V komentároch na moje príspevky nachádzam otázky ohľadom malých priestorov v byte alebo poznámky, pre koho sú moje články o dizajne určené, pretože sa venujem viac veľkometrážnym priestorom ako malým. Vyplýva to z portfólia klientov, ktorí majú záujem o služby interiérového dizajnéra.
Ak bývate v panelákovom dome z bývalej éry, tak je pred Vami výzva, či sa zmieriť s tým, alebo sa pokúsiť ísť za viac kvalitným bývaním. Nemôžeme si nahovárať, byty v paneláku majú veľa architektonických nedostakov.
Vyrastala som v rodinnom dome, ktorý postavil môj otec v 60-tych rokoch. Projektové plány nedodržal a prizvanie architekta v tej dobe a na vidieku nikto nepotreboval. Veď takmer každý Slovák si myslí, že vie postaviť dom alebo zariadiť byt bez odbornej pomoci až do dnešných dní. Napriek chybám, ktoré v dome boli, som tam prežila krásne detstvo, mala som vlastnú detskú izbu. Prečo vlastne o tom píšem? Prvý šok z bývania v paneláku som zažila, keď som prišla bývať ako študetka na vysokej škole do internátu v Mlynskej doline v Bratislave a druhý šok z bývania v paneláku som zažila, keď som bola na návšteve v Petržalke na sídlisku koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia. Od tejto éry sa toho veľa zmenilo, no problémy malých obytných priestorov, špinavých schodísk a chodieb, počmáraných výťahov, atď. máme doteraz.
Počas môjho ročného pobytu v New Yorku, kde som žila na rušnej 42 ulici, ktorá vedie k námestiu Time Square a potom v bohémskej štvrti Damboo, som sa veľa naučila ako efektívne využiť každý centimer štvorcový v byte. Teraz žijem už šesť rokov v Kazachstane a sťahovala som sa niekoľko krát. Dvaja dospelí ľudia sme mali dohromady okolo desať metrov kubických osobných vecí. Momentálne pripravujem presídlenie sa z Almaty na iný kontinent, a môj cieľ je mať polovicu. Chýba mi môj dom alebo byt, to je pravda. Moja životná filozofia sa zmenila. Mám oveľa menej osobných vecí, a žijem oveľa viac!
Prvá zásada pri živote v paneláku:
Očistite svoj byt a zmenšite množstvo svojich osobných vecí!
Druhá zásada:
Nepodliehajte trendom a lacným výpredajom, plánujte svoje nákupy a kupujte, čo naozaj potrebujete, kupujte menej a kupujte si najvyššiu kvalitu, na ktorú máte rozpočet.
Tretia zásada:
Na investíciu do bytu sa veľmi dobre pripravte. Plánovanie jednej izby odporúčam robiť minimálne 3-4 mesiace.


Dobre si zvážte rozpočet a obchody, kde pôjdete nakupovať. Investícia do bytu musí zodpovedať polohe a cene Vašej nehnutelnosti. Vždy myslite nato, ak by ste mali predať svoj byt, či Vám trh zaplatí, čo ste do bytu vložili.
Na začiatku hľadajte inšpiráciu, založte si katalóg vecí, ktoré sa Vám páčia, určite svoj štýl. Zvážte ako budete izbu využívať.Urobte invetúru svojich vecí, a rozhodnite sa, čo si ponecháte. Všetky veci, ktoré Vám zostanú si pomerajte a spíšte. Pomerajte si izbu a pokúste sa nakresliť plán uloženia nábytku. Potom hľadajte, hľadajte a hľadajte, aby ste mali dostatok informácii na rozhodnutia. Urobte si koláž a definiciu farieb, spíšte si zoznam robôt a nákupný zoznam, urobte si časový harmonogram.
Pri plánovaní kuchyne urobte všetky skrinky až po strop, kúpte si elektrospotrebiče s nízkou spotrebou energie, urobte osvetlenie diódovými osvetlovacími predmetmi. V New Yorku byty na Manhattane majú často kuchyňu v chodbe t.j. v chodbe je šatník a kuchyňa. V kúpelni vymeňte vaňu za kvalitný sprchový kút. Ak je to možné majte oddelene toalet a kúpeľňu. Pamätajte si! Kvalitná, funkčná kuchyňa a kúpeľňa cenu Vašej nehnuteľnosti zvýši.
Ak je to možné otvorte priestor v byte, a len spálne urobte privátne. Kúpte si nábytok na kolieskach, aby ste mohli premiestniť niektoré kusy nábytku, ak je to potrebné. Kúpte si napr. stohovatelné stoličky, ktoré ľahko uskladníte. Vyhýbajte sa policovým zostavám, otvoreným a sklenným skrinkám, kde treba stále mať veci pekne upravené, inak docielite pocit chaosu a zapratanosti priestoru. Nevystavujte veľa vecí, dajte niečo do krabíc, a tak docielite, že každú sezónu si vytvoríte inú náladu v byte. Čim je v malom priestore menej vecí, tým sa javí väčšší. Používajte svetlé farby na steny a tmavšie oddtiene na čalúnenný nábytok. Buďte súdržní v štýle a v materiáloch. Dajte si záležať na osvetlení. Správne a kvalitné osvetlenie povýši zariadenie akejkoľvek ceny. Ak si chcete dopriať nejaký šperk vo Vašom byte, kúpte si krásne stolové alebo stojanové lampy, originálne stolíky, kvalitný koberec. To sú veci, ktoré vždy zažiaria v priestore.


Ponúkam Vám nasledovnú anketu o životnom štýle. Možete ju použiť pri plánovaní každej izby.
Anketa životného štýlu
Izba a rozsah práce:
Členovia domácnosti
Mená dospelých:
Mená dievčat a chlapcov ich vek:
Zvieratá v domácnosti:
Pomoc v domácnosti:
Činnosti v izbe (pre kuchyňu a kúpeľňu napíšte požiadavky oddelene)
Čítanie
Kancelárska práca
Televízia
Stereo
Hudobné nástroje
Počítač/Domáca kancelária
Hry
Koníčky
Zberateľ
Iné
Stravovanie Počet osôb / Kde / Poznámky
Raňajky
Obed
Večera
Zábava Počet osôb / Štýl / Ako často / Poznámky
Večierok
Večera
Sviatky
Požiadavky na spanie
Spáľna
Dospelí hostia
Deti
Ciele
Nálada v izbe
Preferované farby
Štýl
Čisto moderný, Čisto klasický, Eklektický, Urban šik, Vidiecky šik, Vysoko kvalitný, Extravagantný, Teatrálny, Grafický, Bohémsky, Zberateľský, Retro, Ženský, Mužský, Odvážny, Očarujúci, „Vintage“, Industriálny, Glamúrny, Romantický, Asketický, Sofistikovaný, Rustikálny, Funkcionálny, Minimalistický, Formálny, Neformálny, ...
Nábytok, ktorý treba zachovať
Celkový rozpočet
Koľko by ste zaplatili za kreslo?
Koľko by ste zaplatili za sedačku?
Koľko by ste zaplatili za posteľ?
Koľko by ste zaplatili za stolovú alebo stojanovú lampu?
Koľko by ste zaplatili za jednu batériu do kúpelne alebo kuchyne?
Koľko by ste investovali do textilu v jednej izbe?
Chcete si kúpiť dizajnérsky kúsok napr. kreslo, stoličku?
Ako dlho Vám má Váš nábytok slúžiť?
V ktorom obchode by ste si chceli kúpiť nábytok?
Časový plán:
Ďalšie požiadavky: