"Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky

Rusi bojovali pri Stalingrade aj Bachmute rovnako: telami. Od Stalina po Putina sa taktika mlynčeka na mäso nezmenila.

"Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Stalinov mlynček na mäso

V druhej svetovej vojne Sovietsky zväz obetoval milióny vojakov v operáciách, ktoré boli často vedené bez ohľadu na ľudské straty. Slávna obrana Stalingradu bola z taktického hľadiska heroická, no nemilosrdná. Velitelia posielali nováčikov do boja bez výzbroje – len s inštrukciou: "vezmeš pušku, keď padne tvoj spolubojovník." Takto bojovala Červená armáda – v mestách ako Ržev, Kursk, Stalingrad či Sevastopoľ – spôsobom, ktorý historici označujú ako "mlynček na mäso".

Sovietske vojenské straty boli podľa odhadov 8,7 až 11 miliónov mŕtvych vojakov, kým nemecké straty boli približne 5,3 milióna počas celej vojny, z toho asi 80% na východnom fronte. Rozdiel je obrovský – a nie náhodný. Sovieti vyhrali vojnu nie vďaka taktike alebo technickej prevahe, ale vďaka tomu, že ich bolo viac a že boli ochotní obetovať viac. Na každého padlého Nemca pripadali v niektorých bitkách 2 až 3 mŕtvi Sovieti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Putinova recyklácia smrti

Vojna v Ukrajine, ktorú spustilo Rusko vo februári 2022, sa podľa mnohých vojenských analytikov vyvíja v rovnakej logike. Prvé mesiace vojny boli fiaskom: kolóny uviaznuté pri Kyjive, dezorientovaní branci, rozkradnutá logistika. Keď sa ukázalo, že blesková "trojdňová špeciálna operácia" nebude, ruské velenie prešlo na osvedčený model z čias Stalina – zalievať front krvou.

Vrchol tohto prístupu predstavovala bitka o Bachmut, kde ruská strana – hlavne žoldnieri Wagnerovej skupiny – útočili vo vlnách, často bez podpory, bez výcviku a bez šance na prežitie. Ukrajinskí vojaci to nazývali „ľudská vlna smrti“.

SkryťVypnúť reklamu

Počty, ktoré mrazia

Podľa odhadov (stav ku koncu prvej polovice 2025) sú celkové "bojové straty" (zabití, ranení, nezvestní) na ruskej strane viac ako jeden milión osôb, z toho je zabitých viac ako 200 tisíc. Straty na ukrajinskej strane sa odhadujú na 300-400 tisíc z čoho 80-120 tisíc bolo zabitých. Vo všeobecnosti pripadajú na jedného zabitého Ukrajinského vojaka dvaja - traja Rusi. Sú však úseky, kde je pomer výrazne vyšší.

SkryťVypnúť reklamu

Rozdiel opäť pripomína časy druhej svetovej vojny – Rusko si „kupuje“ každý kilometer územia za desaťtisíce vlastných tiel. Dnes nie je Stalingrad, ale Avdijivka. Nie je tam Žukov, ale Gerasimov. Ale metóda je rovnaká.

SkryťVypnúť reklamu

„Straty nepočítame, víťazstvo ich ospravedlní“

V ruskej vojenskej kultúre sa strata ľudského života nevníma ako zlyhanie, ale ako nevyhnutná daň za veľkosť národa. To platilo počas Leningradu, a platí to aj dnes, keď vojenskí blogeri oslavujú dobytie ukrajinskej dediny premenenej na ruiny za cenu 5 000 padlých.

Zatiaľ čo Ukrajina bojuje s cieľom prežiť, Rusko útočí s cieľom, ktorý je hmlistý. Ani samotní vojaci často nevedia, čo je cieľom – ale vedia, že kto odmietne ísť na front, skončí vo väzení, alebo v lese, bez identifikácie. Presne ako za Stalina.

Evolúcia verzus cyklus

Ukrajina v tejto vojne ukazuje, čo znamená vojenská evolúcia: používanie dronov, inteligentná obrana, decentralizované velenie, dôraz na záchranu života. Rusko namiesto toho recykluje myšlienku, že život je len palivo pre tank.

SkryťVypnúť reklamu

Ruská armáda sa počas sto rokov takmer nezmenila. Menia sa názvy, mená a uniformy, ale základná doktrína ostáva: “Nas mnogo”. V 20. storočí to ešte mohlo fungovať – dnes, v ére satelitov, HIMARSov a dronov, je to neľudské, neefektívne a krvavé.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď prestali fungovať húfne pešie útoky, prišiel nový variant: útoky na motocykloch a štvorkolkách. Doslova „rýchla potrava“ pre delostrelectvo a mínomety – len s tým rozdielom, že tentokrát útočníci zomierajú s GoPro kamerou na helme. Tisícky ruských vojakov boli poslané do akcie v štýle kamikadze. Výsledok? Ešte efektívnejší mlynček, len tentokrát s výfukom. Ukrajinci často s úsmevom vravia, že začala "krosová sezóna".

Najlepšou obranou proti tejto novej vlne šialenstva sa stali prieskumné drony, ktoré včas identifikujú hromadiace sa jednotky a súradnice okamžite odovzdajú operátorom FPV dronov. Tie dokážu zlikvidovať ruské skupiny ešte predtým, než sa dostanú do kontaktu s ukrajinskými pozíciami. Tieto „létajúce šachovnice smrti“ zmenili spôsob boja – už nerozhoduje iba palebná sila, ale schopnosť vidieť prvý a udrieť presne.

Zatiaľ čo Ukrajina využíva technológiu a inovácie na záchranu životov, Rusko ich využíva na to, aby ešte efektívnejšie ničila vlastných. Mlynček sa točí ďalej – len ozubené kolesá sú teraz z čínskej ocele, benzínom je TikTok a nožným pedálom je Putinov geopolitický delírium.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale vo vojne, kde má dron lepšiu šancu na prežitie ako vojak, sa raz aj ten najväčší mlynček opotrebuje. A keď sa tak stane, bude to vďaka tým, ktorí nezvíťazili kvôli kvantite, ale kvôli presnosti, rozumu a vôli prežiť. Pomôcť obrancom Ukrajiny môžeš prispením na nákup prieskumných dronov:

https://donio.sk/drony-pre-ua

ĎAKUJEME!

NEZLOMNÍ - Jana Čavojská a Marcel Rebro

Marcel Rebro

Marcel Rebro

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  172
  •  | 
  • Páči sa:  10 200x

Som fotograf na voľnej nohe, blogger, fundraiser, dobrovoľník v Ukrajine. Rád sa smejem. Aj cez slzy. Spolu s Janou Čavojskou sme založili OZ NEZLOMNÍ. Robíme to čo vieme a dokážeme a čo považujeme za dobré a potrebné. Zoznam autorových rubrík:  UkrajinaKomentárePríbehy fotografieReportážSmiech cez slzyBiely NenecRuský svet

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

301 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

286 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

172 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
SkryťZatvoriť reklamu