O čo ide?
Milan Uhrík v ňom hovorí o potrebe zabezpečiť to, aby sa hlasy „vlastenecky cítiacich“ voličov nestrácali. Recykloval pri tom starý dezinformačný naratív o sčítavaní hlasov spoločnosťou ESET a predstavil iniciatívu zabráňme falšovaniu volieb, v rámci ktorej strana pripravuje masívne pokrytie volebných komisií a taktiež paralelné sčítanie hlasov. Podstata zmanipulovania volieb podľa Uhríka spočíva v tom, že zápisnice o výsledkoch volieb, ktoré vyhotovujú okrskové volebné komisie, „nemôže nikto ani len odfotiť“ a je „jedna osoba, ktorá výsledky volieb prepíše do elektronického systému“, pričom „následne zápisnicu archivuje niekde do šuplíka, kde je verejnosti neprístupná“.
Aká je realita?
Do každej okrskovej volebnej komisie môže zaregistrovaná strana alebo koalícia delegovať jedného člena a jedného náhradníka, ktorý je potom prítomný počas priebehu hlasovania a spolupodieľa sa aj na sčítaní hlasov, ako aj na vyhotovení zápisnice o priebehu a výsledku hlasovania. Po skončení sčítavania hlasov ju podpisuje predseda a ostatní členovia okrskovej volebnej komisie, pričom každý z nich ju má právo nepodpísať a uviesť dôvody, prečo tak neurobil. Okrem členov komisie môže byť počas sčítania každý, kto prejavil záujem o pozorovanie priebehu volieb a sčítavania hlasov. Volebné komisie odovzdávajú volebné dokumenty do úschovy obciam, okresným úradom, samosprávnym krajom a ministerstvu vnútra.
Paralelné sčítanie hlasov
Hore uvedené obvinenia z možnej manipulácie pri zapisovaní výsledkov volieb na úrovni okrsku a zároveň deklarovaná iniciatíva paralelného sčítania hlasov indikuje neznalosť tejto metódy volebného pozorovania. Paralelné sčítavanie hlasov (tzv. parallel vote tabulation PVT alebo aj Quick Count) je totiž založené na reálnych výsledkoch volieb, ktoré z okrskov posielajú do ústredia jednotliví pozorovatelia (na rozdiel od metódy exit polls, ktorá je založená na rozhovore s voličmi, keď vychádzajú z volebných miestností). Ak by sa totiž členovia komisie alebo pozorovatelia nemohli dostať k výsledkom volieb v daných okrskoch, nebolo by možné PVT realizovať. PVT je vo všeobecnosti považované za presnejšiu metódu verifikácie volebných výsledkov (ako exit polls), je však veľmi dôležité, aby bola vybraná adekvátna štatistická vzorka volebných miestností, ktorá je reprezentatívna vzhľadom na množstvo kritérií.
Spochybňovanie integrity volieb
Ak teda existuje dostatočný systém kontroly volieb pri sčítavaní hlasov, prečo bubnuje Republika na poplach? Myslím si, že im ide o niekoľko cieľov. V prvom rade ide o formu mobilizácie ich voličov, aby zabezpečili čo najväčší počet členov okrskových komisií, prípadne pozorovateľov (keďže sa ukazuje, že zabezpečenie okrskových komisií dostatočným počtom členov je všeobecným problémom). Ďalším dôvodom je vyslať signál o spochybnení integrity volieb, na čo využili osvedčenú metódu. Hoci sme na Slovensku zatiaľ nemali zásadný problém pri sčítavaní hlasov, je pravda, že zverejňovanie výsledkov volieb na úrovni okrsku (vyvesiť zápisnice s výsledkami volieb vo volebných miestnostiach) nám odporučila aj misia OBSE vo svojej správe k parlamentným voľbám v roku 2020 s cieľom posilniť transparentnosť. Zároveň treba spomenúť, že hoci misia nerealizovala systematické a komplexné pozorovanie volebného dňa (navštívila len menší počet volebných miestností), hlasovanie a sčítanie hlasov prebiehalo podľa správy organizovaným spôsobom v súlade s postupmi, pričom výsledky boli zverejňované včas.
Prečo je nebezpečné spochybňovať integritu volieb?
Vysielať do spoločnosti signály ako „dosť už bolo podvodov a klamstiev na voličoch“ je veľmi nebezpečné. Stačí si spomenúť na spôsob, ako napadli volebnú integritu Donald Trump alebo Jair Bolsonaro, ktorí nepredložili žiadne dôkazy o deklarovaných manipuláciách, ale ich podporovatelia napriek tomu nemali problém napadnúť parlament a iné inštitúcie. Komentáre pod Uhríkovým videom ako aj iné nedávne udalosti by mali byť dostatočnou výstrahou, aby sa niečo podobné nestalo aj u nás.