Milión a Smrť

O tom, že kradnutie / korupcia v skutočnosti v konečnom dôsledku znamená aj zomieranie

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Myslím si, že KRADNUTIE z verejných zdrojov, ktoré je v našej krajine také populárne (a z ktorého nám vyrástli aj faktickí majitelia tejto krajiny - 'únoscovia štátu' - naši drahí miliardári), by sme mali Automaticky Považovať Za Ekvivalent ZABÍJANIA.

V prípadoch kradnutia z rezortu zdravotníctva je to myslímže vcelku jasné. Zaobstaráš -trebárs- cétéčko cez sprostredkovateľa, za 1,8 milióna, namiesto aby si ho kúpil rovno od výrobcu za 0,7 mega. Svoj špitál si teda pripravil o 1 milión, ktorý týmpádom nebude môcť byť použitý na platy terajších sestričiek a doktorov (dupľom už nie na najatie nových, chýbajúcich), ani na lieky, ani na tampóny a neviemaký ďalší materiál, ani na premaľovanie plesnivých stien, ani na začatie pristavovania nového pavilónu, aniiiii na... (doplň si sám).
Vo výsledku: na jednu sestru bude pripadať viac pacientov než je zdrávo, pacientom sa dostane menšieho počtu alebo nižšej kvality liekov, atď atď .. a ich úmrtnosť bude vyššia, detto vyššia bude aj početnosť výroby invalidov vo vašom špitáli (čiže tých, ktorí síce prežijú, ale s nahovnovou kvalitou života).
Platí to nielen u takého populárneho (od istej doby, že jo) tovaru, ako sú CT, ale aj čohokoľvek iného čo špitále potrebujú.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dokonca si myslím, že na úmrtia v zdravotníctve sú prepočítateľné aj kradnutia v rezortoch iných(!). Možnože s nejakým nižším koeficientom závažnosti, ale
neprekvapkalo by ma ani to, keby sa odbornou analýzou zistilo, že milión ukradnutý pri kontrahovaní diaľníc, alebo pri natáčaní priblblých reklám v rezorte ktoromkoľvek, alebo pri rozdávaní pornodotácií na parkoviská a letiská (pozdravujeme grófky, dobytk/ár/ov a ďalšiu zver), alebo pri novo-stavaní alebo bežno-prevádzkovaní drahého mýta, alebo pri mnohoročnom predávaní predražených cedúľ na autá, alebo pri zaobstarávaní giga-drahého a mrte-zbytočného aj-týý, alebo pri dotovaní 'alternatívnych' energií súdruha ktorý začínal ako posranec házedesu, alebo (dal som už dostatok príkladov našej šiiiiirokej rozkrádačskej scény??) .. jednoducho, neprekvapilo by ma, kebyže milión, nakradnutý v ľubovoľnom rezorte, má rovnako smrteľné následky, ako ten, čo ukradli priamo v zdravotníctve a jeho 'smrtnosť' nie je iba zlomkom smrtnosti milióna ukradnutého zo zdravotníctva.
Predstavujem si to totiž ako spojené nádoby - v ktoromkoľvek rezorte pustíš žilou, musí to tam dotiecť z ostatných, resp. z centrálneho zdroja - z rozpočtu, z vybratých daní.

Skryť Vypnúť reklamu

.

A že koľko?
Môj čisto intuitívny odhad je, že 1 nakradnutý milión znamená asi 2~3 úmrtia (resp.: niekoľko jednotiek).

Alebo - predstavujem si, že v odbornej štúdii by to znelo asi takto: ... keď sa ukradne o 1 milión viac, počeť úmrtí stúpne pribl. o 2 až 3, počet vzniknutých plných invalidít asi o 5 a počet čiastočných alebo dočasných invalidít asi o 10 ... - niečo na tento spôsob by som v štúdiách očakával, iba s trochu inými (či už vyššími, alebo nižšími) číselnými hodnotami.

Je dokonca možné, že také analýzy - či u nás, alebo aspoň v zahraničí - už existujú. Ak o nejakých viete, zmieňte prosím v diskusii.

Skryť Vypnúť reklamu

Je teda namieste prestať používať rukavičkový slovník, prestať s ťuťuli-muťuli, a začať natvrdo hovoriť o zabíjaní: Kto predražil štátnu/verejnú zákazku napr. o 5 miliónov, ten defakto zabil (kľudne použijem aj slovo zavraždil) asi desať~pätnásť ľudí (a pár desiatkam ďalších prudko znížil kvalitu života). To, že to bolo zabitie anonymné, nepriame, neviditeľné, na veci nič nemení.

Čiže napr.
typický oligoš prvej kategórie má na svedomí životov okolo tisícky (jeho veľkoprachatosť je vykúpená biednym zgegnutím zhruba jednej dediny),
u 'oliga druhej~tretej kategórie' sú to typicky stovky životov
a 'nejaký bežný bazmeg', ktorý skrivil "len" nejaké "púhe" jeden-dva melóny (to sú tie predražené zákazky, o ktorých píšem aj ja, v iných článkoch, napr. tie zákazky televízne), má na svedomí zabití niekoľko jednotiek.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednoducho, NEtvárme sa, že rozkrádači sú len nejaké neviniatka, ktoré "len" čosi šmajzli. Že to, čo spravili, sú len také 'džentlmenské drobnosti' (nejaký takýto divný názov som svojho času počul). Nie, oni tými kradivými / pahltnými skutkami aj niekoho Zabili.

Ak náhodou niekoho takého vo svojom okolí máte, oplieskajte mu to prosím o hlavu: Nie si len zlodej, si aj vrah!

.
Právnych puristov prosím, aby si dali pohov a nekomtaminovali tu prostredie svojimi poučkami, že vražda.. a zabitie.. usmrtenie z nedbalosti.. atď.. sú vraj niekoľko rôznych pojmov.

.
( hmm, dnes mám akýsi smrtno-článkový deň :/ )

Jano Richter

Jano Richter

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  80x

nedávno som si s prekvapením uvedomil: Som vpodstate Upratovač/ka - snažím sa vykydať bordel, a to hneď v niekoľkých oblastiach zároveň. Ak mi s tým hilfnete, bude šanca že sa nám to aj naozaj podarí. ....... No a keď Dočistíme, tak sa znovu budem môcť stať tým, čím som chcel byť (a čiastkovo aj bol) odjakživa - technikom / konštruktérom / vymýšľačom, programátorom, filmárom / fotografom, fyzikom / matematikom / astronómom, a tak podobne, z každého trochu :) - - - - - - - - - - - - - lórem i psům, dolórez amulet .... skákal pes přes oves ... testujem aká dlhaaaa môže byť táto sekcia Omne .... no comment .... dezoláty všechných krajín spojte sa.. a páľte to hlbokého péčka!!! ... nepokradneš, nezabiješ, pomiluješ bližného svého .... skúška linkovania pomocou html: <a href="http://mnt.sk/">linkword</a> Zoznam autorových rubrík:  FacsimileProtikorupčnéKoronaOrbitalMapyHey, Stupid !Audio VideoDJ JRsamuel vraždaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu