Českí dobrovoľníci na Ukrajine
S českými dobrovoľníkmi Oldom a Pavlom sme sa zoznámili v októbri 2023 na Donbase. Príbeh oboch je do istej miery veľmi podobný. Nechceli a nemohli sedieť doma so založenými rukami v situácii, keď Ukrajinu napadol ruský agresor. Olda sa k obrancom Ukrajiny pridal hneď vo februári 2022, Pavel pár mesiacov po ňom.

Obaja sa veľmi rýchlo etablovali a založili prieskumnú jednotku PERÚN. Ukrajinci si ich prácu vážia a rešpektujú až tak, že obaja začali pôsobiť ako inštruktori. Pavel sa špecializuje na vzdelávanie v oblasti urgentnej medicíny, Olda na taktiku prieskumu a boja.

Pripravujú ukrajinských vojakov slúžiacich v útočných („šturmových“) oddieloch. Sú to elitné jednotky, ktorých úlohou je získať nepriateľské postavenia. Pracujú v malých skupinách štyri až šesť mužov a bojujú často proti početnej prevahe.

Vzhľadom na vysokú úroveň pripravenosti a výcviku ich jednotky, sú často nasadzovaní na špeciálne operácie – evakuácie zranených, zabezpečenie / krytie transportu iných špecialistov (ostreľovačov, operátorov dronov …) na frontovú líniu alebo ich návrat do týlu. „Sme také dievčatá pre všetko. Nasadzujú nás keď treba niečo urgentne hasiť, alebo keď je riziko, že bude horúco,“ hovorí o svojej práci Olda.
Dôležitá je mobilita a ochrana pred dronmi
Situácia na frontovej línii je veľmi špecifická. Do istej miery je ju možné prirovnať k zákopovej vojne počas prvej svetovej vojny. Front sa už viac ako rok hýbe veľmi pomaly – raz na jednu, raz na druhú stranu. Na „Nule“ ako sa označuje línia kontaktu sú vytvorené pozície, z ktorých každá bráni určitý úsek. Dostať sa na Nulu nie je jednoduché. Priestor medzi Nulo a tylom je v monitorovaný nepriateľskými dronmi. Ak v ňom Rusi identifikujú pohyb okamžite útočia – delostrelectvom, mínometmi, kamikadze FPV dronmi.
Hlavne FPV drony sú veľmi obávaným nástrojom. Mínomet alebo artiléria buď mieri presne alebo nie. A vždy je možnosť sa pred ňou ukryť. Iniknúť pred FPV dronom je veľmi ťažké, skoro až nemožné. Jeho operátor vás vidí v okuliaroch a naviguje dron až do poslednej chvíle.

Preto je pohyb medzi Nulou a tylom obmedzený na minimum. Vojaci chodia na Nulu vždy na viacero dní – „rotáciu“. Výmeny sa vykonávajú vždy v noci, aby bola sťažená činnosť nepriateľských dronov. Sú však situácie, keď je presun z / na Nulu nutné vykonať okamžite. Napríklad pri spomínanej evakuácii ranených. A to je práca pre chalanov z PERÚNa.
Musia byť ale veľmi rýchli a mobilní a zabezpečiť si ochranu pred nepriateľskými dronmi. Na tento účel používajú americké armádne vozidlá Hummer doplnené o prídavné pancierovanie a vybavené účinnými rušičkami signálu („REB“). REB inštalovaný v Hummroch vytvorí akýsi ochranný dáždnik nad presunujúcou sa jednotkou. Prieskumné drony sa musia držať mimo jeho dosah a útočné nedokáže operátor navigovať v záverečnej fáze.

Činnosť na dvadsaťročných pneumatikách je nebezpečná
Hummre pre PERÚNa sú nakupované z armádnych zásob a upravované sú v Česku. Jeden kus vychádza aj s úpravami na zhruba 50 tisíc EUR. Doposiaľ boli zaobstarané tri kusy. Dve antidronové „Sojky“ a jeden útočný.

Hummre sú na pôvodných pneumatikách. Ich vek je viac ako 20 rokov a predstavujú preto slabý článok celého kompletu. Jedna sada runflatových pneumatík na Hummra stojí 2500 EUR. S pomocou dobrých ľudí zo Slovenska, sme už „prezuli“ dve Sojky. Teraz potrebuje nové gumy útočný „šturmovik“, čo dorazil na Donbas v júni 2024 a ďalší, ktorý sa ešte len chystá.
Prispieť na pneumatiky pre Hummre môžete tu:
https://donio.sk/pneu-pre-hummre
Podporiť naše ostatné kampane na pomoc nezlomným obrancom Ukrajiny môžete tu: