Orbitálne čítanie na dlhé letné večery

Predštartovná horúčka nám utešene stúpa - Atlantis sa má zo svojho posedu zdvihnúť už dnes o 18:29 nášho času. Preto vám ponúkam zopár zaujímavých informačných zdrojov na túto tému.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Niektoré z nich prinášajú informácie, ktoré sú staré len pár hodín čiminút, iné sa zas týkajú udalostí síce už minulých, ale úzkosúvisiacich. Uvidíte, že dlhé letné večery (áno, oproti júnu sa už nocpredĺžila asi o tri hodiny) sa dajú stráviť napríklad aj čítaním kilometrov zaujímavých diskusií alebo článokv o tom, čo a ako sa nám premáva nad hlavami.

Ako sa už za posledný týždeň stalo zrejmým, podrobné pokrývanie dianiasúvisiaceho s letmi raketoplánov či iných kozmických lodí nieje mojím zámerom. Na to sú tu iné weby (hneď bude o nich reč), ktoré torobia už dlhšiu dobu, majú na to odborníkov, technické kapacity apod. -a ide im to celkom dobre. Ja mienim pridávať len menšie dodatky alebopostrehy, prípadne sa podeliť o zaujímavé bookmarky.

Keďže space, spaceflightnow, spaceref, spacedaily, livescience, universetoday, skytonight apodobné (čiže anglické) zdroje čítam len občas, tak ich zatiaľspomínať nebudem (hm, vlastne, už sa stalo). Namiesto toho poukážem nastránky z nášho jazykového prostredia.


= = = Kosmo.cz = = =

Všeobecná diskusia o ISS, raketoplánoch apod.:
Space Shuttle
Problémy Space Shuttle
Budúcnosť ISS
Plánované pilotované lety k ISS

Havária Columbie:
Columbia STS-107 (16.1.-1.2.2003)
Po Columbii ...
STS-107: Ako ďalej?
podrobná chronológia skazy (o.i.)
Súhrn vyšetrovania katastrofy STS-107
Súhrn opatrení pred obnovením letov ...
Columbia....
Columbia - pokr.

Po tridsiatich mesiacoch došlo k obnoveniu letov:
pred rokom: Discovery STS-114 (26.7.-9.8.2005)
pred dvoma mesiacmi: Discovery STS-121 (4.7.-17.7.2006)
teraz: Atlantis STS-115 (asi od 6.9.2006)

Na spestrenie pridávam ešte peripetie "mediálnej hviezdy", ktorá však problém a kritiku dokázala zobrať s nadhľadom.

Z týchto odkazov sa aktuálneho diania, teda chystaného letu Atlantisu, podľa môjho názoru najviac týkajú Space Shuttle, STS-114, STS-121 a samozrejme hlavne STS-115.

Treba povedať, že uvedený zoznam diskusných vlákienpredstavuje len zlomok šírky záberu portálu kosmo.cz - okrem diskusnéhofóra obsahuje ešte niekoľko ďalších tématických okruhov (správy anovinky, databáza kozmických objektov, predpokladané štarty,organizovanie osobných stretnutí nadšencov, atď., dokonca aj stavbuvlastnej malej družice), takže sa k nemu v najbližších dňoch ešteurčite vrátim.
Taktiež treba upozorniť, že niektoré z uvedených debát majú až niekoľko stoviek príspevkov, čiže si na ne treba rezervovať naozaj dlhšiu chvíľu.


= = = IAN.cz = = =

Aj v prípade IAN dnes spomeniem iba články týkajúce sa raketoplánov,konkrétne letov z minulého a tohoto roku. Informácie o nichmožno nájsť napríklad v týchto článkoch (zoradil som ich chronologicky):

Discovery 2005:
SzK X, VT 28, VT 29, VT 30, VT 31, SzK XI,
STS-114 (viď nižšie), VT 32, SzK XII, SzK XIII,
použité skratky:
SzK = seriál Stručně z kosmonautiky
VT = seriál Vesmírný týden (roku 2005),
STS 114 (26.7.-9.8.2005) - hlavný článok o tomto lete
Odkiaľ lietajú raketoplány - o návšteve na Kennedy Space Center
Deň, keď pristál Discovery - úvaha

Discovery 2006:
Tu mi vlastne stačí uviesť len jeden článok, ktorý obsahuje zotriedené odkazy na zhruba 20 ďalších:
Discovery v IAN - rozcestník
Okrem toho ešte urobili bránu k NASA TV a rozhovor s odborníkom.

Atlantis 2006:
Aj tu stačí spomenúť jedinú vec:
STS-115: Atlantis - súhrnné informácie
Dnes popoludní, asi 4 hodiny pred štartom, rozbehnú aj článok "onlineprenos štartu", kde budú každých pár minút pridávať aktuality.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


:Prečo si názvy tých článkov nenechal v originálnom znení?
Pravdu povediac, ani sám neviem, či je lepšie nechávať ich v češtine, alebo prekladať do slovenčiny...
Ďalej, niekomu by teoreticky mohlo vadiť to, že skoro všetky uvedenéodkazy smerujú na české weby. Dôvod je ten, že slovenských astro/kozmostránok som zatiaľ našiel podstatne menej. Na druhej strane, na IAN ajKosmo pôsobí aj niekoľko slovenských spoluautorov resp. spoludebatérov... Uvidíme, či napríklad z astronom.sk vyrastie niečo dobré.


Snáď sa mi dnes podarí pridať ešte jeden článok. Zatiaľ si vyskúšajte, či vám funguje NASA TV (teda ak to chcete aj vidieť).

Jano Richter

Jano Richter

Bloger 
  • Počet článkov:  118
  •  | 
  • Páči sa:  203x

nedávno som si s prekvapením uvedomil: Som vpodstate Upratovač/ka - snažím sa vykydať bordel, a to hneď v niekoľkých oblastiach zároveň. Ak mi s tým hilfnete, bude šanca že sa nám to aj naozaj podarí. ....... No a keď Dočistíme, tak sa znovu budem môcť stať tým, čím som chcel byť (a čiastkovo aj bol) odjakživa - technikom / konštruktérom / vymýšľačom, programátorom, filmárom / fotografom, fyzikom / matematikom / astronómom, a tak podobne, z každého trochu :) - - - - - - - - - - - - - lórem i psům, dolórez amulet .... skákal pes přes oves ... testujem aká dlhaaaa môže byť táto sekcia Omne .... no comment .... dezoláty všechných krajín spojte sa.. a páľte to hlbokého péčka!!! ... nepokradneš, nezabiješ, pomiluješ bližného svého .... skúška linkovania pomocou html: <a href="http://mnt.sk/">linkword</a> Zoznam autorových rubrík:  FacsimileProtikorupčnéKoronaOrbitalMapyHey, Stupid !Audio VideoDJ JRsamuel vraždaSúkromnéNezaradenéPaddockVoľba šéfa RTVS

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu