Pozvánka na zajtrajší koncert .. a ďalšie kultúrne veci

Blíži sa nám prvý deň nového roku, tradičná príležitosť potešiť sa nádielkou klasickej muziky ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

.

Neujahrskonzert

.
V tejto časti len pripomeniem, že aj na prichádzajúci 1.január, tak ako už desaťročia, je pripravený koncert Viedenských filharmonikov, prenášaný do celého sveta.
Začína sa o 11:15, môžeme očakávať dve hodiny klasickej muziky a v prestávke polhodinový Pausenfilm. Taktovkou bude vládnuť Daniel Barenboim, program bude ako obvykle pozostávať hlavne z tvorby straussovskej dynastie, zoznam skladieb viď tu.
Baletné ilustrácie (natočené vopred - ešte v lete) sú avízované u skladieb dvoch, v niekoľkých ďalších sa zas dočkáme podfarbenia zábermi z rakúskej krajiny alebo iných miest ktorými sa môžu hrdiť - sklárne, žrebčíny, paláce, a tak podobne.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zapnúť si ho môžeme na Dvojke, ORF2, ČT2 a ďalších staniciach.

.

Sepp Forcher

.
Meno tohoto pána u nás nie je veľmi známe, mne sa naňho podarilo natrafiť niekedy v deväťdesiatych rokoch, pri pravidelne nepravidelnom zabrúsení na kanály ORF. Okrem série Universum (tá má myslímže podobnú zvučnosť ako produkcia BBC) ma vtedy zaujalo aj zopár magazínov, vysielaných najmä v sobotu a nedeľu poobede. Najvýraznejšie z nich asi relácia KLINGENDES ÖSTERREICH (o nej), zameraná na rakúsku ľudovú hudbu. Práve tejto relácie bol Sepp Forcher sprievodcom.

Prvý diel odmoderoval v roku 1986 - ako 55-ročný - a hlavnou postavou zostal počas celého jej 34-sezónového trvania. Väčšinu toho obdobia sa vysielalo sedem relácií ročne, v poslednej dekáde frekvencia klesla, na zhruba štyri ročne, zrejme s ohľadom na pokročilý vek sprievodcu. Posledný diel nakrútil ako 89-ročný, krátko pred začiatkom pandémie .. und dann hat sich verabschiedet - a potom sa s diváctvom rozlúčil a definitívne odišiel na dôchodok.

Skryť Vypnúť reklamu

Nakrútených bolo celkovo 200 dielov - tu je ich kompletný zoznam; zahŕňa dátum vysielania, región v ktorom ho nahrali, a tiež zoznam účinkujúcich hudobníkov; ak má teda niekto trebárs svoj obľúbený región Rakúska, môže si tam nájsť diely, ktoré s ním súviseli .. a potom skúsiť šťastie s vyhľadaním príslušných videí na nete. Prípadne môže začať tu (hľadanie klingendes osterreich na youtube).

Ja som z toho veľkého balíka dielov videl samozrejme len drobný zlomok, viem však, že takmer ktorýkoľvek by som si pustil - bárs aj náhodne vybraný - tak sklamaný nebudem :)
(áno, nepriamo sa z toho dá usúdiť, že tamojšia hudba je mi asi o chlp bližšia, než naša. Aj keď, určite sa dajú nájsť aj tamojšie veci ktoré by mi vadili, a naše ktoré ma veľmi potešia).
Ono, obecne povedané, rakúska ľudová je asi to, čo u nás dychová, akurát že obohatená o nástroje ako cimbal, citera či husle ... ale lepšie než čítať túto moju insitnú muzikológiu je vypočuť si a urobiť si názor sami :)

Skryť Vypnúť reklamu

A prečo túto reláciu a jej moderátora vôbec spomínam?

Jeden dôvod je smutnejší - krátko pred týmito Vianocami, pár dní po svojej 91-tke, zomrel.

Druhý je krajší - Klingendes Österreich je podľa mňa ukážkou toho, ako sa relácia takéhoto zamerania (hudba regiónov resp. ľudová) má robiť. Moderátorom bol človek s charizmou, ktorému ste naozaj mohli veriť, že má o vec úprimný záujem a že sa v nej aj naozaj vyzná.
Tvorcovia vôbec nepotrebovali dopĺňať ho skupinkou ďalších 'moderátorov', ktorí by reláciu 'spestrovali' svojimi 'vtípkami' či skečmi (pritom v hudbe samotnej mali hokej),
nepotrebovali ani pridávať element súťaženia (nútiť jednotlivých interprétov do snahy 'byť lepšími' než tí druhí),
väčšinou ani nepotrebovali veľký svetelný park - neschovávali sa do nejakých ateliérov, ale častokrát natáčali vonku, napr. na úbočiach hôr, pri horských chatách a pod. - jj, tých spektakulárnych záberov Álp mi nikdy nebolo dosť :)

Skryť Vypnúť reklamu

V súvislosli so S.Forcherom ešte drobná perlička: Pri pohľade na jeho Geburtstag - 17.december - sa mi svojho času zazdalo, že čosi pripomína. Po chvíli hľadania sa ukázalo, že naozaj. V rovnaký deň totiž oslavoval aj iný známy človek, istý Jorge Mario Bergoglio. Áno, ten :) Pápeža Františka a Seppa Forchera delilo presne šesť rokov...

.

Edita Gruberová

.
Deň pred Vianocami odvysielali na Dvojke koncert tejto našej rodáčky (o nej: v jazyku sk, de, en). Odohral sa na jeseň roku 1997, pod hlavičkou Bratislavských hudobných slávností. Speváčku sprevádzal orchester Slovenskej filharmónie a dirigent Ondrej Lenárd.
Pôvodne som si hovoril - hm, možno by som ten koncert aj mohol opomenúť, nepozrieť si ho, veď to možno bude 'len taký recitál' - napokon sa však ukázalo ako veľmi dobrý nápad tú hodinu a pol mu venovať. Potvrdilo sa totiž, že prívlastky ako prima donna assoluta či diva divissima Gruberová získala vôbec nie náhodou.
Bol to zážitok.
Najvýraznejší dojem na mňa urobili dve čísla - recitatív a ária z 1.dejstva opery Linda di Chamounix od Donizettiho a potom ešte ária Elvíry z 2.dejstva opery Puritani od Belliniho.
(na nahrávke, zavesenej pred pár dňami, začínajú tieto skladby v prvej a v 34.minúte, predpokladám však že dlho vyvesená nevydrží, tak ešte náhradné verzie: Linda a Elvira).

Ako som povedal, výborné. Naposledy som pri počúvaní sopránu podobný dojem (pocit absolútna či dokonalosti) mal pred troma rokmi, keď na Sommernachtskonzerte s Filharmonikmi vystúpila Anna Netrebko (k vypočutiu napr. na deezeri) a zaspievala tam o.i. áriu z Toscy alebo z opery Gianni Schicchi.
No a sprisahanecky žmurkám aj na priaznivcov tajomstva z karpatov - podobné pocity určite zažívali aj oni (spolu s hrabětem Telekem z Tölökö a baronem Gorcem z Gorců) pri počúvaní divy menom Salsa Verde ;-)

Jediné, čo ma na tom koncerte zarazilo, bol nápis Premiéra vedľa loga stanice. Dúfam, že to neznamenalo, že tá nahrávka bola celé štvrťstoročie zavretá v archíve a dostala sa von až teraz; to by bola škoda. Snáď to len nejaké terminologické nedorozumenie a nahrávke sa dostane znovupripomínania častejšieho.

.
.
Zopár nápadov - ďalších symfonických a operných köstlichkeiten hodných zmienky / vypočutia - mi na mysli ešte stále zostalo, vyčkajú teda článku ďalšieho.

Bitte, bleiben Sie am Apparat. Auf wiederhören!
:o)

.

Jano Richter

Jano Richter

Bloger 
  • Počet článkov:  105
  •  | 
  • Páči sa:  153x

nedávno som si s prekvapením uvedomil: Som vpodstate Upratovač/ka - snažím sa vykydať bordel, a to hneď v niekoľkých oblastiach zároveň. Ak mi s tým hilfnete, bude šanca že sa nám to aj naozaj podarí. ....... No a keď Dočistíme, tak sa znovu budem môcť stať tým, čím som chcel byť (a čiastkovo aj bol) odjakživa - technikom / konštruktérom / vymýšľačom, programátorom, filmárom / fotografom, fyzikom / matematikom / astronómom, a tak podobne, z každého trochu :) - - - - - - - - - - - - - lórem i psům, dolórez amulet .... skákal pes přes oves ... testujem aká dlhaaaa môže byť táto sekcia Omne .... no comment .... dezoláty všechných krajín spojte sa.. a páľte to hlbokého péčka!!! ... nepokradneš, nezabiješ, pomiluješ bližného svého .... skúška linkovania pomocou html: <a href="http://mnt.sk/">linkword</a> Zoznam autorových rubrík:  FacsimileProtikorupčnéKoronaOrbitalMapyHey, Stupid !Audio VideoDJ JRsamuel vraždaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu