JEŽIŠ – Emanuel - Boh Syn

Kto je Syn? Ježiš Kristus. A kto je Ježiš Kristus pre mňa?  Je zbytočné chcieť pochopiť identitu Slova,

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kto je Syn? Ježiš Kristus. A kto je Ježiš Kristus pre mňa? Je zbytočné chcieť pochopiť identitu Slova, ktoré sa stalo telom. Je zbytočné chcieť pochopiť tajomstvo vtelenia, tajomstvo dvoch prirodzeností a jednej osoby. Nachádzame stovky a stovky kníh o histórii vtelenia, ktoré sa snažia skúmať vtelenie z filozofického a teologického hľadiska. Mnohí západní Otcovia zaoberajú predmetom vtelenia z teologického hľadiska. Píšu prekrásne traktáty, ale čím väčšmi ideme do hĺbky, tým menej im rozumieme. Východní Otcovia sa zaoberajú Ježišom ako Spasiteľom. Hovoria o osobnej skúsenosti so Synom, ktorý ma spasil, ktorý mi odpúšťa, ktorý ma uzdravuje, ktorý ma oslobodzuje, robí ma celistvým, ktorý ma rekonštruuje, obnovuje a premieňa. Hovoria o zážitku so Synom. Aké sú spôsoby stretávania sa s Ježišom ?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Ježiš, môj uzdravovateľ

Ak sa stretneme s Ježišom, ktorý nás uzdravuje, nemyslime si, že sme obsiahli celé Ježišovo bohatstvo a že to stačí. Na ceste nášho uzdravovania je to len prvý krok. Keď sa s Ježišom stretávam ako s uzdravovateľom, stredobodom mojej pozornosti nie je Ježiš, ale ja sám. Na tomto stupni skôr prosíme, ako dávame. Je to len prvé poschodie, prvý krok, ale je to krok veľmi dôležitý, pri ktorom vystierame svoje ruky k Pánovi a prosíme ho ako žobráci, aby nás uzdravil. Ako to uvidíme počas týchto dní, v našom živote bude veľmi veľa oblastí, ktoré treba uzdraviť. Všetci potrebujeme uzdravenie.

Skryť Vypnúť reklamu

 

Ježiš, môj učiteľ

Stretnúť Ježiša ako majstra znamená stretnúť ho ako učiteľa. Človek, ktorý kráča k Ježišovi, túži v ňom spoznať svojho učiteľa. Na tomto stupni sa pýtame Pána: "Pane, čo chceš, aby som robil?" Neprosíme ho o to, aby nás uzdravil alebo aby nám niečo dal, ale sa ho pýtame: "Pane, čo mám robiť?" Na tomto stupni hľadáme Pánovu vôľu, stávame sa citlivými na jeho vnuknutia, cítime, že sa v našom živote začína odohrávať niečo nové. Orientujeme sa na Písmo, ktoré sa stáva naším priateľom, otvárame ho, čítame, počúvame a meditujeme.

 

 Ježiš, môj priateľ

Potom môže nastať tretí krok smerom k Ježišovi, keď ho stretávame ako priateľa. Pravý priateľ nie je ten, ktorý prichádza za nami, aby si od nás niečo vypýtal. Priatelia nemusia spolu veľa hovoriť, ale v plnosti prežívajú prítomnosť jeden druhého. Pravý priateľ je ten, ktorý sa teší z našej prítomnosti. Na tomto stupni sa začína cesta za Pánom v modlitbe. Je to nová cesta s novými skúsenosťami, keď žijeme s priateľom, ktorým je Ježiš.

Skryť Vypnúť reklamu

 

Ježiš, môj Pán

Stretnúť Ježiša ako Pána znamená odovzdať mu do rúk všetko. Toto je dimenzia svätcov, ktorú nám pomôže vysvetliť Pavol v Prvom liste Solúnčanom, keď hovorí: "Ustavične sa radujte! Bez prestania sa modlite, pri všetkom vzdávajte vďaky..." (1 Sól 5,16-18). Keď sa dostaneme na túto úroveň duchovného života, odovzdávame Pánovi do rúk všetko. Zverujeme mu svoje plány a skúmame, či sú alebo nie sú v súlade s jeho plánmi. Ježiš sa stáva Pánom mojich úspechov, ale aj Pánom mojich neúspechov. Je mojím Pánom, keď prežívam radosť, ale je mojím Pánom aj vo chvíľach utrpenia.

 

Alojz Reguly

Alojz Reguly

Bloger 
  • Počet článkov:  72
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aktívne pracujúci dôchodca. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu