Space Odyssey naživo - už dnes večer

Od obnovenia letov raketoplánov v lete 2005 som to síce videl už niekoľkokrát, ale aj tak si to ani tentoraz nenechám ujsť. Manéver, zvaný back-flip (alebo Rendezvous Pitch Maneuver), pri ktorom predvedie raketoplán, vzdialený len 200 metrov od ISS, pomalú niekoľkominútovú otočku (pomalý premet), počas ktorej posádka stanice podrobne vyfotí jeho tepelno-ochranný štít. Kým oni fotia, my, radoví diváci sa (slovami klasika z Vesničky) doslova kocháme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Pred zrakom kamery sa vo vzduchoprázdne vznáša a pomaly otáčaraketoplán, pod ním pomaly plynie zemský povrch s moriami, pevninami aoblačnosťou... Veľmi mi to pripomína niektoré (dokonca tie emocionálnenajsilnejšie) scény zo slávneho Kubrickovho filmu 2001: A SpaceOdyssey. Ak si k tomu človek, či už z hlavy, alebo z prehrávača, pustí aj Straussov krásny modrý Dunaj ( en, de ), tak sa zážitok blíži kdokonalosti.

Ak naň máte chuť, najbližšia príležitosť sa vyskytne už dnes v nedeľuvečer okolo 22.hodiny. Priamy prenos sa dá sledovať na NASA-TV. Tá jev Amerike dostupná aj bežne cez satelit, u nás aspoň cez internet -vyberte si spomedzi troch variánt:
1 ) 150 kbps, 320x240
2 ) 500 kbps, 400x300
3 ) 1,2 Mbps, 640x480 (plné NTSC)

Zo stránok, ktoré o tejto misii prinášajú informácie, vyberám aspoň tieto:
- Virtual Mission Control Center ( VMCC ) na portáli Kosmo.cz,
- diskusia na tomže webe,
- stránka NASA o raketopláne ,
- stránka NASA o ISS ,
- časový plán misie STS-126 na CBS News,
ďalšie astro-kozmo informačné zdroje nájdete v mojej rubrike Orbital .

Kto dnes spomínaný backflip/RPM zmešká, nájde niečo podobné aj na Vimeu a ďalších videoserveroch.

Zhruba hodinu po RPM by sa mal Endeavour s ISS spojiť a niekedy okolo polnoci nášho času, po skontrolovaní hermetičnosti, sa vrátka otvoria a obe posádky sa zvítajú. Následne ich čaká 11-dňová spoločná práca.

Jano Richter

Jano Richter

Bloger 
  • Počet článkov:  118
  •  | 
  • Páči sa:  203x

nedávno som si s prekvapením uvedomil: Som vpodstate Upratovač/ka - snažím sa vykydať bordel, a to hneď v niekoľkých oblastiach zároveň. Ak mi s tým hilfnete, bude šanca že sa nám to aj naozaj podarí. ....... No a keď Dočistíme, tak sa znovu budem môcť stať tým, čím som chcel byť (a čiastkovo aj bol) odjakživa - technikom / konštruktérom / vymýšľačom, programátorom, filmárom / fotografom, fyzikom / matematikom / astronómom, a tak podobne, z každého trochu :) - - - - - - - - - - - - - lórem i psům, dolórez amulet .... skákal pes přes oves ... testujem aká dlhaaaa môže byť táto sekcia Omne .... no comment .... dezoláty všechných krajín spojte sa.. a páľte to hlbokého péčka!!! ... nepokradneš, nezabiješ, pomiluješ bližného svého .... skúška linkovania pomocou html: <a href="http://mnt.sk/">linkword</a> Zoznam autorových rubrík:  FacsimileProtikorupčnéKoronaOrbitalMapyHey, Stupid !Audio VideoDJ JRsamuel vraždaSúkromnéNezaradenéPaddockVoľba šéfa RTVS

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu