
T-com k 1.3. imidžovo zvýšil rýchlosti DSL liniek program od programu.
Vzrástla však aj agregácia z 1:50 na 1:55 u najpoužívanejších produktov, čo sa ale už v reklamných materiáloch tak veľmi nezdôrazňuje.
Znamená to, že ak by začali všetci zákazníci na jednom okruhu sťahovať súbory naraz, reálna rýchlosť downloadu sa bude blížiť 20 kbit/s a uploadu 5!!! kbit/sRealita vyzerá ešte zaujímavejšie: Na DSLko sa poskladáme štyria výjde to lacnejšie. Videl som už aj 20 pripojených bytov na 1.024/256 DSL flat linke. Konekt samozrejme vyťažený na 100%.
A agregácia s ďalšími 54-mi pripojenými miestami --- to radšej ani násobiť nejdem. Tak vyzerá broadbandové pripojenie v slovenkej realite.
Okrem dát v podobe prenášaných súborov alebo mailov, môže po dátovej sieti "chodiť" aj hlas, alebo obraz. Na takéto použitie však linka musí mať určité kvalitatívne garantované parametre, čo DSL technológia nemá. Hovoríme o QoS - Quality of Service.
Zjednodušene to vyzerá tak, že hlasové pakety sú uprednostňované aby nedochádzalo k výpadkom a presluchom hlasu. Naproti tomu ani nepostrehneme, že sa nám www.sme.sk načítavalo do browsera o 0,4 s dlhšie.
Uvedené možnosti nám môže zaručiť optické vedenie - desiatky kilometrov na jeden spoj, metalické ethernetové vedenie - 150 m na jeden spoj, alebo rádiové spoje - cca do 10 km.
Optika je super vec, ale je len málo firiem, domácnosť žiadna ktorá by sa takouto konektivitou mohla pochváliť. Ethernetové vedenia sa používajú na cieľové rozvody priamo v budove. Z ekonomického a kvalitatívneho hľadiska je veľmi vhodné použitie mikrovlnného spoja ukončeného ethernetovým rozvodom napríklad v paneláku. Mikrovlnné spoje u nás môžu pracovať vo dvoch takzvaných "voľných pásmach".
1. pásmo 2,4 GHz ktoré je dnes už veľmi zarušené a na kvalitný prenos signálu nevhodné, aj keď krátke sídliskové spoje sú funkčné a veľmi lacné. Práve preto sú u nás prípady uvedené vyššie /niekoľko domácností na 1 DSL linke/ úplne bežné.
2. pásmo 5,3 až 5,8 GHz kde je výkon zariadení neporovnateľne lepší ako v 2,4 GHz pásme. Zariadenia sú asi dvoj- až niekoľkonásobne drahšie. Prenášaná rýchlosť dát v tomto prípade dosahuje až 15 Mbit/s na vzdialenosť 10 km.
V poslednom čase sa aj v našich zemepisných šírkach začalo viac hovoriť o IP telefónii. Dobrá vec. Hovory cez internet zadarmo, do pevnej siete 1,50 Sk/min do EU a USA
0,50 Sk/min - paradox že ?
Pokúsim sa teda zhrnúť napísané. Ak uvažujete v paneláku na sídlisku o kvalitnom a rýchlom internete s prípadným využitím hlasových a obrazových služieb, neskladajte sa na DSL. Jednako je to v zmluve zakázané a nevýhody som už popísal vyššie.
Garantovaná 1 Mbit linka na 5 GHz rádiách pre cca 10 domácností sa javí ako najlepšie možné riešenie, agregácia v tomto prípade 1:10, mesačný poplatok 500 Sk/domácnosť.