Recenzia HD kamery Panasonic HDC-SD700

V máji 2010 bola na slovenský trh uvedená nová vlajková loď Panasonicu - full HD videokamera HDC-SD700, spolu so svojimi súrodencami HDC-TM700 a HDC-HS700. Jednotlivé kamery sa líšia iba spôsobom ukladania záznamu: SD700-ovka ukladá iba na SDHC flash kartu (nie je súčasťou dodávky), TM700-ovka má vstavanú pamäť veľkosti 32GB + možnosť ukladania dát na flash kartu a HS700-ovka disponuje harddiskom veľkosti 240GB a rovnako vie ukladať dáta i na flash kartu. Všetky 3 kamery vedia ukladať i na SDXC karty, ktoré sú v súčasnosti už na trhu a disponujú obrovskou kapacitou 64 GB. Nasledujúca recenzia bude zameraná na kameru SD700 ktorá podľa môjho názoru poskytuje z uvedených 3 kamier najlepší pomer cena/výkon. Jej cena sa momentálne (2010) na slovenskom internete pohybuje od cca. 790 do 900 Eur.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (77)

Kamera sa okamžite po uvedení na trh stala predmetom širokého záujmu náročnejších amatérskych filmárov a plným právom - disponuje niekoľkými výnimočnými charakteristikami.

Obrázok blogu

3 čipy 3MOS V prvom rade je to jedna z mála high-endových kamier s 3čipovým systémom 3MOS, ktorý používajú profesionálne televízne kamery. Výsledkom by mal byť obraz z menším šumom za nepriaznivých svetelných podmienok ako i prirodzené farebné podanie obrazu. Moje skúsenosti toto tvrdenie potvrdzujú takmer na 100%. Farby sú veľmi realistické, pekne saturované i pri slabšom osvetlení, kamera má však pri určitých svetelných podmienkach a automatickom vyvážení bielej tendenciu posúvať teplotu farieb smerom k chladnejším tónom. Viditeľné je to najmä u sivej, či svetlo hnedej farby, ktoré niekedy majú výrazný zelený nádych. Najväčší konkurenti Canon Legria HF S21 a Sony CX550V inklinujú skôr k teplejším tónom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Optika

Panasonic je vybavený špičkovou optikou renomovanej značky Leica s výbornou svetelnosťou F1.5: širokouhlý 35 mm objektív sa hodí najmä pri natáčaní v interiéroch, kedy nie je vždy možné poodísť od snímaného objektu dostatočne ďaleko, aby sa zmestil do obrazu.

Kvalita záznamu

Skutočnou čerešničkou na torte je však full HD 1920x1080 záznam s frekvenciou 50 progresívnych snímkov za sekundu. Žiadna z konkurenčných kamier takouto možnosťou nedisponuje, 50p záznam je hlavnou rozpoznávacou črtou Panasonicu.

Záznam 50p pri vysokom dátovom toku 28 Mbit/s poskytuje neuveriteľne ostrý obraz, plný detailov, který sa môže smelo porovnávať s obrazom kamier niekoľkonásobne drahších a určených na profesionálne použitie. Kvalita obrazu je hlavne pri sledovaní na veľkej plazme skutočne ohromujúca. Podľa reakcií množstva používateľov na amerických fórach, si dovolím povedať, že v oblasti neprofesionálnych kamier poskytuje Panasonic najvyššiu kvalitu záznamu a na hlavu poráža Sony i Canon. Sony neumožňuje natívny progresívny záznam vôbec, Canon áno, avšak iba 24 snímkov/s pri dátovom toku 24 Mbit/s.

SkryťVypnúť reklamu

Kompatibilita

Je treba povedať, že záznam 50p má i svoje nevýhody. V prvom rade nie je kompatibilný s formátom AVCHD a nie je možné ho napáliť na Blue ray disk. Teda, napáliť sa dá, akurát ho niet v čom prehrať. Podľa skúseností iných užívateľov je však možné 50p záznam prehrať na Playstation III, to však nemám odskúšané. Je však vysoko pravdepodobné, že nové BD prehrávače, určené na prehrávanie 3D BD diskov, prehrajú i 50p záznam. Majiteľ kamery má v podstate tieto možnosti: buď bude snímať záznam 1080 50i, teda 50 prekladaných snímkov/s pri dátovom toku 17 Mbit/s (záznam je kompatibilný s BD), alebo bude snímať 50p s následnou sofwarovou konverziou do 1080 50i alebo 1280×720 50p. Kamera disponuje i možnosťou snímania 1080 24p (tzv. digital cinema mode), avšak tento záznam je postavený na spájaní prekladaných polsnímkov do progresívneho záznamu a neposkytuje pohybovú ostrosť módu 50p.

SkryťVypnúť reklamu

Osobne snímam iba 50p, hoci momentálne je možné prehrať takýto záznam na TV iba priamo z kamery resp. prehrávať ho v počítači. Podotýkam, že počítač vhodný na editáciu videa 1080 50p nie je žiadny lacný špás. Odporúčam minimálne procesor Intel i7-860 a 8GB RAM. Priaznivci Adobe Premiery si iste prikúpia i drahú grafickú kartu GTX 285, ktorá je kompatibilná s novým Mercury enginom v Premiere CS5 (podporuje GPU renderovanie).

Manuálne nastavenia a zoom

Kamera Panasonic HDC-SD700 disponuje silnou zostavou možností manuálneho nastavenia. Hlavnú výhodu oproti konkurencii predstavuje tzv. focus ring, teda zaostrovací krúžok na objektíve kamery. S jeho pomocou je možné manuálne ovládať zaostrovanie ako i zoom kamery. Krúžok je možné použiť i na vyváženie bielej, expozičného času ako i clony. Konkurencia od Canonu a Sony disponuje iba malým krúžkom na boku kamery, který je menej citlivý. Vynikajúcim pomocníkom pri manuálnom zaostrovaní je zvýraznenie zaostrených objektov na LCD paneli modrou farbou. Je tak veľmi dobre vidieť, na čo skutočne kamera ostrí.

SkryťVypnúť reklamu

Maximálny zoom je 12-násobný. Existuje i 18 násobný zoom, ktorý, ako uvádza výrobca, by mal byť kombináciou optického a elektronického zoomu avšak bez výraznej straty obrazovej kvality. Keďže snímam v drvivej väčšine z ruky, tento zoom som ešte nevyužil, kvalitu záznamu teda neviem posúdiť. Zoom je možné ovládať 3-omi rôznym ovládačmi: na vrchu kamery je klasická zoomovacia páčka, je možné použiť focus ring ako i tlačítka na LCD paneli. Tlačítkami na LCD paneli sa zoomuje pomaly, rovnomernou rýchlosťou a veľmi hladko, krúžok mi príde o niečo citlivější ako páčka.

Manuálne vyváženie bielej je veľmi komfortné. Kamera ponúka niekoľko predvolených režimov: v miestnosti1 / v miestnosti2 / slnečno / pod mrakom. V prípade, že tieto neposkytujú uspokojujúci výsledok, stačí pred objektív položiť biely papier a kamera už nastaví potrebné parametre. Osobne používam iba tento spôsob. Výsledky sú veľmi dobré.

Expozičný čas možno nastaviť na hodnoty od 1/50 s až do 1/8000 s. V LCD menu možno nastaviť i čas 1/25 s.

Clonu možno manuálne nastaviť od F1,7 do F16.

Ja zvyknem manuálne nastavovať iba vyváženie bielej a samozrejme používam i manuálne ostrenie. Clonu a čas zatiaľ nechávam na automatiku.

Snímanie pri slabom svetle

Podľa profesionálnej recenzie je SD700-ovka v oblastí snímania pri slabom osvetlení lepšia ako dlhoročný preborník SONY. Canon ďaleko zaostáva. Vlastníci starších mini DV SD kamier, ktorí plánujú prechod na HD si môžu pozrieť porovnanie záznamu pri zlých svetelných podmienkach SD kontra HD:

HD: http://www.vimeo.com/11749257

SD: http://www.vimeo.com/11751619

Stabilizácia obrazu

Sony je zasa o vlas lepšia v oblasti optickej stabilizácie. Musím povedať, že stabilizácia obrazu je u Panasonicu skutočne na vynikajúcej úrovni, hoci na druhej strane, moje očakávania boli ešte o niečo vyššie. Kamera má dva stabilizačné módy: štandard a aktiv. Aktívny mód je vhodný napríklad pri snímaní počas chôdze, naopak pri statickom snímaní z ruky boli niektoré zábery v tomto móde trochu deformované, tu je lepšie použiť štandard. Ak je kamera prepnutá do manuálneho ovládania, je možné stabilizáciu vypnúť úplne. Porovnanie kvality stabilizácie SONY vs. Pany tu: http://www.youtube.com/watch?v=VCQxbDLl-mk&feature=fvsr.

LCD displej

Displej je dotykový, na jeho ovládanie som si rýchlo zvykol. Niektorí majitelia kamery sa sťažujú na nedostatočnú citlivosť displeja, ja si myslím, že je to len otázka cviku. Namiesto ťukania je lepšie jemné „hladkanie", potom všetko funguje na prvý krát. Zanesenie obrazovky otlačkami prstov je nepríjemný fakt, ktorý však platí pre každú kameru s dotykovým displejom.

Niektorí majitelia kamery sa sťažujú na nízke rozlíšenie LCD displeja. Ja však musím povedať, že plne postačuje a nevidím tu problém. Inou kapitolou je hľadáčik - ten má rozlíšenie naozaj veľmi nízke, takže ho používam len v skutočne extrémnych svetelných podmienkach. Nevýhodou hľadáčika je i nemožnosť vyklopenia dohora.

Konkurenčná Sony CX550V ako i Canon Legria HF S21 majú v oblasti LCD navrch. Panyho trojpalcový LCD displej s 230 400 bodmi porážajú svorne s 3,5 palcovými obrazovkami s rozlíšením vyše 900 000 bodov. Takýto displej by iste pristal i Panymu, avšak ako som už spomenul, plne postačuje i existujúci.

Zvuk

Kamera disponuje možnosťou záznamu priestorového zvuku 5.1. Manuálne je však možné nastaviť i stereo záznam. Taktiež je možné manuálne nastavenie citlivosti mikrofónov. Pri hodnotení zvuku je však nutné zdôrazniť jednu z mála menej potešiteľných čŕt - prítomnost malého chladiaceho ventilátoru na boku kamery. Pri natáčaní v tichej izbe je počuť hluk ventilátoru na zázname, čo ma dosť rozladilo. Podľa reakcii užívateľov je zrejmé, že tento problém nemá každá kamera. Ja zrejme patrím k nešťastníkom z hlučnějším ventilátorom. Pri bežnom natáčaní vonku je ventilátor nepočuteľný, pre náročné použitie v tichej izbe je nutné použiť externý mikrofón.

Zaujímavé funkcie

Kamera má množstvo funkcií, spomeniem tie (pre mňa) zaujímavejšie.

- Ak sa snímaný objekt nachádza pred silným zdrojom svetla, príde vhod kompenzácia zadného osvetlenia:

Obrázok blogu
Obrázok blogu

- Často používam funkciu telemakro na snímanie malých objektov, napr. hmyzu, kvetov alebo drobných živočíchov. Ukážka: http://www.youtube.com/watch?v=7onySfOzqaM

- Dynamické sledovanie umožní nastaviť zaostrenie a expozíciu objektu označeného na dotykovej obrazovke. Zaostrenie a expozícia budú potom automaticky sledovať objekt aj pri jeho pohybe.

- Pre-record: po aktivácii tejto funkcie kamera neustále zaznamenáva obraz. Ak užívateľ zapne záznam, kamera k nemu automaticky pridá predchádzajúce 3 sekundy. Zmyslom je predísť strate vzácných okamihov pri neskorom zapnutí kamery. Túto funkciu nepoužívam, výdrž batérie sa po jej aktivácii výrazne skracuje.

- Farebné nočné snímanie - funkcia použiteľná na snímanie za extrémne nízkého svetla. Obraz je oveľa menej zašumený a oveľa jasnější ako pri štandardnom snímaní, avšak farby sú vyblednuté a snímaný objekt sa nesmie hýbať, v opačnom prípade bude pohyb rozmazaný:

Obrázok blogu
Obrázok blogu

- V dodávanom softe HD-writer je možné vytvorenie obrázku z videosekvencie: snímku z nahraného záznamu je možné uložiť ako fotografiu. Rozlíšenie takejto fotografie je 2.1M (1920x1080), takže teoreticky by sa mala dať vytlačiť celkom slušná fotka. Tlač som neskúšal, no na obrazovke vyzerajú takéto fotky veľmi dobre.

- Funkcia High speed burst umožňuje nasnímať 180 obrázkov za sebou rýchlosťou 50 obr/s. Rozlíšenie je 2,1 MPix, 1920*1080.

Pätka na externé doplnky

Externé doplnky ako mikrofón či svetlo je možné osadiť do štandardnej pätky - tá sa však nachádza na adaptéri, ktorý je treba najprv zastrčiť do príslušného priestoru na boku kamery. Je to trochu menej pohodlné riešenie ako štandardná pätka na vrchu kamery. Na objektíve je tiež vidieť nasadenú slenčnú clonu:

Obrázok blogu

Batéria

Dodávaná batéria má kapacitu 1250 mAh. Výrobcom udávanú výdrž ca 1 hodinu pri najvyššej kvalite sa mi však nepodarilo dosianúť. Bežne mi batéria vydrží asi 40 minút (pri použití LCD). Je možné dokúpiť originálne batérie s vyššou kapacitou, tie sú však veľmi drahé. Za zlomok ceny sa dajú kúpiť i neoriginálne, pri ich použití však podľa skúseností diskutérov na rôznych fórach kamera neukazuje zostávajúci čas výdrže batérie, čo je pomerne výrazná nevýhoda. Ďalšou možnosťou je kupiť lacnú batériu bez čipu, ktorá sa „spáruje" s originálnou - výhodou je, že ukazovateľ výdrže funguje, takáto zostava však príliš „pretŕča", čo komplikuje použitie hľadáčika.

Kvalita fotografií

Kamera sníma vo formáte JPEG. Pomer strán - natívne rozlíšenie (optické):

4:3 - 3200 x 2400
3:2 - 3600 x 2400
16:9 - 3840 x 2160

Kamera umožňuje snímanie i vo vyššom rozlíšení, toto je však dosiahnuté elektronickou interpoláciou.

Fotografovať možno i simultánne pri súčasne bežiacom videozázname. Kvalita obrázkov je slušná, rozhodne lepšia ako u môjho 4 roky starého 5Mpix kompaktu. Na rodinné fotografie je kvalita viac ako dostačujúca, na náročnejšie použitie však kamera nestačí. Majitelia zrkadloviek svoje stroje určite zahadzovať nemusia...

Manuálne možno nastavovať bielu, ostrenie, exp. čas i clonu. Je možné i manuálne doladenie farby a vyváženie protisvetla.

Zaujímavou vlastnosťou je automatické vyhotovenie snímku počas natáčania videa vo chvíli, keď sa snímaná osoba usmeje. Funguje to celkom dobre

Zhrnutie

Panasonic HDC-SD700 je high-endová kamera, stojaca na samom vrchole amatérskeho segmentu. Nie je to kamera dokonalá (na zázname počuť zvuk ventilátoru, oproti konkurencii slabší display, problémy s editáciou 50p záznamu), má však niekoľko mimoriadnych vlastností: Snímanie vo full HD pri 50p snímkoch/s, špičková optika a 3-čipové prevedenie. Ak k tomu prirátame veľmi priaznivú cenu, táto kamera určite má čím osloviť - a to hlavne zapálených videoamatérov, ktorí nepotrebujú profi vybavenie ale požadujú nekompromisnú kvalitu obrazu a manuálnu nastaviteľnosť. V tomto ohľade ich nový Pany určite nesklame.

Zaujímavé linky

  • Demonštrácia kvality videa: http://vimeo.com/11969895. Ak sa na tomto serveri bezplatne zaregistrujete, pri nových videách je možné stiahnúť originalny súbor, ktorý si potom môže doma prehrať v plnej kvalite

Rasťo Gallo

Rasťo Gallo

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Tatranec žijúci v Košiciach, strojár, fotograf a snaživý gitarista. https://www.facebook.com/mengaartphotography/ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromnéPoryvy

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu