Tajná manufaktúra na Donbase
Prichádzame k parkovisku medzi Slavjanskom a Lymanom. Je na ňom niekoľko mobilných bufetov a funguje ako „hotspot“ pre vojakov na ceste k frontovej línii. Máme sa tu stretnúť s chalanmi zo 110. útočnej brigády. Po chvíli zbadáme ich auto. Šoféruje „Ara“. Prišiel v boji o ruku už dávnejšie, ale vrátil sa k jednotke. „S guľometom mi to už ide horšie, ale naučil som sa lietať s dronom,“ smeje sa. S jeho parťákmi prehodíme len pár slov – začína im rotácia a ponáhľajú sa na pozície.
Nastupujeme do áut a nasledujeme Aru. Po chvíli zabočí na lesnú cestu. Po jej stranách sú zaparkované autá pod maskovacími sieťami. Ara ukazuje Lesyi, kam má dať svoje auto, a tiež parkuje. Nám sa miesto pod sieťou neušlo, a tak zaťahujem auto čo najviac pod kríky a s Jankou naťahujeme na strechu našu vlastnú kamufláž. Nasledujeme Aru ďalej po ceste k maskovanému vchodu. Zostupujeme do podzemia a v hĺbke asi dva metre pod zemou sa pred nami otvára pohľad na manufaktúru na výrobu a opravu dronov.

Štyria technici usilovne upravujú a opravujú útočné FPV drony. Keď zbadajú brašne, čo im priniesla Lesya, rozžiaria sa im oči a hneď ich začínajú plniť. „Akurát práve idú na líniu. Vaše batohy sú super, ale máme ich málo,“ vysvetľujú, vyberajúc z nich prepážky. aby sa do každej zmestilo viac dronov.
Ara nás medzitým vedie do vedľajšej miestnosti. Tu na 3D tlačiarňach vznikajú komponenty a nosiče munície pre drony. Náš americký dobrovoľník Tom neveriaco krúti hlavou.

Život oparátora dronov na ukrajinskom fronte
Bežný človek si operátora dronu predstavuje asi ako z akčného filmu hollywoodskej produkcie: chlapík v okuliaroch so šálkou kávy a slúchadlami na ušiach, sediaci v kryte vo vnútrozemí USA a na základe pokynov zo slúchadiel pozorujúci alebo likvidujúci zloduchov kdesi v púšti. Filmový operátor po skončení služby nastúpi do svojho auta a odvezie sa na večeru s rodinou. Skrátka, bezpečná a pokojná práca. Niečo ako sofistikovaná a realistická počítačová hra.

Operátor dronu na ukrajinskom fronte sa na pozíciu plazí v prachu alebo blate. Využíva pritom zákopy pechoty, krátery po delostreleckých granátoch alebo mínach, terénne nerovnosti. Do akcie nosí okrem svojho pracovného nástroja, drona, výstroj a výzbroj ako bežný pešiak a nie zriedka je nútený použiť ju na vlastnú obranu. Ak je operátorom útočných FPV dronov, musí si na líniu frontu doniesť zásobu dronov na celú dobu činnosti – kamikadze drony majú logicky životnosť jeden let. Prenos FPV dronov na pozície je logisticky mimoriadne náročná operácia.
A práve na jej uľahčenie navrhla a vyrába špeciálne brašne naša kamarátka Lesya z Prahy. Lesya je Ukrajinka, v Česku žila už dávno pred vojnou a má úspešnú krajčírsku dielňu. Keď v roku 2022 začala vojna, prestala šiť spoločenské šaty a vrhla sa na výrobu produktov pre armádu – uniformy a brašne na drony.

Brašne sú navrhnuté na základe požiadaviek a skúseností vojakov priamo na línii. Kapacita jednej je 15 FPV dronov plus príslušenstvo – batérie, ovládače, okuliare, retranslátory. Brašne sú vyrobené z odolných materiálov a vodotesné, aby sa drony pri transporte na bojové pozície nepoškodili. Vnútorné usporiadanie prepážok je variabilne nastaviteľné, takže sa dajú použiť aj na iné účely
Každá brašňa za 300 EUR znamená 15 dronov na frontovej línii
Výrobná cena jednej brašne na 15 dronov je 300 EUR. Daná je kvalitou a množstvom materiálu. Na zhotovenie jednej brašne potrebuje šička zhruba jeden a pol dňa


Podporiť kampaň na výrobu špeciálnych brašní určených na transport dronov na bojovú líniu a zbaliť tak ukrajinského dronistu môžete tu: