Humanizácia výkonu väzby - pohľad "z prvej ruky" po 565 dňoch vo väzbe

Môj názor a postrehy z vlastnej skúsenosti k chystanej Humanizácii výkonu väzby zo strany Ministerstva spravodlivosti SR

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 

Nasledujúce riadky píšem z vlastnej skúsenosti – vo väzbe som strávil 565 dní. Nie je to teda len nejaká teória, či sprostredkované zážitky a skúsenosti niekoho iného.

Na webovej stránke Ministerstva spravodlivosti SR v sekcii Aktuality bol dňa 30.9.2021 zverejnený článok s názvom - „Humanizácia podmienok vo výkone väzby“, v ktorom sú prezentované návrhy viacerých opatrení, ktoré majú podľa Ministerstva spravodlivosti SR zlepšiť štandardy väzobne stíhaných osôb s tým, že tieto návrhy sú už zapracované v novele zákona o výkone väzby, ktorý je už v pripomienkovom konaní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

(celé znenie tu: https://www.justice.gov.sk/Stranky/aktualitadetail.aspx?announcementID=3485).

Ťažiskom prezentovaného postupu na zlepšenie a „humanizáciu“ podmienok väzobne stíhaných osôb má spočívať v „znížení uplatňovania jednotlivých obmedzení väznených osôb. Osobitný dôraz sa kladie na posilňovanie pozitívnych sociálnych väzieb, najmä prostredníctvom zvyšovania dostupnosti rôznych foriem kontaktu väznených osôb s rodinou“, uvedené sa má dosiahnuť rozšírením možností telefonovania a návštev väzobne stíhaných osôb a zmenou povoľovania telefonovania a návštev zo strany OČTK pri kolúznej väzbe. Má taktiež prísť k zmene umiestňovania osôb „samostatne“, kedy je osoba umiestnená sama na cele, má prísť k zmene informovania o vážnom ochorení alebo úraze obvineného vo väzbe, a malo by prísť tiež k zmene trvania vychádzok väzobne stíhaných osôb.

SkryťVypnúť reklamu

Objektívne je nutné privítať každú snahu o zmenu podmienok výkonu väzby väzobne stíhaných osôb, avšak prezentované návrhy na „humanizáciu podmienok vo výkone väzby“ sú nedostatočné, jedná sa o nepodstatné zmeny, ktoré v praxi len veľmi málo zmenia žalostné podmienky osôb vo výkone väzby a v skutočnosti pre väzobne stíhané osoby neprinesú sľubovanú „humanizáciu“ podmienok vo výkone väzby.

Ešte počas môjho pobytu vo väzbe som prostredníctvom obhájcu zverejnil na webovej stránke Právne listy článok „Podmienky väzby a nutnosť  zmeny ich právnej úpravy vo vzťahu k judikatúre ESĽP“, (celé znenie tu: http://www.pravnelisty.sk/clanky/a947-podmienky-vazby-a-nutnost-zmeny-ich-pravnej-upravy-vo-vztahu-k-judikature-eslp), v ktorom som poukázal na najpálčivejšie problémy väzobne stíhaných osôb z pohľadu osoby nachádzajúcej sa vo výkone väzby, a poukázal som aj na zjavný nepomer podmienok väzobne stíhaných osôb, teda „de iure nevinných osôb“ vo výkone väzby a podmienok právoplatne odsúdených osôb vo výkone trestu odňatia slobody.

SkryťVypnúť reklamu

Taktiež ešte počas môjho pobytu vo väzbe som prostrednictvom obhájcu zverejnil na webovej stránke Právne listy článok „Pohľad z oboch strán mreží na nadužívanie kolúznej väzby a inštitútu kajúcnika v trestných konaniach“, pričom v druhej časti tohto článku som veľmi expresívne popísal podmienky vo väzbe. (celé znenie tu: http://www.pravnelisty.sk/clanky/a918-pohlad-z-oboch-stran-mrezi-na-naduzivanie-koluznej-vazby-a-institutu-kajucnika-v-trestnych-konaniach)

K navrhovaným zmenám ako aj podmienkam vo výkone väzby naozaj „z prvej ruky“ po 565 dňoch strávených vo väzbe uvádzam: hoci som právnik, chcem opustiť právnickú terminológiu a vyjadriť sa ako človek, ktorý strávil vo väzbe, a najmä kolúznej väzbe, viac ako 18,5 mesiaca. Navrhované zmeny, tak ako sú prezentované Ministerstvom spravodlivosti SR nebudú mať pre človeka vo väzbe určite taký dopad, aby sa dalo hovoriť o „humanizácii“ podmienok vo výkone väzby. Najpálčivejším problémom väzobne stíhaných osôb je absolútne obmedzenie kontaktov s rodinou a blízkymi osobami, navrhovaná zmena to „máličko“ zlepší, ale je to len povestná kvapka v mori. V dnešnej modernej dobe plnej komunikačných technológií by malo byť umožnené každej väznenej osobe komunikovať s rodinou, deťmi, blízkymi aspoň 1x týždenne v rozsahu 1 hodiny prostredníctvom „videohovoru“. Takisto telefonovanie v navrhovanom rozsahu je absolútne nedostatočné, okrem iného poplatky za telefonovanie z väzby sú neúmerne vysoké. Osobné návštevy by mali byť realizované aspoň 2x mesačne. Je nutné prihliadať predovšetkým na záujmy maloletých detí, ktoré trpia nedostatkom komunikácie s rodičom, ktorý je väzobne stíhaný. Absolútny nedostatok pohybových aktivít a akejkoľvek činnosti MIMO celu určite nezlepší „možnosť“ predĺžiť vychádzky nad rámec 1 hodiny denne, pretože „možnosť“ predĺžiť vychádzky neznamená aj ich skutočné predĺženie v praxi. Otáznou je aj kvalita a množstvo stravy podávané väzobne stíhaným osobám - jedna vec je jedálny lístok a jeho nutričné hodnoty na papieri, druhá vec je „skutočnosť“ - skutočná kvalita a množstvo podávanej stravy. Otázny je prístup ku knihám, k akýmkoľvek aktivitám počas pobytu v cele a nemožnosť aktivít mimo cely. Vedel by som ešte dlho pokračovať. A opakovane a opakovane musím zdôrazniť, že väzobne stíhané osoby sú v právnom zmysle nevinné a často krát majú horšie podmienky vo väzbe ako právoplatne odsúdené osoby vo výkone trestu odňatia slobody.

SkryťVypnúť reklamu

Taká bežná predstava občana, že človek vo väzbe si pekne celý deň leží a oddychuje, nič nerobí, a „my“ mu ten pobyt ešte platíme z našich daní, je absolútne vzdialený realite. Byť zatvorený 23 hodín v malej cele je psychické a aj fyzické peklo. Pochopí to naozaj iba niekto, kto to reálne zažil. Som z väzby „doma“ už viac ako 6 mesiacov, stále nemôžem normálne spať, stále riešim zdravotne komplikácie, ktoré mám po výkone väzby, s tým, že niektoré zdravotné problémy budem mať doživotne, napríklad pokazený zrak. Nie, väznené osoby by nemali mať podmienky ako v luxusnom hoteli, ale mali by mať možnosť komunikovať so svojimi príbuznými, deťmi, mali by mať možnosť pohybových aktivít mimo cely na dobu výrazne dlhšiu ako je hodina denne, a mali by mať možnosť prijímať stravu, ktorá je „normálna“ a hlavne by sa k väzobne stíhaným osobám malo pristupovať ako k „ľuďom“. Je naozaj nutné zmeniť podmienky výkonu väzby.

Vyspelosť spoločnosti sa vraj posudzuje aj podľa toho, ako sa spoločnosť správa k marginalizovaným skupinám, a teda aj k väzneným osobám – sme naozaj vyspelá spoločnosť? Nie je načase zmeniť aj podmienky výkonu väzby?

 

Martin Ribár

Martin Ribár

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  226x

Veľmi rád by som prostredníctvom blogov prezentoval niektoré svoje názory a postrehy. Som vyštudovaný právnik, chcel by som prezentovať svoje postrehy aj (ale nie iba) k niektorým otázkam justície, ale aj jednoducho k veciam zo života, mám po 40-tke, pár životných skúseností, mám deti, vnímam svet okolo seba, a niekedy mám pocit, že sa chcem k niektorým otázkam života či spoločnosti vyjadriť. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
SkryťZatvoriť reklamu