Vitajte doma pán Murgaš

Vynálezca bezdrôtovej komunikácie Jozef Murgaš sa uplatnil v zahraničí podobne, ako mnohí iní Slováci, no doma ho nechceli. Tento týždeň sa symbolicky vrátil domov na akademickú pôdu – Slovenskú technickú univerzitu (STU) v podobizni od sochára Alexandra Trizuljaka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

27. apríla som mal česť odhaliť bustu elektrotechnického vynálezcu svetového mena, maliara a kňaza Jozefa Murgaša (1864-1929) pred budovou univerzity v Bratislave. Stalo sa tak presne 110 rokov od verejného predvádzania jedného z jeho kľúčových experimentov, v ktorom odstránil bodku a čiarku Morzeovej abecedy z telegrafie. Nahradil ich vyšším a nižším tónom, čo násobne zrýchlilo komunikáciu.

Telegrafický prenos sa uskutočnil pomocou rádiových vĺn ponad zemským povrchom na vzdialenosť 30 km medzi obcou Wilkes-Barre a Soncrotti v Pensylvánii v USA. Dovtedy sa totiž prenos rádiových vĺn ponad zemský povrch považoval za nemožný. Niet divu, že experiment vyvolal značnú pozornosť a vynálezcu Murgaša navštívil sám prezident USA Theodor Roosvelt.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Murgašove vynálezy sa ale netýkali len telegrafie. Svoju techniku ďalej zdokonaľoval, až napokon úspešne demonštroval bezdrôtový prenos ľudského hlasu, čo bol v podstate prvý prenos podobný rádiu. Získal napríklad aj patent na elektrický transformátor – súčiastky, bez ktorej by nemohla byť elektrická energia distribuovaná vo veľkých výkonoch na veľké vzdialenosti.

Jozef Murgaš bol aj politicky aktívny. Bol spoluautorom a signatárom Pitsburgskej dohody o vytvorení spoločného štátu Čechov a Slovákov. Po vzniku samostatnej Československej republiky sa chcel vrátiť do rodnej krajiny. Paradoxne sa mu vďaka vtedajším školským úradom nepodarilo nájsť miesto profesora elektrotechniky. Preto sa sklamaný vrátil do obce Wilkes-Barre v USA, kde napokon v roku 1929 aj zomrel.

SkryťVypnúť reklamu
Priestor nádvoria Jozefa Murgaša podvečer s LED osvetlením znázorňujúcim šírenie rádiových vĺn.
Priestor nádvoria Jozefa Murgaša podvečer s LED osvetlením znázorňujúcim šírenie rádiových vĺn. (zdroj: Alexander Trizuljak ml.)

Murgašova busta stojí pred budovou STU na Vazovovej ulici v Bratislave, v ktorej dlhé roky sídlila Elektrotechnická fakulta vyučujúca princípy, ktorým na svet pomohol práve Murgaš. A umocňujúc túto symboliku, blízko budovy Slovenského rozhlasu – inštitúcie využívajúcej rádiový prenos signálu. Zaujímavosťou je aj to, že v 60-tych rokoch tu sídlila aj Vysoká škola výtvarných umení v ktorej popri iných významných umelcoch pôsobil aj autor sochy.

Realizácia projektu je výsledkom spolupráce so Spoločnosťou Jozefa Murgaša a Jozefa Gregora Tajovského. Odliatok busty podľa pôvodného dochovaného modelu bol vyhotovený pod dozorom architekta Klementa Trizuljaka. Celkové architektonické riešenie priestoru vrátane LED svetiel znázorňujúcich šírenie rádiových vĺn pripravili Klement a Alexander Trizuljak ml.

SkryťVypnúť reklamu

Pamätník je okrem vyjadrenia úcty veľkému vynálezcovi i mementom, aby sme si vážili talentovaných ľudí a vytvárali im podmienky pre uplatnenie sa na Slovensku.

Robert Redhammer

Robert Redhammer

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vzdelanie má hodnotu, je to investícia. Lepšie vzdelanie je lepšia investícia a lepšia budúcnosť. Zlepšujme vzdelávanie, naše deti si to zaslúžia.Ctím si odkaz Banskej akadémie v Banskej Štiavnici, jednej z prvých technických univerzít na svete (1762-1918). Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu