reklama

Dosiahneme aj 400 obetí denne?

Na vrchole omikronu má vraj byť okolo 180-tisíc nakazených denne. Čo z toho vyplýva?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Pred pár dňami vyšla správa, že analytici odhadujú na vrchole omikronovej vlny rýchlosť premorovania až zhruba 180 tisícov ľudí denne. Čo by z toho - ohľadom umierania - vyplývalo:

V predchádzajúcom období, najmä v druhej vlne, sa na odhadovanie počtu zomierajúcich osvedčilo číslo 2%. Čiže, keď ohlásili napríklad 1.000 pozitívnych denne, tak o pár týžnov sa na covid zomieralo v počte asi 20 ľudí denne.

Pri čisto mechanickom skombinovaní s oným číslom 180.000 nakazených/deň by to znamenalo, že o pár týždňov neskôr bude na covid mrieť okolo 3.500 nešťastníkov denne.
To by bol dosť veľký horor (možnože aj pre popieračov, antivaxov a podobných), všakže.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Premýšľajúca hlava však vzápätí zaradí pár korekcií:

Prvú - oni tým asi myslia reálnych nakazených, nie tých ktorí sa o svojom nakazení dozvedia z oficiálnych/pcr testov. Oficiálnych býva niekoľkokrát menej - asi dva, možno tri či štyri-krát menej než reálnych pochytiteľov nákazy. Tým sa dostávame k číslam okolo 1.800 alebo 1.200 až 900. Zaokrúhlime to na 1 tisíc denne.
(prosím nechytať ma za konkrétne čísla; ten pomer medzi oficiálnymi a reálnymi počtami nevedia s výrazne väčšou presnosťou než ja povedať ani skutoční odborníci, vždy to dávajú len ako pomerne široký interval).
Jeden tisíc, to už znie lepšie než tri a pol, ale ešte stále je to veľká katastrofa (.... hmm, ako pre koho - pre popieračov, supersamcov, lemplov, ľadových-kamenných-arogantných a podobných, pre takých ani nie, tým je cudzie utrpenie úplne ľahostajné, zaujímajú ich len vlastné biznisy, vlastná dovolenka, pivo, 'sloboda', a pod.)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

korekciu Druhú - omikron vraj do špitálov posiela asi 2 až 3-krát menej ľudí než delta či alfa. Ak je rovnako menšie aj percento zosnulých, tak sa z tisícky dostávame k asi 3 až 5 stovkám.

Čiže - zhruba okolo 400 zosnulých denne. A síce niekedy v druhej polovici februára (zohľadnený 'fázový posuv' vrcholu vlny zomierania oproti vrcholu vlny incidencie).

Aj štyristo je lepšie než 3.600, ale ešte stále je to niekoľkonásobok vrcholov vĺn druhej/alfovej aj tretej/deltovej (100/deň).
.

Navyše, takéto mechanické prepočítavanie (používanie obyčajnej priamej úmery medzi nakazenými a zosnulými) funguje len do istého limitu .. a ten limit bol zhruba dosiahnutý už v tých predošlých vlnách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jednak je limitovaná kapacita výjazdov sanitiek za ľudmi, ktorí sa vo svojich domácnostiach ocitnú vo vážnych stavoch, tiež kapacita jázd s pacientmi do nemocníc
a následne má svoje limity aj kapacita nemocníc (o nej počúvame oveľa častejšie než o sanitkách): aj keby v nemocniciach mali 'milión' postelí aj 'milión' ventilácií, tak tam nemajú dostatok lekárov a sestier ... dokonca tá kapacita medzi vlnami ešte klesá - v druhej vlne bolo dostatok personálu pre zhruba 4 tisíce lôžok, v tretej už len asi 3,2 tisíca, no a teraz (ak počas tej krátkej medzery medzi deltou a omikronom stihli niektorí odísť, alebo ak sa časť z nich počas vlny na chvíľu ocitne mimo z dôvodu choroby alebo karantény) to možno nebudú ani len celé 3 tisíce covidových lôžok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čiže, keby sa počas niekoľkých po sebe idúcich dní (ono to skôr vyzerá na jeden až dva týždne) vyskytol 'dopyt' troj- až štvor-násobný oproti predošlým maximám (napr. dopyt po viac než 1tisíc nových hospitalizácií denne namiesto 350-tich, úmerne tomu aj dopyt po výjazdoch záchranárov), tak by im systém vyhovieť Nedokázal.
Podstatnú časť z vážnejšie chorejúcich by museli ponechať doma (kde sú spolučlenovia domácnosti podstatne menej kvalifikovaní, než lekári a sestry v nemocnici, detto ani prípadné telef.konzultácie so svojim praktickým lekárom by nemali šancu viesť k takej optimálnej liečbe, ako keď vás má lekár priamo pod očami), takže z tých takmer 1.000 nevyhovených hospitalizácii denne by pri núdzovej domácej liečbe doma značná časť mohla viesť k úmrtiam, alebo v lepšom prípade k ledva-ledva-prežitiu a následnému ťažkému post-covidu - v podstate k invalidite.

Od istého čísla (niekde kúsok nad 100-kou nebohých denne) sa nám teda ten prepočet (z incidencie na počet zosnulých) ohýba prudko nahor .. a namiesto toho odhadu (že incidencia 180K/deň povedie k asi 400 úmrtiam/deň) sa možno predsalen dostaneme bližšie k tisícke (zosnulých denne).
Dosiahne sa možno 'len' na pár dní (zhruba týždeň??), ale aj tak by to bola riadna paseka.

Pre elektrotechnikov (aj ľudí z niektorých iných technických a prírodovedných disciplín) to nie je úplne cudzia vec - pojem nelineárne skreslenie dobre poznajú a vedeli by zo svojich odborov uviesť viacero príkladov, kde sa nelinearity vyskytujú.

Ešte treba dodať, že je otázne, či by tie vysoké čísla (či už 'lineárnych' štyristo alebo 'nelineárnych' tisíc) boli naozaj okamžite viditeľné - to jest otázka, s akým oneskorením sa vlastne o úmrtiach dozvedáme. Predpokladám, že o tých, čo sa odohrávajú doma, s oneskorením podstatne dlhším (o niekoľko týždňov??) než o tých v nemocniciach.
To jest, rozsah katastrofy by sa možno naplno ukázal až vtedy, kedy by takáto informácia už nebola použiteľná na regulovanie epidémie (čož je dosť veľký prúser).
Vie štát nariadiť príslušným úradom (matrikám?, polícii?, obhliadajúcim lekárom?), aby počas februára úmrtia v domácnostiach 'posielali nahor' priebežne, a nie až ako súhrn za dlhšie obdobie?

---

V posledných týždňoch z viacerých strán čítam, že ani tvrdé opatrenia (tvrdšie verzie lockdownu) pri obrovskej nákazlivosti omikronu vraj už nebudú fungovať (mať spomaľujúci účinok na šírenie vírusu) a že preto by sa, podľa niektorých, žiadne výraznejšie opatrenia/obmedzenia už nemali zavádzať.
Ja to vidím presne naopak - v istej chvíli začne byť potrebné brzdiť úplne všetkým - 'aj očami aj ušami'.

Otázne je len načasovanie. Či s prudkým brzdením začať už teraz (keď stúpanie omikronu, pod pláštikom pomaly doznievajúcej delty, ešte stále nie je výraznejšie vidno), alebo až keď sa začne blížiť 'vrcholová fáza' (povedzme pri dosiahnutí incidencie nejakých 5~10 tisícov denne)
(tu pripomeniem, že v západoeurópskych štátoch už dosiahli hodnoty, ktoré v prepočte na veľkosť Slovenska znamenajú okolo 25-tisíc prípadov denne, a to im pritom ešte kúsok k vrcholu chýba).

Intuitívne by som povedal, že teraz asi ešte nie - ani nie tak preto, že by to bolo nesprávne, ale preto že dezoláti (bohužiaľ desiatky percent národa), intenzívne oblbovaní a huckaní svojimi guruami z najrôznejších strán (aj niektorých koaličných) by to teraz suverénne odmietli a nedodržiavali .. lebo vraj "sú unavení"-...,

takže radšej až keď sa krivka omikronu zreteľne zdvihne z popola delty a keď jej prudká stúpavosť (z10násobenie za cca 7~10~15 dní - dĺžka intervalu závisí od okolností) začne byť zrejmá aj menej mozgovo obdareným .. a keď sa denná incidencia začne blížiť k tým zhruba 10-tisícom.
(vrchol by potom bol na úrovni Niekoľkých Desaťtisícov .. vrchol vyčítaný skôr z vysokého percenta pozitivity testov, než priamo z čísla počtu denných pcr-pozitívnych).

Vtedy bude treba jednoznačne Prudko Dupnúť Na Brzdu, a to bez ohľadu na to, čo si o tom myslia populisti najrôznejšieho druhu (ktorí by najradšej vyhoveli svojim Nerozmýšľajúcim fanúšikom a všetko pootvárali bez ohľadu na to koľko ľudí to bude stáť život).

.
.

O reakcie / nadávky / šplechty od protistrany záujem nemám (škoda že nie je možné vypnúť voči nim diskusiu), záujem mám len o seriózne argumenty, napr. od matematikov, 'modelárov' dynamiky vývoja, od lekárov (ak vedia o nejakých významných zmenách úspešnosti liečenia oproti predošlým vlnám), a podobných.
T.j. - ak niekto môj výpočet vie zopakovať s presnejšími / aktuálnejšími hodnotami použitých 'vstupných hodnôt', tak nech to urobí. Pokiaľ mu s nimi vyjdú miernejšie čísla než vyšli mne, budem len rád.

Beriem aj výhradu, že som nijako nepreskúmal to číslo 180K/deň a vzal som ho rovno ako východzí bod celej úvahy. Iné číslo som k dispozícii nemal.

Ono, celkový počet obetí slovenskej omikronovej vlny je už viacmenej vopred daný - jednak vlastnosťami samotného vírusu, druhak vlastnosťami obyvateľstva (mierou jeho imunity - či už získanej vakcináciou alebo prekonaním). Konkrétne číslo (koľko tisícov) prognózovať nebudem, keďže tie podklady poznám ešte menej, než ich poznajú znalci (oni ich poznajú s rozptylom nejakým, ja s ďaleko širším. Pointou bolo upozorniť na to, že k úmrtiam 'nevyhnutným' môžu pribudnúť ešte také, ktoré vyplynú z výrazného prekročenia liečebných kapacít systému.

Byť na mieste vysokého úradníka (premiér, min.zdravotníctva, hl.hygienik, ...), tie možné nadbytočné tisíce nebohých si na svedomie nevezmem .. a tentokrát už populistom a krikľúňom (z radov politikov aj radov obyvateľov) Vyhovieť Odmietnem a ich pudom Nezáchovy sa riadiť nebudem.
(Už by sa niekto vo vláde aj v politike mal stať aj hovorcom/zástupcom ľudí rozmýšľajúcich, nie len obrovská hromada politikov nadbiehajúcich tej najtupšejšej časti obyvateľstva)

.

Rezultát: Nenechajme šírenie omikronu vystúpať až do takých výšin, že by nám potom nestačili kapacity záchranárov a nemocníc. Nenechajme sa pri tom oblbnúť / prekričať populistami (zo žiadneho kúta politického spektra, ani z 'toho nášho' stredopravého)

.

(článok bol písaný pri tej sume informácií a správ, ktoré som mal dnes dopoludnia, nereflektuje teda to, čo sa rozhodne / vyhlási / udeje až v čase následnom)

.

Jano Richter

Jano Richter

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  214x

nedávno som si s prekvapením uvedomil: Som vpodstate Upratovač/ka - snažím sa vykydať bordel, a to hneď v niekoľkých oblastiach zároveň. Ak mi s tým hilfnete, bude šanca že sa nám to aj naozaj podarí. ....... No a keď Dočistíme, tak sa znovu budem môcť stať tým, čím som chcel byť (a čiastkovo aj bol) odjakživa - technikom / konštruktérom / vymýšľačom, programátorom, filmárom / fotografom, fyzikom / matematikom / astronómom, a tak podobne, z každého trochu :) - - - - - - - - - - - - - lórem i psům, dolórez amulet .... skákal pes přes oves ... testujem aká dlhaaaa môže byť táto sekcia Omne .... no comment .... dezoláty všechných krajín spojte sa.. a páľte to hlbokého péčka!!! ... nepokradneš, nezabiješ, pomiluješ bližného svého .... skúška linkovania pomocou html: <a href="http://mnt.sk/">linkword</a> Zoznam autorových rubrík:  FacsimileProtikorupčnéKoronaOrbitalMapyHey, Stupid !Audio VideoDJ JRsamuel vraždaSúkromnéNezaradenéPaddockVoľba šéfa RTVS

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu