Tou prvou je ležérny prístup mnohých britských lekárov a nesprávna diagnostika závažných ochorení, a tou druhou samotné zdravotníctvo a dôležitosť okresu v ktorom bývate. Prečo? No jednoducho preto, že, či vás vôbec budú liečiť na určité choroby, záleží od toho, v ktorom okrese bývate. Ak bývate v tom nesprávnom, máte smolu, buď si liečenie zaplatíte z vlastného, alebo sa musíte presťahovať. Ale poďme pekne po poriadku.
Ako som už spomínala v predošlých článkoch, mám na britské zdravotníctvo určité pripomienky, keďže som pracovala ako právny poradca v oblasti medicínskeho práva. Samozrejme, nikde to nie je úžasné a mala by som byť vďačná aspoň za to, čo tu máme. Sú krajiny, ktoré nie sú na tom ani tak dobre ako zdravotníctvo v Británii. Ale nehnevajte sa, pokiaľ sa niekto chváli, aké ma špičkové zdravotníctvo, a ako je popredu, musia rátať aj s kritikou, hlavne vtedy, ak to s tou kvalitou nie je až tak ružové, ako sa tvrdí. Bohužiaľ, aj tu sa veľa šetrí a v konečnom dôsledku na to dopláca daňový poplatník, a aj pacient samotný.
Právo v oblasti medicíny tu v dnešnej dobe jednoducho fičí. Pozorujem, že čím ďalej tým viac firiem ponúka poradenstvo aj v tejto oblasti. Každoročne verejné zdravotníctvo vypláca milióny libier ako odškodnenie pre poškodených, a často krát aj mŕtvych pacientov. Takže v konečnom dôsledku na babrácku robotu dopláca nielen pacient, ale aj všetci ostatní. Viac peňazí na odškodnenie znamená menej peňazí na do zdravotníctva na liečenie pacientov, aby sa práve zamedzilo zbytočným chybám a nákladom. Nehovoriac o tom, že život to tomu pacientovi nevráti.
Ako poradca som sa stretla s rôznymi prípadmi. Naozaj, mnohé boli dôsledkom nedbanlivosti, či už kvôli ignorancii zo strany lekára alebo iného personálu, alebo kvôli chybám v systéme, za ktoré lekár ani nemôže. O prípade, ktorom budem hovoriť dnes, bol definitívne na chybe lekár, a nie jeden.
Jednalo sa o chlapca v puberte, ktorý bol vášnivý športovec. Zabil ho pneumokok, respektíve podľa môjho názoru a názoru súdu to bol nakoniec lekár. Vysvetlím. Chlapec sa sťažoval na bolesti hlavy, stuhnutú šiju, zvracal, mal bolesti ucha a tu radi používajú výraz, že mal symptómy ako pri chrípke.
A už sa dostávame k tým populárnym všeobecným lekárom. Rodičia zobrali chlapca k všeobecnému lekárovi stredoázijského pôvodu, ktorý samozrejme predpísal paracetamol. Čo iné by ste čakali na zápal mozgových blán v Británii? Chlapcovi paracetamol nepomohol, a keď ho rodičia priviezli do nemocnice, znovu dostal paracetamol od iného lekára ázijského pôvodu. Dosť bolo Ázie, faktom tohto prípadu bolo to, že chlapcovi bol pneumokokový zápal mozgových blán diagnostikovaný až o štyri hodiny neskôr, aj to musel najprv odpadnúť, aby dostal aj niečo iné ako paracetamol. Konečne sa dostal k antibiotikám, ale bolo už neskoro. Zomrel. Stále si myslíte, že britské zdravotníctvo je špičkové? Ja o tom silne pochybujem.
Argument lekárov a ich právnych zástupcov bol ten, že aj keby mu dali antibiotiká načas, aj tak by asi zomrel. Nemyslím si. Naši lekári bežne zachraňujú aj takéto detičky a zápal mozgových blán neliečia paracetamolom, len aby sa ušetrilo. Jeden z ďalších argumentov lekárov bolo to, že podľa nich v tom čase, keď videli chlapca živého, podanie antibiotík bolo väčším rizikom ako to, že by chlapec náhodou mohol mať zápal mozgových blán, a z toho dôvodu mu antibiotiká nepodali, aby jeho organizmus nebol zbytočne zaťažený. Zdá sa vám to na hlavu? Vitajte v Británii. Čo z toho mali všetky zúčastnené strany? Lekári boli poučení, rodičia finančne kompenzovaní a nemocnica zmenila procesy, aby sa takýmto prípadom predišlo. Verte mi, nepredíde. Pneumokok už čaká na svoju ďalšiu obeť, lebo vie, že v Británii sa mu všetko prepečie, tak ako tým lekárom. Hrôza, že?
Teraz sa tak v skratke pozrieme na zvanú lotériu podľa vášho smerového čísla. Žijete vo Walese a čakáte dieťa? Zabudnite na to, že vám budú robiť ultrazvuk a brať krv na zistenie genetických porúch plodu, ako napríklad Downov syndróm. Musíte si to zaplatiť. Aspoň do nedávna to tak bolo, ale v máji tohto roku sa to snažili zmeniť. Napríklad, v niektorých okresoch v Anglicku nemáte nárok na umelé oplodnenie z peňazí verejného zdravotníctva, len súkromne. Musíte sa presťahovať a zmeniť smerové číslo, ak chcete mať aspoň tri cykly zdarma.
Máte rakovinu? Ak máte to nesprávne smerové číslo, určité lieky na rakovinu vám nedajú buď do poslednej chvíle, kedy vám už aj tak nepomôžu, alebo budete musieť na ne čakať, až kým budete v poslednom štádiu rakoviny, aby vám ich predpísali. Ešte stále si myslíte, že naše zdravotníctvo je na nič?
Potrebujete vymeniť kĺb, operovať koleno, alebo máte katarakta? Smola, ak nebývate v tom správnom okrese. Musíte si to zaplatiť samy, alebo budete bez očí a so starým kĺbom.
A mohla by som takto pokračovať, a aj budem, ale až nabudúce. Zatiaľ si vážme aspoň to, čo máme, lebo v takzvaných bohatších krajinách je to oveľa horšie. Kto neskúsi, neuverí. Ak môžem poradiť, radšej ani neskúste...