Atlantis - ďalšie odklady

Nie nadarmo bývajú štartovacie okná kozmických lodí dlhé až niekoľko týždňov. Ale niekedy ani to nemusí stačiť - možno to bude aj prípad aktuálneho STS-115.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Presnejšiu definíciu pojmu štartovacie okno si nechám na neskôr - keď budem mať pripravené vhodné nákresy a animácie.

Takže, čo sa deje tieto dni. Na štartovaciu rampu priviezli Atlantis2.augusta. Termín prvého pokusu o štart vyšiel na nedeľu 27.8. o 22:30SELČ, odpočítavanie a s tým súvisiace procedúry začali vo štvrtok 24.8.

V piatok však mali v oblasti kozmodromu lejak a jeden z bleskovzasiaholaj opornú konštrukciu raketoplánu, konkrétne jej bleskozvod (veru, nienadarmo je celá "architektúra" miesta štartu taká, aby zostavaraketoplánu nebola najvyšším telesom v okolí).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
blesk 2x
blesk 2x 


Na prvý pohľad sa tedamohlo zdať všetko v poriadku, ale keďže sa jedná o.i. o stovky ton pevnéhopaliva (tie sú celú dobu v "tých dvoch raketách", zvaných SRB, solidrocket boosters), tak sa vedenie letu radšej rozhodlo dať poriadneskontrolovať elektroinštaláciu a pyrotechniku na rampe. To znamenalonajprv odklad na pondelkový večer, neskôr ešte o deň (aby pri prílišrýchlej robote nedošlo k nejakému zanedbaniu).

Takže to vyzeralo na utorok 21:42 SELČ. Medzičasom sa však začala javiťproblémom búrka/hurikán Ernesto. Pôvodne sa obávali, že by moholohroziť alebo znemožniť pristátie na Floride (okolo 7.-8. septembra),pretože raketoplán je pomerne nestabilný klzák a vietor (aj taký, akýje niekoľko stoviek kilometrov od hurikánu) mu pri prisávaní robíproblémy.

Teraz sa však ukazuje, že Ernesto zasiahne už do štartu. Sériaviacerých krátkych odkladov, z ktorých sa napokon naakumuluje aj pártýždňov meškania, totiž vôbec nie je zriedkavosťou. Tým pádom z utorka kľudne môže byť piatok alebo trebárs aj budúca nedeľa.Súčasne s prípravou na štart (ak všetky "po-bleskové" technickékontroly dopadnú dobre, počasie sa vylepší a počas ďalšiehoodpočítavania nenastanú vážnejšie problémy) sa teda musia pripravovaťaj na prípad potreby odviezť stroj späť do hangáru (ak meteorológoviapredpovedia postup hurikánu k Floride a nárast vetrov na Cape Canaveralnad úroveň, ktorú je raketoplán na rampe alebo na prepravníku schopnýustáť). Takáto príprava na odvoz pritom trvá dva dni. Takže si viete predstaviť tú rozpoltenosť: na jednej strane rýchlo-rýchlo nahor, na druhej čo najrýchlejšie to spakujte .

Hm, situácia sa vyvíja každou hodinou, aj tento odstavec práveprepisujem. Dnes sa rozhodli, že raketoplán naozaj treba schovať, sosamotným prevozom začnú zajtra.
Ďalší termín štartu teda možno očakávať až niekedy v budúcom týždni.Vylúčiť nemožno (hlavne, ak by Ernesto cez Floridu prechádzal dlhšie,prípadne ak by na Kennedy Space Center narobil väčšie škody) ani túmožnosť, že to teraz v septembri už vzdajú, a sústredia sa až na ďalšieokno, ktoré nastane o dva mesiace (trvajúce však len dva dni).

Mimochodom, na to avizované pozorovanie formácie Atlantis + ExternalTank (vzdialených od seba len pár kilometrov) vlastnými očami zostrednej Európy tým pádom môžeme zabudnúť. A, vlastne, aj u nás máme dosť obl a čno. No, čo už, treba si nájsťna oblohe nejaké iné svetielka .

Karibik 27.augusta okolo poludnia:

SkryťVypnúť reklamu
Ernesto 27.8.
Ernesto 27.8. 

Vľavo hore Florida, nasledujú Bahamy, Kuba, Jamajka. Juhovýchodne od Kuby spomínaný Ernesto. Zdroj: družica Terra, web MODIS Rapid Response System; kliknutím na ten odkaz sa dostanete na stránku so zábermi z družíc Aqua a Terra, v rozlíšeniach od 4 km po 250 m, rôznych spektrálnych oblastiach, a hlavne s päť rokov dlhým archívom.


Pre prípad, že by sa predsa-len malo niečo zaujímavé odohrať už v najbližších dňoch, záujemcovia nech začnú "ladiť" NASA TV.Ako som bol upozornený (a súhlasím) v predchádzajúcej diskusii, jedobré odskúšať si "príjem" spomenutej stanice v predstihu, aby bol časna vyriešenie prípadných problémov.


Súvisiace články:
Ernesto ohrozuje štart Atlantisu
NASA zrušila utorkový štart raketoplánu Atlantis
.

Jano Richter

Jano Richter

Bloger 
  • Počet článkov:  118
  •  | 
  • Páči sa:  204x

nedávno som si s prekvapením uvedomil: Som vpodstate Upratovač/ka - snažím sa vykydať bordel, a to hneď v niekoľkých oblastiach zároveň. Ak mi s tým hilfnete, bude šanca že sa nám to aj naozaj podarí. ....... No a keď Dočistíme, tak sa znovu budem môcť stať tým, čím som chcel byť (a čiastkovo aj bol) odjakživa - technikom / konštruktérom / vymýšľačom, programátorom, filmárom / fotografom, fyzikom / matematikom / astronómom, a tak podobne, z každého trochu :) - - - - - - - - - - - - - lórem i psům, dolórez amulet .... skákal pes přes oves ... testujem aká dlhaaaa môže byť táto sekcia Omne .... no comment .... dezoláty všechných krajín spojte sa.. a páľte to hlbokého péčka!!! ... nepokradneš, nezabiješ, pomiluješ bližného svého .... skúška linkovania pomocou html: <a href="http://mnt.sk/">linkword</a> Zoznam autorových rubrík:  FacsimileProtikorupčnéKoronaOrbitalMapyHey, Stupid !Audio VideoDJ JRsamuel vraždaSúkromnéNezaradenéPaddockVoľba šéfa RTVS

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu