Prečo potrebujeme APVV: univerzity aj inovátori

Hromadné prepúšťanie v agentúre APVV ohrozuje financovanie výskumu a vývoja v Slovenskej republike. Ide o dôležitú formu financovania nielen pre univerzity, SAV, ale aj pre inovátorské podniky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

V posledných dňoch sa opäť hovorí o výskume, tentokrát o APVV – Agentúre na podporu výskumu a vývoja. „Na odporu“ sa rozumie, že výskum a vývoj reálne financuje. Objavili sa informácie, že ministerstvo školstva mieni prepustiť polovicu zamestnancov tejto inštitúcie, čo navodzuje obavy z paralýzy slovenského výskumu.

Výskum je jednou z činností, pri ktorej zlyháva voľný trh. Čím je výskum „fundamentálnejší“, alebo „základnejší“, tým dlhšie trvá, než sa z neho získajú hospodárske či spoločenské benefity. Ale ak sa potom dostavia sú tieto benefity väčšie a výraznejšie. Zväčša sa však náklady pôvodcom už nevrátia. Napríklad elektrón objavili vedci tak, že skúmali záhadné fyzikálne javy. A dnes po mnohých desaťročiach využívame elektróny pri prenose energie, prenose či spracovaní informácií. Preto sa výskum podporuje z verejných zdrojov na celom svete.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Podiel univerzít, SAV, podnikateľov a ostatných sektorov na financovaných projektoch APVV
Podiel univerzít, SAV, podnikateľov a ostatných sektorov na financovaných projektoch APVV (zdroj: Výročná správa APVV za rok 2016)

Na Slovensku úlohu financovania výskumu a vývoja zabezpečuje APVV zo zákona. Od roku 2005 poskytuje granty pre nezávislý výskum tak, aby rozhodovanie o poskytnutí financií na konkrétne projekty bolo nezávislé od politikov, od úradníkov na ministerstvách či na samotnej agentúre, ba dokonca aj od šéfov inštitúcií samotných výskumníkov.

Výskumníci predkladajú návrhy projektov výskumnej činnosť aj s cieľom, ktorý chcú dosiahnuť. Potom predložené projekty posudzujú odborníci, vždy experti pre príslušnú problematiku často zo zahraničia, ktorí nie sú zamestnancami agentúry. Samotní zamestnanci agentúry nevstupujú do hodnotení, vykonávajú iba administratívnu činnosť a zabezpečujú, aby sa celý proces úspešne uzavrel v termínoch a v podľa platných zákonov. Do toho sa samozrejme ráta aj príprava a uzatváranie zmlúv o financovaní zo všetkými právnymi náležitosťami, samotné financovanie projektov, hodnotenie ako aj ich zúčtovanie so štátnym rozpočtom. V podstate chránia záujmy štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Priama súťaž medzi výskumníkmi zabezpečuje selekciu tých lepších návrhov a tiež určitý filter kvality. Získať projekt sa podarí len malej časti projektov vzhľadom na obmedzené financie.

Pre univerzity je kľúčové, aby ich pracoviská mohli súťažiť o financovanie výskumu priamo. Aby financie mohli získavať aj na základe posudzovania konkrétnych návrhov na realizáciu konkrétneho výskumu (tzv. „peer review“, t. j. na základe individuálneho posúdenia každej jednej žiadosti). Teda aby neboli financované len z inštitucionálnej dotácie.

Ak grantové agentúry fungujú správne, potom na univerzitách naozaj dochádza k rozvoju životaschopných pracovísk, ktoré dokážu získať viac financií cez projekty. Tak rozširujú svoje rady o mladých kolegov, ktorí získavajú pracovné miesta vďaka projektom. A iné, ktoré nedokážu získať projekty po čase zanikajú. Dochádza k prirodzenej selekcii.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku je hlavnou agentúrou financujúcou vedecký i priemyselný výskum a vývoj práve APVV. Vznikla transformáciou v roku 2005. Bola projektovaná na ročný rozpočet 40 mil. Eur, ktorý mala dosiahnuť okolo roku 2010. Žiaľ ani dodnes ho nedosiahla. Ba čo horšie, v obdobiach napätého štátneho rozpočtu sa projektový výskum škrtal ako prvý. Aj v súčasnosti je agentúra s 29 mil. € silne podfinancovaná. (Zdravý objem dnes by bol okolo 60 mil. €. Pre porovnanie Grantová agentúra ČR disponuje päťnásobnou sumou). A to paradoxne v období, kedy je Slovensko najrýchlejšie rastúcou ekonomikou v Európe a chváli sa aj výrazne lepším výberom daní.

SkryťVypnúť reklamu
Ročné rozpočty APVV
Ročné rozpočty APVV (zdroj: Výročná správa APVV za rok 2016)

APVV je dôležitá aj pre inovátorské firmy. Súťaž o financovanie výskumných a vývojových projektov je otvorená aj pre podnikateľské subjekty či ďalšie aj štátne organizácie. Vytvára teda široký trh financovania výskumu a inovácií v SR. Agentúra má realizovať aj osobitný program na podporu výskumu v malých a stredných podnikoch, či program podporujúci medzinárodnú spoluprácu vo výskume.

Súčasné informácie o dianí v APVV považujeme na vysokých školách za nešťastné. Verím, že patria do kategórie nedorozumení či nedopatrení a že nie sú predzvesťou likvidácie výskumu na Slovensku či nebodaj snahy o nivelizáciu kvality univerzít. Dôležité bude, aby sa objem financií na výskumné projekty výraznejšie zvyšoval a tiež, aby sa tieto financie dostávali k vedcom a inovátorom načas. Aby sme mohli najschopnejším mladým ľuďom ponúknuť aj v slovenských podnikoch, na školách, či v SAV zaujímavé uplatnenie a tak zvýšiť aj inovačnú a konkurenčnú schopnosť Slovenska.

Robert Redhammer

Robert Redhammer

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vzdelanie má hodnotu, je to investícia. Lepšie vzdelanie je lepšia investícia a lepšia budúcnosť. Zlepšujme vzdelávanie, naše deti si to zaslúžia.Ctím si odkaz Banskej akadémie v Banskej Štiavnici, jednej z prvých technických univerzít na svete (1762-1918). Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

739 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu