ďalšie snp za nami milí občania

Tak a po roku znovu. Znovu tu môžeme spomenúť a zajtra zabudnúť. Znovu sa posadiť pred nejakú tú vtipnú reality show a čakať na ďalší deň voľna. Možnosť pre ďalšie uniknutie od práce. Však popravde kto dnes vie čo to SNP vlastne bolo. Popravde len pohľady do prázdna. Skelety tešiace sa kostrbatým úsmevom pred odchodom do hostincov. Popravde nás nadchne viac športový zážitok ako pár padlých krajanov či samotná história tejto krajiny. Ako prišlo tak odišlo. Aspoň sme si oddýchli.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Je to sviatok alebo nie je? Je správne sláviť? Sme dnes ešte na niečo vôbec hrdí? Dnes spomeniem a zajtra si odkaz doby odložím do poličky s budíkom nastaveným na budúci rok? Pravdepodobne väčšina ľudí áno. Však samotné SNP je diskutabilné.

Máme chuť riešiť tých zopár živých Dávidov, ktorí šli proti Goliášovi menom fašizmus. Čo mali dostávať a nedostali. Ako sa majú zle a ako sa mohli mať lepšie. Iní zase opačne. Načo, prečo a vlastne kvôli čomu by sa mali mať lepšie ako ostatní. A čo hovoria oni? Väčšinou, že nič nechcú. Oni to nerobili z populizmu. Robili to pre niečo iné. To čo dnes chápe príliš málo ľudí aby mali chuť o tom rozprávať.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Urobili chyby. A možno nie. Nechceli byť súčasťou mašinérie zla. Chceli slobodu. Spätná analýza je vždy ľahšia ako operatívne riešenia v konkrétnych situáciách. Neviem si predstaviť, či by som dokázal sedieť a prizerať sa na toľké zverstvá. Taktiež neviem či by som mal odvahu sa im priamo postaviť. Poznám pár ľudí čo prežili hrôzy vojny. Len pre tých ľudí hovorím SNP áno.

A možno nejde ani tak o SNP ako o všetko. Popravde mám dojem, že každý sviatok v tejto republike je pre väčšinu len balzam na dušu. Balzam v podobe voľného dňa skrývajúci nádej, že dátum pripadne na jeden z pracovných dní. Lebo na spomienky ostáva čas čoraz menej a menej ľuďom.

Marek Repiský

Marek Repiský

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

som ten... ale nie ten nie určite skôr niekto iný a hlavne ja. Ten, ktorý sa zobudí a po pár minútach má chuť znovu spať. a opačne... Slabý a silný zároveň. Zoznam autorových rubrík:  šanca pre myšlienkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu