Donedávna pre bežného užívateľa internetu existoval v podstate len jediný počítačový glóbus, a síce Google Earth(znalejší samozrejme poznali aj iné pojmy, napr. WorldWind, GeoShow,apod.). Od začiatku novembra prišiel s niečím podobným aj ďalší veľkýhráč, Microsoft. Svoju mapovú službu Virtual Earth (inými slovami local.live.com), ktorú možno považovať za priameho konkurenta Google Maps, rozšíril o tretí rozmer.
V doterajšej podobe VE ponúkala, podobne ako GM, len bežnú plochú mapu,na ktorú užívateľ hľadel kolmo zhora. V novej verzii, podobne ako v GE,si ju už môžeme aj sklápať (t.j. vidieť trebárs až po obzor) a otáčať(prečo by mal byť sever stále len hore?), pričom sa nepozeráme na ideálnuzaoblenú guľu alebo elipsoid, ale vidíme aj členitosť terénu (skúste saprejsť medzi himalájskymi končiarmi alebo si pozrieť Tatry zblízka).Možnosť výberu z troch variánt, a síce mapa klasická -fotografická - zmiešaná (v googľovskej terminológii: map - satellite -hybrid, v mikrosofťáckej: road - aerial - hybrid) zostala v 3D verziiVirtualEarth zachovaná.
Najzaujímavejšie na tejto novinke je asi to, že pre jej používanievôbec netreba opustiť prostredie browsera - na rozdiel od GE, ktorý jesamostatným programom - teda ho treba najprv nainštalovať a potom vždy ručne alebo prostredníctvom linku spúšťať.
Pravda, nie je to až také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Vskutočnosti aj VE-3D potrebuje inštaláciu. Keď si človek otvoríklasickú VE-2D a v ovádacom paneli klikne na '3D', neuvidí tiespomínané vylepšenia hneď, ale musí najprv absolvovať inštalačný proces.Napr. u mňa to trvalo rádovo desať minút, pričom si to zo siete stiahlozhruba 20 MB (pravdepodobne išlo o kombináciu .NET 2.0 a programusamotného, ktorý je asi komponentou activeX - znalci by vedeli povedaťviac). Pri ďalších spusteniach však už 'skok' do tretieho rozmeru trválen pár sekúnd.
V miernej výhode sú zrejme tí, čo používajú Internet Explorer,alternatívcov nech neprekvapia prípadné problémy. Napríklad mojaMozilla má problém vstúpiť už len do tej klasickej VE, takže tútonovinku som v nej ani neskúšal. Tí, čo jazdia na Safari, Opere,Firefoxe apod., nech nám napíšu do diskusie, či sa im to podarilospojazdniť.
Nebolo by dobré zabudnúť ešte na jednu vec. Vyberte si niektoré zveľkomiest USA a priblížte/zväčšite si ho natoľko, že budú dobreviditeľné jednotlivé ulice, bloky apod. Po chvíli sa dočkáte toho, že zterénu vyrastú modely budov... (načo viac slov, vyškúšajte a posúďte tosami).
Takže hor' sa dobýjať Virtuálnu Zem!
A teraz poďme k susedom. Od februára tohoto roku nastala nová doba ajmedzi českými mapovými servermi. Tvooorčí kolektiv Seznamu sa nechalinšpirovať Googľovými Mapami a pripravil pre svojich divákov nové mapy.cz.
Predtým Seznam ponúkal len (z môjho pohľadu) dosť ošklivo vyzerajúcemapy, generované v reálnom čase z vektorovej databázy ('vektorový look'býva obvykle dosť škaredý). Nevábny vzhľad a nutnosť čakať po každomkliknutí niekoľko sekúnd na vytvorenie a dodanie nového obrázku, robiliz nich pomerne slabého hráča (aj keď v diskusii viaceríužívatelia tejto starej verzie tvrdili, že im to dokázalo dať celkomslušné množstvo informácií). V tom čase napríklad také mapy Atlasu či Centra už nejaký ten rôčik mali celkom plavné ovládanie pohybu pomocou posuvníkov.
Nasadením technológie a'la google (áno, viem, ale ani slovo ajaxováby nebolo úplne výstižné a vyčerpávajúce) sa seznamáci razom dostali dočela pomyselnej českej mapparády. A to som takmer zabudol spomenúťpokrytie celého štátu leteckými zábermi s rozlíšením 0,5 metra (predtýmmal letecké foto len Atlas, aj to len pre tri väčšie mestá).
Od začiatku novembra mám však taký dojem, že jednotkou sa asi stanú nové mapy Atlasu. Uviedli ich pod názvom beta.mapy.atlas.cz, teraz pred pár dňami to zjednodušili na amapy.cz.Ťahanie mapy myšou, jej zloženosť z vopred pripravených a nemennýchbitmapových 'dlaždíc', hrubšie pokrytie Európy a detailnejšie Česka,základná (resp. cestná alebo klasická) plus letecká mapa, tovšetko je viacmenej obdoba seznamovského produktu (a v regionálnosťouobmedzenej miere aj obdoba GM či VE).
Dôvodom môjho tipu o novom premiantovi je však to, čo ponúkajú vnajdetailnejších mierkach základnej mapy. Ak si odmyslíme nejaké tieservery štátnej správy (s niekedy dosť obskúrnym spôsobom ovládania),tak mapu, ktorá by súvislo/spojito pokrývala celé územie nášho suseda azároveň obsahovala zákres všetkých ulíc a domov/budov (nielen vmestách, ale aj v najmenších dedinkách), som zatiaľ nevidel.
Skúste si napríklad porovnať zobrazenie jednej venkovskej oblasti v sezname a atlase. Alebo napojenie medzimestskej a mestskej mapy v sezname a atlase. Čo na to hovoríte?
Nová atlasovská mapová beta (tu je jej blog) má aj určité chyby - tie si buď skúste nájsť sami, alebo si prečítajte kritické názory užívateľov. Nechce sa mi písať ani o funkciách, ktoré sú z môjho osobnéhopohľadu skoro zbytočné (napr. generátor trasy z A do B - tú si predsavymyslím hlavou pri pohľade na dobrú mapu, nie?).
Ďalej, v poslednýchtýždňoch se proslýchá, že Atlas má byť predaný, niektorí mu vyčítajú nezmyselnosť reklamnej kampane alebo predpovedajú pád. Myslím, že tieto nové mapy by mu, po doladení, mohli zlepšiť bilanciu.
Samozrejme, odveta zo strany Seznamu (v podobe nejakého výraznéhovylepšenia) alebo uvedenie nejakej prekvapujúcej novinky niekým iným alebonovýmtiež nie sú vylúčené. Uvidíme.
Dúfam, že vám ponúkané chody chutili :)