Pán Turner

Keď sa ma ornitológ spýtal, o čom je ten dvaapolhodinový epos, na ktorý sa chystám, povedala som mu, že o maliarovi, ktorý maľoval hmlu. Aha, o Turnerovi, odpovedal.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Do kina som priletela na poslednú chvíľu. Nečakala som, že taký dlhý a vo väčšinovom ponímaní nudný film zaujme v našich Mestečkoviciach veľké publikum. Preto ma prekvapilo, keď sa pri pokladni ozvalo charakteristické "Šema, Bratysłava!" Tak ma na celom svete volá iba jeden človek, kamarát Paweł, tlčhuba a originál, bývalý majiteľ pizzérie a budúci majiteľ sveta, ktorý je známy aj tým, že vlastní iba jednu knihu, ktorú tiež neprečítal. Preto som utrpela menší šok, keď mi povedal, že on aj jeho priateľka Aňa si prišli pozrieť pána Turnera. Pripili sme si na to vodkou z plastovej fľašky a pohodlne sa usadili v sále, ktorá - ďalšie prekvapenie- bola skoro plná.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mike Leigh sa rozhodol sportrétovať maliara. Vybral si posledné štvrťstoročie zo života mrzutého génia. William Turner maľoval impresie, ešte než prišli impresionisti. A aj keď na svoje obrazy pľul a štetcom na ne doslova útočil, výsledok vždy odrážal jeho vysokú vnímavosť. Turner nemaľoval verne, systematicky a dôkladne, čiže tak, ako to bolo v jeho časoch módou. Nemaľoval to, čo videl, ale to, čo vnímal svojou citlivou a komplikovanou dušou. Leigh sa rozhodol uctiť si Turnera nielen obsahom, ale aj formou. Filmový portrét Turnera je vybudovaný na podobnom princípe ako jeho maľby. Nejedná sa o podrobný a vyčerpávajúci životopis, ale skôr obrázky zo života, jednotlivé epizódy z druhej polovice Turnerovho života, v ktorej sa skúsený a uznávaný maliar obdobia romantizmu dopracuje k abstraktnému výrazu. Zhruba o sto rokov skôr, než ktokoľvek iný.

SkryťVypnúť reklamu
Timothy Spall ako pán Turner
Timothy Spall ako pán Turner 

Turner bol zástancom teórie, že divák si lepšie vychutná kvality jeho diela, keď nebude vedieť, kto ho vytvoril. Nerád maľoval autoportréty, často vystupoval inkognito a ľudí vo svojej súkromnej galérii radšej pozoroval dierkou v stene, než by sa s nimi mal konfrontovať. Bol nevrlý a náladový, zle znášal kritiku. Namiesto zdvorilých anglických fráz, ľuďom často odpovedal podivným vrčaním a chrčaním.

Timothy Spall, ktorý hrá Turnera v Leighovom filme je zosobnenou kvintesenciou takéhoto charakteru. Chrapčí, prská, zazerá, vysmieva sa a smiešne dojíma a darí sa mu z tej zmesi čudáckych manierov vytvoriť portrét skutočného človeka bez náznaku karikatúry. Spallov pán Turner je škaredý a nesympatický, no je tak vieryhodný, že si nás získava čoraz viac a viac. Aj Paweł s Aňou s ním vydržali celé dve a pol hodiny, čo sme potom nadšene zapili už vyššie spomínanou vodkou.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2005 britské rádio BBC 4 vyhlásilo konkurz na najlepšiu maľbu v Británii. Poslucháči mohli dávať hlasy nielen maľbám, ktoré vytvorili Briti, či boli namaľované v Británii, ale na akúkoľvek maľbu, ktorá sa nachádza v britských zbierkach. V tejto neľahkej konkurencii sa číslom jedna stal obraz Williama Turnera Bojová loď Téméraire ťahaná k svojmu poslednému kotvisku na zošrotovanie.

Bojová loď Téméraire
Bojová loď Téméraire 

Ťažko povedať, čo všetko zohralo úlohu v tomto výbere. Nepatrí k Turnerovým najznámejším, ani najodvážnejším maľbám. Možno sentiment k slávnej bojovej lodi? Ozrutný starý bojovník, legendárny účastník bitky pri Trafalgare sa na svojej poslednej plavbe pokorne nechá ťahať kolesovým parníčkom. Plachetnica je odená do farieb blížiaceho sa súmraku, akoby sa už sama stávala prízrakom.

SkryťVypnúť reklamu

Hmla na Turnerových obrazoch, to je častokrát para z parníkov, či lokomotív. Turner bol pravidelným pasažierom prvých železníc, či lodných plavieb, veľa cestoval a bol fascinovaný novými technológiami svojej doby.

Para, dážď a rýchlosť
Para, dážď a rýchlosť 

Jedným z jeho najznámejších obrazov je Para, dážď a rýchlosť - Veľká západná železnica. Nejde tu o dokonalú podobu stroja - v očiach Turnera je lokomotíva len takým valcom s komínom - ale o to, čo dokáže. Ako rýchlo prerazí dážď aj hmly nad Temžou a prehrmí po moste na druhú stranu. A o to, ako prírodné živly dokážu lámať svetlo na tisíc rôznych spôsobov. Turner bol krajinár, maľoval exteriéry a bol nadšeným fanúšikom prirodzeného svetla. Bol schopný urobiť všetko, aby ho dokázal zachytiť čo najvernejšie v jeho rozmanitých obmenách. Nepotvrdená legenda sa viaže k jeho ďalšiemu obrazu Loď v snehovej búrke. Hovorí sa v nej, že sa 67-ročný Turner nechal na štyri hodiny priviazať k sťažňu lode, aby mohol pozorovať besnenie živlov, ktoré plánoval maľovať.

Loď v snehovej búrke
Loď v snehovej búrke 

Na obraze naozaj nevidieť ani kúsok zeme, veľmi pravdepodobne je to pohľad z druhej lode, ktorá je takisto v zovretí vody a vetra. Mohutné vlny sa prevaľujú na celom pláne, nedá sa rozlíšiť, kde končí voda a začína dážď. V centre obrazu je malý parník a nad ním sa krúti tmavá čmuha - para z jeho komína ktorá splýva so živlami navôkol. Para a búrka. Nový vynález ľudstva verzus neobmedzená moc prírody. Motív, ktorý Turnera fascinoval a neustále sa k nemu vracal. Je to jeden z jeho najabstraktnejších obrazov namaľovaný v roku 1842 a samozrejme mnoho jeho súčastníkov ho za takýto spôsob maľovania odsudzovalo a posmievalo sa mu. Zachovala sa karikatúra Richarda Doyla, na ktorej je Turner zobrazený ako maľuje obraz mopom, ktorý si namáča vo vedre s farbou. Jeden z kritikov nazval Loď v snehovej búrke iba vápnom a mydlinami.

Leighovi sa podarilo jeho portrét maliara vkusne zarámovať opakujúcou sa scénou, ktorá sa objavuje na začiatku a na konci - na dvoch okrajoch filmového obrazu: maliar stojí uprostred krajiny a ponorený do seba si rysuje do zošita. Dennodenný život sa prelieva vôkol neho, no on sa ho nezúčastňuje. Slnko stojí nízko a maliarova silueta ohraničuje jeho filmový portrét, ktorý sa vynára z hmly.

Zdroj obrázkov: https://en.wikipedia.org/wiki/J._M._W._Turner

Simona Rezníčeková

Simona Rezníčeková

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  11x

"Ať tu jsme omylem, ať tu nastavujeme uši nebo hledáme hajzl, jsme tu pro velké naslouchání světa." Michal Huvar Zoznam autorových rubrík:  FIlmPortrétÚvahaKnihaVýstava

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu