Beh do Choča

Písmo: A- | A+

Kto už bol niekedy na Choči, vie že výstup naň trvá okolo troch hodín a málokto si vie predstaviť, že na tento kopčisko by mal bežať. A predsa takýchto ľudí sa našlo poslednú májovú sobotu skoro 500. Skialpinisti, maratónci a všetci, čo majú s behaním niečo spoločné sa zišli už na 5.ročníku Memoriálu Jozefa Čajku, horolezca čo tragicky zahynul v Roháčoch.

Ja sa tiež tohto podujatia pravidelne zúčastňujem, ale nie ako bežec, lež ako divák. Síce hore do výšky 1611m vyjdem, no krokom, nie behom. Buď ich dobehnem, keď idú oproti alebo si pekne vyštartujem o dve-tri hodinky skôr. Cestou si radšej pofotím v kľude nejaké kvietky, kým ich na chodníku niekto nazadlávi. Zvláštne je totiž to, že najviac rastú práve okolo chodníkov. Možno je to svetlom alebo ich ľudia pravidelne prihnojujú. Tento rok som dokonca objavil kvet, čo som ešte nikdy nevidel –

plamienok alpínsky.

plamienok
plamienok 

Hojne sa vyskytuje Kortúza, tohto roku jej bolo požehnane.

kortuza
kortuza 

Naopak, chočskú fialku som vôbec nenašiel, preto som vybral fotku len z archívu.

chf
chf 

Prvosienka holá a horec Clussiov zase vytvárajú žlto-modré koberce.

prvosienka
prvosienka 
horec
horec 

Počasie predpovedali kadejaké premenlivé, asi preto bolo tých kráčajúcich pomenej. No ale treba si vždy povedať, že zlé počasie neexistuje, existuje len lenivý turista. Takto to vyzeralo, keď som vystúpil z autobusu a lepšie to nebolo ani pod vrcholom.

vk
vk 
retaz
retaz 

Na vrchole poriadne fučalo a oblaky pripomínali hororový film. Vrelo to ako čertom v kotloch. Nakoniec sa predsa len vyjasnilo a zlé počasie bolo zažehnané.

HMLA
HMLA 
oblaky
oblaky 
kopce
kopce 
kubin
kubin 
parnica
parnica 
vrch2
vrch2 
voda
voda 

Tak toto bolo nachystané pre bežcov. Vyniesli to tu dobrovoľníci, na vlastných chrbtoch. Pretekári to však nedostanú zadarmo, občerstvenie sa zaplatí z nemalého štartovného. Pripadá mi to podivné, keď viem, že takí futbalisti a im podobní by neplatili nič. V tomto štáte sa totiž podporujú tri športy: Futbal, hokej a dosť. Organizátori si síce nájdu nejakých sponzorov ale veľký biznis sa točí okolo niečoho iného. Pripadá mi smiešne, keď niekto pozve niekoho na preteky a pýta peniaze ešte aj za vodu. Miestni veľkopodnikatelia by myslím mohli pustiť trochu viac peria. Ale necháme politiku a ideme na počasie.

vrchol
vrchol 

 Takže hore bolo všetko pripravené a prešlo len 44 minút od štartu a je tu prvý bežec – Poliak Andrzej Dlugosz.

poliak
poliak 

Tak rýchlo to nespravím ani na motorke. Potom sa to už len tak hrnulo a za chvíľu bol vrchol Choča zaplnený ľuďmi, ako v Prahe na Václaváku. No títo tu sa zjavne tešili a rozdávali radosť a energiu, oproti ľuďom na ulici s kamennými tvárami.

bezia
bezia 
chlapi
chlapi 
vsetci
vsetci 
beh
beh 
bezci
bezci 
ciel
ciel 
jano
jano 
fero
fero 
300
300 
ludia
ludia 
usmev
usmev 

Aj keď sa niektorým favoritom až tak nedarilo ako po iné roky, myslím, že bodovali všetci, čo bežali, aj išli krokom, v topánkach, či bez nich.

nohy
nohy 
luky
luky 

Vlaňajší víťaz Lukáš Hýl

lenka
lenka 

Lenka Hiklová skončila tretia.

Na záver nás akurát nepotešilo to, že sme museli hodinu čakať v rade na pivo, ako za socializmu na mandarinky. Preto mám taký plán na budúci rok, že si pivo kúpim dopredu v obchode a schovám pod vŕbu. Pod ktorú, to neprezradím.

rad
rad 
vitazky
vitazky 
vitaz
vitaz 
Skryť Zatvoriť reklamu