Juraj Petrovič opäť na Mesiaci

Keď Juro Petrovič začiatkom tohoto roku zrušil svoj blog, hovoril som si ééj, škoda veru, mandalista jeden, aspoň tie 'články kosmické' tu mohol nechať...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

O pár mesiacov neskôr som sa rozhodol, že s tým treba aj niečo urobiť - znovu ich dostať na svetlo internetu, napríklad na nejaký špecializovaný astro či kosmo server. Trebárs, hneď vedľa týchto .

Rozoslal som pár zvedavých mailov ..atď... no a začiatkom augusta som pri pravidelnej návšteve servera Kosmo.cz objavil prvé ovocie tejto iniciatívy. Články postupne pribúdali, no a teraz ich je tam už všetkých 14, ako ich Juraj onehdá na svoj blog napísal.
Upozorňujem však, že tento seriál sa končí Apollom 12, takže do (vzdialenejšej?) budúcnosti zostáva autorovi ešte aspoň 5 restov (a to ešte opomínam napr. projekty Sojuz-Apollo alebo Skylab, ktoré nasledovali krátko po návrate z Mesiaca). Uvidíme.

Fanúšikom kasmíčeskich paľótov aj spejsflajtu želám příjemné počteníčko . Niektorí si ich možno len zopakujú, iní si pozrú hlavne tie posledné, ktoré už nestihli tu na Sme-blogu prečítať, pre ďalších budú zrejme úplnou novinkou.

Rozmýšľam, že ak by som náhodou neuspel ako 'televízny magnát', ešte stále to môžem skúsiť aspoň ako lit-erárny agent :-)


Ďalšou vecou, na ktorú chcem upozorniť, je výzva , ktorá sa objavila na jednej z diskusií na Kosme. V danej diskusnom vlákne sa to začína príspevkom A.Vítka z 8.augusta a o kúsok nižšie ho dopĺňa A.Havlíček.

O čo ide: v stručnosti - hľadajú človeka, ktorý by im pomohol zvládnuť rastúci nápor kozmonautických správ prichádzajúcich zo sveta. Páni Vítek a Havlíček (patriaci medzi hlavných autorov obsahu daného portálu) už dlhšiu dobu vytvárajú databázy/encyklopédie SPACE40 a Spaceprobes , obsahujúce zoznamy družíc a sond, ktoré človek vyslal na obežnú dráhu Zeme a do Slnečnej sústavy. No a potrebovali by pri tom pomôcť.

Tak si hovorím - možno aj môj blog číta zopár záujemcov o kozmonautiku a niekoho snáď táto výzva zaujme a ponúkne sa im. Potrebuje k tomu len znalosť príslušného cudzieho jazyka (s ohľadom na intenzitu kozmických aktivít, najviac z tých zdrojov bude v angličtine, časť v ruštine, nejaké zrejme aj v japončine, francúzštine alebo čínštine) a schopnosť preložiť to a zmysluplne to sformulovať v češtine, možno aj v slovenčine.

O dodávku príslušného originálneho materiálu a o zaučenie adepta sa už postarajú oni, čiže uchádzač nemusí mať bobky z toho, že, trebárs, skoro žiadne zahraničné astro/kozmo servery doteraz nesledoval.
Takže, nádejní kozmo-novinári alebo aspoň pomocníci encyklopedistov, hor'sa ...


No a keď už takto lanárim ľudí pre iný projekt, tak nebudem macochou a pripomeniem aj ten svoj, ktorý som na web vyvesil v piatok večer, tesne pred tou strašnou búrkou (teda, hm, aby som nepreháňal, neobvyklou na malokarpatské pomery).

Záujemcovia o spoluúčasť na založení novej webo-televízie o počasí (a nielen o ňom - aj dokumentárne, vzdelávacie a art filmy), sú vítaní.

Vopred však upozorňujem 'náhodných okoloidúcich', že, keďže som neliečený grafoman :) tak čítanie uvedeného projektu resp. predstavy takej stanice im môže zabrať až zhruba dve hodiny - takže pre nich z celého toho webu bude možno zaujímavejšia sekcia Linky. Odborníkov na meteo, počítače, video a filmovanie, ale napr. aj právo , však jednoznačne pozývam k tamojšiemu hlavnému textu.


Mimochodom, včera bolo zatmenie Mesiaca . Bohužiaľ, nevidel som ho, takže k nemu nič nemám. Všimli si ho však iní, viď dolu.


Súvisiace články:
- O.Pietruchová: Happy Birthday, NASA! Washington DC V. - návšteva múzea NASA, oslavujúcej polstoročie
- A.Smirnov: Moje stretnutia s Mars Exploration Rovers - časť prvá a druhá
- L.Sixtová (IAN): pobyt v NASA Marshall Space Flight Center - prvý a druhý diel
- zatmenie Mesiaca 16.8. nafotili M.Barlog a E.Kladiva

Jano Richter

Jano Richter

Bloger 
  • Počet článkov:  118
  •  | 
  • Páči sa:  204x

nedávno som si s prekvapením uvedomil: Som vpodstate Upratovač/ka - snažím sa vykydať bordel, a to hneď v niekoľkých oblastiach zároveň. Ak mi s tým hilfnete, bude šanca že sa nám to aj naozaj podarí. ....... No a keď Dočistíme, tak sa znovu budem môcť stať tým, čím som chcel byť (a čiastkovo aj bol) odjakživa - technikom / konštruktérom / vymýšľačom, programátorom, filmárom / fotografom, fyzikom / matematikom / astronómom, a tak podobne, z každého trochu :) - - - - - - - - - - - - - lórem i psům, dolórez amulet .... skákal pes přes oves ... testujem aká dlhaaaa môže byť táto sekcia Omne .... no comment .... dezoláty všechných krajín spojte sa.. a páľte to hlbokého péčka!!! ... nepokradneš, nezabiješ, pomiluješ bližného svého .... skúška linkovania pomocou html: <a href="http://mnt.sk/">linkword</a> Zoznam autorových rubrík:  FacsimileProtikorupčnéKoronaOrbitalMapyHey, Stupid !Audio VideoDJ JRsamuel vraždaSúkromnéNezaradenéPaddockVoľba šéfa RTVS

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu