Fico za mreže!!! Fico do väzby???

Trestné konania nemožno hodnotiť podľa sympatií a antipatií k obvineným ani cez prizmu politických sympatií a antipatií.

Fico za mreže!!! Fico do väzby???
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Fico za mreže!!! Fico do väzby???

Robert Fico a Robert Kaliňák sú obvinení. Robert Kaliňák bol Špecializovaným trestným súdom vzatý do väzby, hoci zatiaľ neprávoplatne. Väzba hrozí aj Ficovi.

Fico za mreže!!! Fico do väzby???

Obvinenie bývalého premiéra a súčasného poslanca NR SR Fica a bývalého ministra vnútra Kaliňáka hýbe spoločnosťou. Jedna časť spoločnosti hovorí o tom, že konečne došlo k nastoleniu spravodlivosti, druhá časť, že je to útok na princípy parlamentnej demokracie, kriminalizácia a likvidácia opozície a zneužívanie trestného práva v priamom prenose.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetci sú na slovo vzatí odborníci, všetci sa vyznajú v trestnom práve, všetci majú tú svoju pravdu.

Čo však na uvedené obvinenie hovoria naozaj na slovo vzatí odborníci? Nezaujatí a nestranní odborníci nepatriaci k žiadnemu politickému spektru? Všetci varujú pred problematickosťou obvinenia.

Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského, docent Eduard Burda, ktorý mimochodom nominoval Daniela Lipšica ako kandidáta na post špeciálneho prokurátora, spochybňuje dôvodnosť obvinenia zo zločineckej skupiny, hovorí o nesprávnej kvalifikáciu a nadkvalifikácii zločinu ohrozenia daňového tajomstva. Profesor  Jaroslav Ivor, rešpektovaný odborník na trestné právo, uznávaný bývalý dlhoročný vyšetrovateľ a pedagóg, poukazuje na viacero nedostatkov, či už formálneho, ale aj obsahového a zákonného charakteru. Obdobne sa vyjadril aj uznávaný  bývalý vyšetrovateľ, dnes advokát Peter Vačok.

SkryťVypnúť reklamu

V čom je vlastne problém? - v samotnej podstate obvinenia Fica a Kaliňáka. Sú obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového a daňového tajomstva. A presne tu je problém.

Trestný zákon presne definuje, kedy môže byť niekto obvinený zo zločineckej skupiny. Zločinecká skupina koná s cieľom spáchať jeden alebo viacero zločinov (alebo aj prečinov ale presne definovaných trestných činov, čo nie je tento prípad). Ak by nešlo o zločin ohrozenia daňového tajomstva, ale len o prečin ohrozenia daňového tajomstva, nemohlo by prísť v tomto prípade k obvineniu pre zločineckú skupinu. Tak to definuje samotný Trestný zákon  - §129 ods. 4. Na internete nie je problém nájsť znenie Trestného zákona – pozrite si to priamo Vy sami, presvedčte sa. Vy sami.

SkryťVypnúť reklamu

Fico a Kaliňák sa mali dopustiť zločinu ohrozenia daňového tajomstva. Tento trestný čin je v prvom odseku §-u 264 Trestného zákona prečin. U Fica a Kaliňáka je to v zmysle obvinenia kvalifikované ako zločin, lebo sa ho mala dopustiť zločinecká skupina. (§264 ods. 3 písm. b) Trestného zákona)

Neuveriteľný bludný kruh – bez zločinu ohrozenia daňového tajomstva by nemohlo byť vznesené obvinenie pre zločineckú skupinu – bez obvinenia pre zločineckú skupinu by nemohlo byť vznesené obvinenie pre zločin ohrozenia daňového tajomstva.

Logický absurdistan! Jedno vylučuje druhé, druhé vylučuje prvé!

Pre istotu ešte raz – v tomto konkrétnom prípade bez páchania zločinu ohrozenia daňového tajomstva nemôže byť nikto obvinený zo zločineckej skupiny. A ten zločin ohrozenia daňového tajomstva je kvalifikovaný ako zločin namiesto prečinu, lebo ho pácha niekto ako člen zločineckej skupiny. To je dokonalá Hlava XXII. Právne je to zjavná nadkvalifikácia skutku – a tá je v zmysle právnej teórie a najmä rozhodovacej praxe Ústavného súdu SR neprípustná. Neprípustná.

SkryťVypnúť reklamu

Som advokátom s takmer 20 ročnou praxou v trestnom práve. Nepíšem, že Fico a Kaliňák sú vinní alebo nevinní, aj na nich, ako na každého jedného občana SR sa vzťahuje prezumpcia neviny. Píšem o právnom absurdizme, o ukážkovej Hlave XXII. Ak by tento blog nebol o Ficovi a Kaliňákovi, ale o osobe X a Y, alebo povedzme o Ferovi Haluškovi a Jožkovi Mrkvičkovi, asi by ste si mysleli, že to, o čom píšem, je nezmyselné a absurdné. Lebo to celé absurdné a nezmyselné je.

Uvedené uznesenie som si podrobne prečítal a posudzoval očami trestného advokáta. Ak by som to uznesenie o vznesení obvinenia, ktorého je plný internet, čítal, a namiesto mien Fico a Kaliňák by tam boli iné mená, alebo len písmená X a Y, povedal by som, že to obvinenie je nezmysel. Takéto obvinenie je nezmyselné, bez ohľadu na to, kto je obvinený.

Právne otázky a trestné konania sa nemôžu a nesmú hodnotiť cez prizmu sympatií alebo antipatií k osobám obvinených, a v žiadnom prípade cez prizmu politických sympatií a antipatií.

Všetci chceme očistu spoločnosti – ale tá musí prebehnúť len a len zákonnými prostriedkami, je to z mojej strany už klišé, ale –

„Z nepráva nemôže vzniknúť právo“ - „EX INIURIA IUS NON ORITUR“

„Spravodlivosť nemá byť nikomu odoprená - „IUSTITIA NEMINI NEGANDA“

Ak spoločnosť opomenie tieto základné právne zásady, ak budeme akceptovať vedenie nezákonných trestných stíhaní, pojmy ako spravodlivosť a právny štát budú iba prázdnymi a frázami. Je potom  jedno či ide o Fica a Kaliňáka, alebo o Fera Halušku a Jožka Mrkvičku!

  

 

Martin Ribár

Martin Ribár

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  125x

Veľmi rád by som prostredníctvom blogov prezentoval niektoré svoje názory a postrehy. Som vyštudovaný právnik, chcel by som prezentovať svoje postrehy aj (ale nie iba) k niektorým otázkam justície, ale aj jednoducho k veciam zo života, mám po 40-tke, pár životných skúseností, mám deti, vnímam svet okolo seba, a niekedy mám pocit, že sa chcem k niektorým otázkam života či spoločnosti vyjadriť. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu