Na svete je dnes takmer 7 miliárd ľudí a možno tento počet už ľudstvo aj prekročilo. Ľudia osídlili všetky kontinenty, ostrovy, ostrovčeky a na Zemi možno ani nie je miesto kam, by nevkročila ľudská noha. Svet je preplnený ľuďmi. Je to však všade rovnaké? Ako malá som bola na dovolenke v Egypte a videla som preplnené štvrte s polorozpadnutými domami. To video pozerám aj dnes a nechápem ako sa viac ako 20 000 000 obyvateľov Káhiry dokázalo natlačiť na plochu menšiu ako polovica rožňavského okresu. Veď rovnaký počet ľudí žije na celom kontinente Austrálie. Na Zemi žije veľké množstvo rôznych rás a národov. Žijú tu ľudia vyspelí používajúci najmodernejšiu vedu a techniku a našťastie medzi nich patríme aj my. Sú však aj ľudia zaostalí, chudobní, ktorých najväčšou starosťou je prežiť zo dňa na deň. Ani sa mi veriť nechce, keď čítam , že tých úbohých je oveľa viac ako tých medzi ktorých patríme aj my.
Ľudia sú rôzni. Každého jednotlivca formuje prostredie, v ktorom vyrastá a ľudia s ktorými sa stretáva. Keď zomrie nejaká osobnosť často sa hovorí, že odišiel veľký človek, ktorý mal za života veľký kredit alebo ináč povedané veľkú hodnotu. Keď počujem takéto hodnotenia, vždy sa zamyslím. V čom mal takú veľkú hodnotu? Dá sa tá hodnota vyjadriť v eurách alebo niečím iným ako peniazmi? Svet je vo vzťahu k peniazom strašne skazený. Dnes sa cez peniaze meria takmer všetko. Až sa začínam báť, že sa cez peniaze bude merať aj ľudský život. Je normálne, keď chudobní rodičia z Ázie alebo Afriky predajú svoje dieťa na adopciu do vyspelých krajín s vedomím, že pre neho urobili tú najlepšiu vec na svete? Akú hodnotu má potom ľudský život pre týchto ľudí? Má rovnakú hodnotu život vedca, ktorý svojím objavom posunie dopredu celé ľudstvo ako život nejakého vandala z osady, ktorý je schopný len na kriminalitu? Určite nemá! Ja sa na hodnotu ľudského života pozerám skôr takto. V momente narodenia sme si všetci rovní, ale s pribúdajúcim vekom naša hodnota rastie, tak ako rastú naše vedomosti a schopnosti. Preto podľa mňa má každý človek inú hodnotu. Nemožno predsa porovnať hodnotu učiteľa, ktorý odovzdáva vedomosti veľkému počtu študentov s hodnotou zločinca, ktorý robí spoločnosti problémy. Inú hodnotu má lekár, ktorý vylieči množstvo ľudí ako neprispôsobivý občan, ktorý celý život zneužíva sociálne dávky. Má väčšiu hodnotu boháč, ktorý zdedil peniaze alebo chudobný pracujúci človek? Na porovnávanie by mi nestačila ani 100-stranová kniha, pretože príkladov je milión. V jednom som si však istá. Pokiaľ sa na človeka pozeráme ako na biologický materiál, tak cena pol litra krvi alebo obličky je rovnaká u každého. Hodnota ľudského diela však u niekoho môže byť nulová a u niekoho nevyčísliteľná. Je to ako s nehnuteľnosťami. Za tehly na postavenie nového domu zaplatíme rovnaké peniaze aj keď ho staviame v ľudovo - prázdnej dedinke alebo v centre Bratislavy. Pozemok a stavanie je síce v Bratislave oveľa drahšie, ale aj hotový dom je neporovnateľné drahší.
Dá sa použiť toto prirovnanie pre hodnotenie ceny ľudského života? Myslím, že áno. Všetci novorodenci sú ako tie tehly, rovnakí . Počas života, kedy vyrastú na dospelého človeka prechádzajú obdobím zlepšovania svojej hodnoty a tá je vždy iná. Viem, že aj my študenti gymnázia patríme do skupiny ľudí, ktorých hodnota dnes rastie. Bude však musieť pretiecť ešte veľa vody, aby niekto o nás povedal: „Je to človek s vysokým kreditom, OSOBNOSŤ!“
Od každého z nás závisí, aká bude
hodnota nášho života.