovicu programu. Neskrývam však, že Joy Division mi boli vždy veľmi blízki, takže piatok bol pre mňa miestami elektrizujúci.

(P.R.): Festival nebol skladaný na výrazných headlineroch, ale už samotný výber bol taký, že favoritom bol vlastne každý. Od Bloodgroup som mal veľké očakávania, ktoré svojou silnou energiou dokonca prevalcovali publikum, takže tieto očakávania dokonca predčili. Prekvapením bol určite Astronautalis s Bleubirdom, ktorí podľa očakávaní zapojili do svojho vystúpenia aj publikum, medzi ktoré aj skočili. Peter Hook & The Light samozrejme potvrdili svojím vystúpením kvalitu.

Prekvapilo Vás na festivale niečo?

(V.M.): Minimálne 100% funkčnosť zálohovaných eko pohárov, čistota a poriadok až do konca festivalu, plné stanové mestečko, kadečo... Ale aj fakt, že aj my organizátori, ktorí v tomto skvostnom areáli trávime niekoľko mesiacov, dokážeme každý rok nájsť stále nové nevšedné zákutia. Verím, že sa nám podarí sprístupniť ich v budúcnosti aj verejnosti.

(P.R.): Prekvapil ma záujem publika o divadlá a všetky off programové aktivity, pretože všetky divadelné predstavenia boli plné a aj ostatné stage boli plné ľúdí, takže bolo vidno, že multižánrový festival má POKE v názve oprávnene, pretože ľudia sa nezaujímali iba o hudobný program. Považovali sme to za dosť odvážne urobiť to rovnocenne, ale ľudia si to nachádzali a vyhľadávali. Na tanečné predstavenie Debris Company sa približne 30 ľudí na predstavenie ani nedostalo. Dokonca sa to nepodarilo ani mne ako organizátorovi. Bol to celkom zaujímavý pocit a paradox, pretože má táto situácia celkom potešila. :D

Obrázok blogu

Budú v organizácii budúceho ročníku nejaké zmeny, prekvapenia?

(V.M.): Máme pred sebou leto a dosť času na to, aby sme si všetci vymenili postrehy a nápady, ktoré uvedieme budúci rok do života.

Aj keď sa určite budeme snažiť priblížiť sa ešte viac verejnosti a ponúknuť to najkvalitnejšie a najsúčasnejšie z rôznych žánrov slovenskej a svetovej nezávislej scény, nechceme ani budúci rok ustúpiť z istej neformálnej atmosféry a netransformovať festival na masovú udalosť. Prioritou musí naďalej ostať byť otvorený vnímavým ľuďom a sprostredkovať im silný zážitok v nevšednom prostredí.

(P.R.): Určite budú, určite je čo vylepšovať, máme nápady aj skúsenosti. Chceme ho začať pripravovať už oveľa skôr a vyhradiť si na jeho prípravu väčší priestor.

Rasťo Gallo

Rasťo Gallo

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tatranec žijúci v Košiciach, strojár, fotograf a snaživý gitarista. https://www.facebook.com/mengaartphotography/ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromnéPoryvy

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu