Poletí nám to dnes?

Ak sa nevyskytnú ďalšie závažné technické problémy a počasie bude vyhovovať, tak dnes o 17:40 SELČ budú mať floridské aligátory ohnivý a poriadne burácajúci budíček.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

(teda aspoň tie lenivejšie, čo vstávajú až na obed)

Predštartovné dianie aktuálne komentujú napríklad na Virtual Launch Control Center, ďalšie linky nájdete v mojom predchádzajúcom článku. Celé dianie vysiela na internete NASA TV (myslím, že na všetkých troch kanáloch; každý má približne 150 kbps). Skúste prípadne aj ČT24, tiež to budú dávať .

Niektoré zaujímavejšie udalosti resp. manévre počas samotného štartu, čiže počas prvých 9 minút letu:
T-6,5s: postupné (v 0,1-sekundových krokoch) zapálenie troch motorov samotného raketoplánu,
T-0s: zapálenie oboch SRB (tých bočných rakiet) a štart
Celková hmotnosť sústavy (Atlantis + ET + 2xSRB) je približne 2.000ton, celkový ťah (tlačná sila) motorov je 2x12 + 3x2 = 30 MN. Z toho20MN sa spotrebuje na kompenzáciu tiaže a zvyšok na urýchľovanie. Čiže,na úvod je zrýchlenie stroja iba 0,5g a posádka pociťuje 1,5-násoboksvojej váhy.
10-20s: otočenie (roll) okolo pozdĺžnej osi; neskôr postupné pomalé nakláňanie k vodorovnému smeru
Väčšinu času poletia takpovediac dolu hlavou.
45s: prekonanie rýchlosti zvuku
2:05: oddelenie oboch SRB (výška 47km, vodorovná vzdialenosť od miesta štartu 52km)
Posledných 5-10 sekúnd pred odhodením je už horenie SRB "akésiškaredšie", čo sa prejavuje nielen slabnutím ich ťahu, ale napr. ajvýraznejším osvetľovaním orbitera a ET.
od 5:45: ďalší roll
Zostávajúci čas bude zas raketoplán navrchu a ET pod ním.
Medzičasom sa už SRB na padákoch znášajú dolu a okolo 7.min dopadajú nahladinu Atlantiku, odhadom nie viac ako 150km od pobrežia USA.
Od asi 7:25 začínajú výkon motorov mierne škrtiť, aby zrýchlenie nepresiahlo 3g.
8:25: koniec horenia motorov
o pár sekúnd: oddelenie orbitera (t.j. Atlantisu) od ET (External Tank)
Toto je možno najzaujímavejší z tých manévrov - pekne možno sledovaťtú sekvenciu: predok, zadok, práca jednotlivých motorov, ...

spracované podľa SpaceflightNow

Podobne ako pri posledných letoch, aj teraz možno očakávať, že okrempohľadov pozemských kamier budeme môcť sledovať aj zábery z kamierumiestnených na zostave. Na SRB a ET je ich dohromady aspoň 5 či 6, niektoré znich zaradia už v priamom prenose, ostatné zverejnia aspoň neskôr, povylovení z vody.

Okrem toho, utekať od monitora hneď v T+9min by bolo chybou - pár minútpo štarte totiž začnú sekvenčne púšťať záznamy z jednotlivých kamier(síce nie všetkých ~100, ale aspoň tie najzaujímavejšie). Predtým samusel režisér v reálnom čase rozhodovať, na ktorú práve prestrihne,teraz ich môže púšťať jednu po druhej.


Všetkým zvedavým kukadlám želám dobrú chuť :-)


Doplnené o 17:11:
Štart odložili na zajtra. Dôvodom je závada jedného zo senzorov hladiny kvapalného vodíka v externej nádrži.

Jano Richter

Jano Richter

Bloger 
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  200x

nedávno som si s prekvapením uvedomil: Som vpodstate Upratovač/ka - snažím sa vykydať bordel, a to hneď v niekoľkých oblastiach zároveň. Ak mi s tým hilfnete, bude šanca že sa nám to aj naozaj podarí. ....... No a keď Dočistíme, tak sa znovu budem môcť stať tým, čím som chcel byť (a čiastkovo aj bol) odjakživa - technikom / konštruktérom / vymýšľačom, programátorom, filmárom / fotografom, fyzikom / matematikom / astronómom, a tak podobne, z každého trochu :) - - - - - - - - - - - - - lórem i psům, dolórez amulet .... skákal pes přes oves ... testujem aká dlhaaaa môže byť táto sekcia Omne .... no comment .... dezoláty všechných krajín spojte sa.. a páľte to hlbokého péčka!!! ... nepokradneš, nezabiješ, pomiluješ bližného svého .... skúška linkovania pomocou html: <a href="http://mnt.sk/">linkword</a> Zoznam autorových rubrík:  FacsimileProtikorupčnéKoronaOrbitalMapyHey, Stupid !Audio VideoDJ JRsamuel vraždaSúkromnéNezaradenéPaddockVoľba šéfa RTVS

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu