Zmena

Každý ľudský tvor sa môže zmeniť k dobrému. Zmena začne vtedy,

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

keď sa človek nezastaví a pokračuje v konaní dobra. Nové, zriedkavé vlastností sa nazývajú cnosti. Sokrates – „ ten, ktorý vie, je múdry, a múdry je dobrý“ – múdrosť je cnosť – osvojiť si remeslo ľudskosti. Platón – 3 základné cnosti - prezieravosť, pevnosť, miernosť – výchova mladých ľudí. Aristoteles – znalec prírody a človeka, cnosť sa nachádza v strede medzi extrémami vlastnosť/neresť. Delí cnosti na 2 skupiny – dianoetické (poznanie, vedomostí), etické ( všetky ostatné). Cnosti predstavujú „spôsob života“ a dosahujú sa výchovným procesom.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kresťanstvo na rozdiel od judaizmu a islamu je náboženstvom otvoreným. Názor na cnosti - etický život – mravná dokonalosť – kritérium svätosti. Tri božské čnosti, 4 kardinálne a ostatné mravné príkazy boli cez storočia predmetom úvah teológov. Tomáš Akvinský – učenie o cnostiach – ideálny obraz človeka – duchobno mravná dokonalosť. Ježišovo - „Kajajte a verte evanjeliu“ – znamená zmeňte zmýšľanie – žiada od nás taký druh činnosti, ktorý mení človeka. Model správania – cnosť - výkonná schopnosť dobra – predstavuje správne zvládnutie učitej situácie – je to opakovaním ustálený, slobodný a rozumom kontrolovaný spôsob konania s cieľom dosiahnúť dobro. Cnosť je ovocím cviku – každá situácia vyžaduje pozornosť a bdelosť – musí byť od samého začiatku plne integrovaná do všestranne bezúhonného života.

Skryť Vypnúť reklamu

Proces úspešného zácviku – 1) predstava cnosti – 2) situovanie do variability života – 3) ochota

k zácviku – 4) zafixovanie ako trvalé a pružné konanie. Využite autogenného tréningu – predstava cnostného skutku, túžba po jeho dosiahnutí, programovanie. 

 

 Kto sa snaží dosiahnuť veľký cieľ, nesmie myslieť na seba  - Turgenev

 Kto sa všetkého zriekne, tomu bude všetko dané - Papini

Alojz Reguly

Alojz Reguly

Bloger 
  • Počet článkov:  72
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aktívne pracujúci dôchodca. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu