Americký prezident Trump sa bratríčkuje s vojnovým zločincom a teroristom Putinom, Fico a Orbán mu tlieskajú a ohlasujú svorne príchod svetového mieru. Na východe Ukrajiny medzitým pokračujú ruské útoky a pokusy zabrať ďalšie územia bez ohľadu na vlastné straty. Ukrajinskí vojaci neberú politiku až tak vážne.
“Sledujeme to, ale na politiku nemáme veľmi čas. Sústreďujeme sa maximálne na prácu. A tou je brániť naše pozície a zničiť čím viac Rusov. Zaujímavé je, že ľudia ďaleko v tyle to prežívajú oveľa viac ako my tu na fronte,“ vraví veliteľ roty dronistov 1. bataliónu brigády AZOV Sťopa.
„Prežili sme rok 2022 a podobné prerušenie dodávok munície v roku 2023. Teraz máme munície našťastie dostatok. Dôležitejšou úlohou je dopraviť ju efektívne na cieľ,“ dopĺňa ho operátor dronu s prezývkou Hucúl. A to je práca pre drony. Drony ovládli bojisko a ich využitie je naozaj rozsiahle. Spôsob ich nasadenia sa vyvíjal podobne ako kedysi úlohy letectva v armáde. Pôvodne sa používali a stále sú dôležité pri prieskume a koordinácii operácií na taktickej úrovni. Delostrelci a tankisti si dnes svoju činnosť nevedia predstaviť bez korekcie paľby pomocou prieskumných dronov. „Nepotrebujeme tony nábojov. S použitím dronov je naša presnosť paľby skoro dvojnásobne vyššia. Naposledy sa nám podarilo 28 strelami zasiahnuť 28-krát. Stopercentná úspešnosť,“ hrdo nám rozpráva 26-ročný operátor dronu Artem s príznačnou prezývkou „Komár“.

Potom sa drony začali používať na zhadzovanie bômb. Najskôr len upravených z konvenčnej munície, neskôr vyvinutých a vyrobených špeciálne pre drony. Ako ďalšie prišli kamikadze FPV drony. Tie sú najúčinnejšie a najobávanejšie. „Pred artilériou sa vieš schovať. Zalezieš za prekážku a si pomerne v bezpečí. Ale pred FVPčkou neutečieš. Nájde si ťa aj v podzemnom kryte,“ vraví vojenský kaplán Saňa z 109. brigády.

Dnes sa drony využívajú aj na naozaj špecifické úlohy. Zhadzujú napríklad materiál vojakom na predných pozíciách v čase, keď zásobovanie po zemi nie je možné práve kvôli nepriateľským FPV-čkam. V brigáde AZOV nedávno mali prípad ťažko zraneného vojaka. Utrpel masívnu stratu krvi a jeho evakuácia nebola možná. Pomocou dronu Mavic zhodili medikovi krvné konzervy a zachránili tak vojakovi život.
Vrcholom evolúcie sú zatiaľ „stíhacie“ FPV kamikadze drony. Sú to malé, obratné a rýchle stroje, vybavené náložou. Ich úlohou je vyhľadávať a likvidovať nepriateľské prieskumné a bombardovacie drony, hlavne šesť – a osemvrtuľové „Baby Jagy“ s nosnosťou až 35 kilogramov.

Pre vojakov sú najcennejšie drony Mavic. Používajú ich hlavne pri prieskume a vyhľadávaní nepriateľa. Kamera s 28-násobným zoomom umožňuje pracovať z pomerne bezpečnej vzdialenosti a identifikovať ciele pre delostrelectvo alebo útočné FPV drony. Vo verzii s termokamerou dokážu efektívne pracovať aj v noci a za zhoršenej viditeľnosti. V zime dokáže vzdušná rozviedka dokonca nájsť nepriateľa len podľa tepelnej stopy jeho úkrytu.

Drony Mavic sa dajú použiť aj na zhadzovanie malej munície, ale pokiaľ je to možné, používajú sa na túto prácu FPVéčka. „Mavic je síce presnejší a má lepšiu kameru ako väčšina FPV dronov, ale stoji štyrikrát toľko. Musíme naše operácie plánovať tak, aby boli nielen úspešné, ale aj efektívne,“ uzatvára túto tému AZOVák Sťopa.
Obrancom Ukrajiny sme doručili desiatky dronov, zakúpených za finančné prostriedky od darcov z Slovenska. „Slovenské“ drony lietajú v týchto jednotkách:
10. horská útočná brigáda „Edelweiss“
12. brigáda špeciálneho určenia „Azov“
25. vzdušno-výsadková brigáda „Sicheslav“
35. brigáda morskej pechoty „Admiral Mykhailo Ostrogradskyi“
36. brigáda morskej pechoty „Admiral Mykhailo Bilinskyj“
53. mechanizovaná brigáda „Volodymyr Monomakh“
102. brigáda TRO
109. brigáda TRO
124. brigáda TRO
241. brigáda TRO
20. pluk bezpilotných prostriedkov „K2“
15. mobilný pohraničný oddiel „Oceľová hranica“
Gruzínska légia
prieskumná jednotka PERÚN
Nekončíme a neskončíme, kým ruskí okupanti neopustia územie Ukrajiny. Pokračujeme v našich zbierkach na podporu nezlomných obyvateľov a obrancov Ukrajiny. Poslať ďalší dron Ukrajincom môžete tu:
ĎAKUJEME