Položená otázka nevzišla ani z dlhej chvíle a nie je ani myslená len ako čisto rečnícka. Vyjadriť sa k nej môžete v diskusii pod článkom, napríklad k tomuto:
- čo pozitívne a čo negatívne vidíte na reláciách o počasí, ktoré ponúkajú naše televízie,
- ako ste spokojní s webovými meteo-stránkami,
- porovnanie so zahraničnou ponukou.
Môj názor na tieto veci nebude ťažké vytušiť, a to dokonca ani v prípade, že by som hneď na tomto mieste článok ukončil. Svojho času som ho totiž, mierne hurónskym resp. politicky nekorektným spôsobom, prezentoval aj tu na blogu.
Mmm, takže... Myslím si, že vo väčšine prípadov sa tieto naše mediálne Počasia dajú označiť za šedý priemer .
Ak uvážime, že ich nevytvárajú bežní ľudia doma na kolene, ale že ide o produkty tých, ktorí si hovoria profesionáli (profesionálni grafici, animátori, televízni pracovníci, webotvorcovia, atď.), ak k tomu pridáme, že niekedy ide o celé kolektívy a že skoro vždy ide o veľmi slušne odmeňovaných ľudí a že mávajú k dispozícii špičkovú techniku, tak...
tak potom dokonca pre mnohé prípady ešte viac sedí pomenovanie hlboký priemer .
Nie, pod-priemerom som to nechcel nazvať - až také katastrofy to zas nebývajú (aby som zas neupadol do bezhlavej kritiky všetkého, čo sa len trochu pohne ).
Tá hlbokosť tam však určite je. A síce aspoň relatívna - tie výsledky bývajú hlboko pod úrovňou, ktorá by sa dala dosiahnuť, keby všetky spomenuté podmienky tvorcovia tých relácií naozaj poriadne využili.
Dalo by sa to prirovnať k pilotovi, ktorý na svojej formuli dosahuje zhruba rovnaké časy, ako nejaký strýco, ktorý si len z dlhej chvíle prišiel so svojim bežným vozítkom zajazdiť na rovnakom okruhu.
Pripomínam - ak viete o nejakom príklade, ktorý sa vám páči a ktorý podľa vás rozhodne nie je šedý, dajte o ňom vedieť - možno len unikol mojej pozornosti.
Poďme aj k detailom. Vy sa vyjadríte v debate, ja sám za seba to zhodnotím nasledovne - hlavné problémy existujúcich Počasí vidím zhruba v tomto :
- Prílišné používanie ikonkového prístupu a zanedbávanie grafického prístupu.
Prvým spôsobom nájdete na obrazovke (mape územia) zhruba päť až desať bodových/lokálnych informácií (obvykle informácia zložená zo symbolického obrázku, napr. oblaku, a čísla - teploty).
Druhým spôsobom by ste príslušnú veličinu (teplotu, hustotu oblačnosti, či nejakú inú) našli rozloženú na celej ploche, vyjadrenú napr. farbou, priesvitnosťou bieleho povlaku, poľom šípok, alebo podobne.
- Prílišné tabuľkovanie.
Spomenutú sadu dvojíc ikona+číslo často dokonca vôbec neumiestnia nad mapu, ale ju radšej zobrazia v tabuľke (pritom mapa je pod takou tabuľkou nanajvýš len ako ozdobná textúra).
Človek v tej tabuľke najprv usilovne hľadá tú svoju lokalitu, potom si rýchlo-rýchlo prečíta daný riadok (ešte pritom nesmie zabudnúť, na ktorý deň to vlastne je). Ak náhodou chce aj nejaké súvislosti (ako bude v jeho bližšom či vzdialenejšom okolí, ako bude tým či oným smerom,..), tak má smolu - buď to nestihne prečítať, a ak predsa, tak si to krvopotne musí v hlave pretransformovať do normálnej plošno-časovej podoby.
Navyše, tabuľka je ako-tak vhodná len pre výrazne podlhovasté územia (napr. Čile, Taliansko, Nórsko al.pod.), zatiaľčo pre čo-len-trochu- bacuľaté územia (ani Slovensko nie je zrovna slíž) sa moc nehodí.
- Zanedbávanie trochu globálnejšieho prehľadu, napr. absencia animácie vývoja oblačnosti nad Európou (alebo jej príliš rýchle zbehnutie), vyhýbanie sa synoptickým mapám (napr. s odôvodnením, že divák je aj tak blbý a nepochopil by ich).
- Svet neexistuje. Kedy ste naposledy v našich reláciách videli napríklad (adekvátne stvárnenú) informáciu o hurikánoch nad Mexickým zálivom či Filipínami?
(Hm, možnože si teraz šijem na seba bič, lebo v posledných mesiacoch tie Počasia skoro vôbec nesledujem a možno im teda niečo vyčítam neprávom ... aaj keď, moc šancí tomu, že už sú normálne, nedávam).
- A iné (čitateľ omluví moju sklenú rózu a lenivosť opakovať tu tie svoje staršie vyjadrenia k rosničkám).
Celkovo by som to nazval slabou ergonómiou dizajnu :
- informácia prichádza v podobe, ktoré nie je veľmi vhodná pre jej optimálne vnímanie,
- častokrát je prebíjaná (akoby vytĺkaná z hlavy) hneď tou nasledujúcou (jej necitlivým nástupom),
- nezmyselné prechody - napr. zo záberu na Európu sa na záber na Slovensko nedostávame elegantným zoomom (ktorý by nebol ani príliš pomalý, aby nezdržoval, ale ani príliš prudký, aby 'nevytĺkal'), ale sa to deje napríklad tým spôsobom, že nad Európu odkiaľsi priletí silueta Slovenska,
- preháňa sa to s efektíkmi a zvukmi, či už ilustračnými (dážď, čvirikikiríkanie,..) alebo dokonca úplne nadbytočnými,
- o exhibíciách videoefektov (neprinášajúcich novú informáciu a ani nepodporujúcich už prítomné užitočné informácie) ani nehovoriac.
Takže, nie je zriedkavá situácia, že sa Počasie skončí, a divák sa zrazu zarazí a (zistiac, že z tej show má v hlave chaos) si povie "Tak teda, ako vlastne bude??"
Otázku kvality-presnosti-pravdivosti samotných predpovedí (za to už nezodpovedajú televízáci , ale meteorológovia) tu už neskúmam.
Necítim sa byť vhodným meradlom na to, resp. nemám až natoľko dobrú pamäť a taký široký záber vnímania, aby som si trúfol generálne to posúdiť.
Môžeme ju však zhodnotiť niekedy v budúcnosti, ale až vtedy, keď si vytvoríme alebo naštudujeme potrebný pojmový aparát a budeme sa vedieť vyjadrovať na úrovni a objektívne a nie len na základe pocitov. O nutnosti mať k tomu k dispozícii poriadnu zbierku predpovedných aj reálne nameraných dát ani nehovoriac.
... no, dobre teda, ale
Čo s tým?
návrh možného riešenia
Dať dokopy skupinu ľudí, pokrývajúcu potrebné odbornosti
a začať produkovať televízne resp. webové Počasie vo vlastnej réžii.
· Podrobne rozpísaný návrh ·
meteo.informacie.sk
Poznámky:
· Keďže v rámci popisu riešenia, ktoré navrhujem, sa vyskytujú aj veci, týkajúce sa financií, podnikania, verbovania ľudí a pod., tak som sa rozhodol radšej ho umiestniť na iný server, aby som minimalizoval prípadnú kolíziu s tunajším Kódexom blogera (4. bod - Bloger a komerčné informácie ).
· Navrhovaný projekt síce v týchto chvíľach ešte nemá pripravené žiadne financie a ani žiadnych ľudí okrem mňa, aj tak si však viem predstaviť, že by jeho propagácii priamo na tomto mieste mohli niektorí vyčítať komerčnosť.
· Takže, radšej si tento svoj blog aj naďalej ponechám len pre 'drobnú tvorbu' ako doteraz, a 'štartér' meteo-firmy umiestňujem inam. O.k.?
· To, že tento článok vychádza tesne po vypuknutí kauzy Meteo, je len zhoda okolností. Samotný nápad vznikol oveľa skôr, keď bol ešte na slovenskom meteo-nebi kľud, no a práca na jeho sformulovaní do písomnej podoby sa zhodou okolnosti skončila práve teraz.
· Na druhej strane, táto vlna záujmu o Počasie mi prichádza celkom vhod, zhruba podľa hesla kde sa dvaja bijú, tam ... tam sa tretí zviditeľní :-)
· Okrem toho, výraz meteo v názve uvedeného websajtu vôbec neznamená, že by som mal čokoľvek spoločné s webom Meteo.sk. Jednoducho, dané slovíčko je natoľko univerzálne, že je len samozrejmé, že ho nezávisle na sebe používajú viacerí. Napr. už len pod samotnou TLD .sk nájdeme najmenej desať domén, obsahujúcich tento výraz, no a rovnomenných subdomén bude určite ešte viac.
Aké bude p(P)očasie? ... Predsa také, aké si ho spravíme
Ako sa vám v súčasnosti pozdávajú Predpovede počasia? (tie, ktoré vysielajú naše televízie a tie, ktoré sú na webe) Ak ste ohrnuli nos alebo sa jemne pousmiali, čítajte ďalej. A ak máte aj chuť niečo s tým urobiť, čítajte obzvlášť pozorne.