Ukrivdené ego alebo kam sa stratil verš

Áno, priznávam. Som ješitná. Azda aj preto som sa rozhodla napísať tento článok. Pred pár mesiacmi som poslala do súťaže svoje básne a oni ma nevzdelanci akýsi nevybrali medzi výhercov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Nie som človek zaslepený, a preto si dokážem priznať prehru. Keď som si pozrela výsledky a v nich moje meno nefigurovalo, dokázala som to pochopiť. Jednoducho som sa zaradila medzi stádo mladých naivných pseudoumelcov, ktorí si myslia, že vedia písať básne. V poriadku, vravím si. Tak si ich budem písať len tak pre radosť. Niečo zlepším, o čosi povyrastiem, nadobudnem nové skúsenosti, do mojich básní sa dostane trochu tej dospeláckej vážnosti a o rok o dva to skúsim znovu. Nepíšem síce preto, aby som vyhrávala, no úprimne, človeka vždy úspech poteší. Zmierená s osudom podpriemernej „poetky“ som si na internete našla zverejnený zborník básní, ktoré vyhrali. Až vtedy ma zasiahlo rozčarovanie a nebudem klamať, aj celkom zaslúžený hnev. Človek, ktorý v niečom prehrá, má potrebu svojich rivalov ohovárať. Priznávam, zrejme aj to je dôvod, prečo som sa rozhodla tento príspevok napísať. Hnev ma prinútil rozviazať si jazyk a vyjadriť sa k niečomu, čo ma už dlhšie štve.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poézia v poslednom čase nadobudla akýsi zdeformovaný tvar. Mám tým na mysli práve skutočnosť, že sa nám kamsi stratil verš (alebo nám ho nedajbože niekto ukradol). Medzi výhernými básňami v zbierke nebola jediná, v ktorej by bolo čosi podobné veršu. Len ten neviazaný (prečo to vôbec nazývame veršom), slová, ktoré vyjadrujú momentálny stav duše, situáciu, vety oddelené tlačítkom Enter miesto bodky. Azda som tie básne teraz urazila, nechcem na vec pozerať len z jednej stránky. Našli sa aj také, v ktorých som sa našla, ktoré sa mi svojou myšlienkou zapáčili, v ktorých boli nápadité a originálne metafory. Prečo sme ale vylúčili z básne jednu z veľmi dôležitých čŕt, ktorá báseň robí básňou? Nežiadam od básne aby mala pravidelný verš. Žiadne AABB, či ABAB. Žiadam len kde tu nepravidelný a nenútený veršík. Aby báseň plynula ako voda. Tak si to predstavujem. Báseň má vytvárať melódiu. Má sa vlniť ako rieka a verš má byť ako odlesk slnka na jej hladine. Poviem vám, ako čítam básne ja. Najprv si ju celú prečítam a veľmi nepremýšľam nad obsahom. Snažím sa vnímať jej rytmus, mám z toho radosť. Ako keď si pustím pieseň. Najprv nevnímam slová, len sa započúvam do melódie. Prečo by sme ináč počúvali piesne v jazykoch, ktorým nerozumieme? Až na druhé prečítanie sa zamyslím nad jej obsahom. Nie ako nad niečím druhoradým, ale ako nad ďalším aspektom, ktorý robí báseň básňou. Tým, že sa z básne stratil verš, prišli sme o jednu z dimenzii poézie. Niekoľko básní písaných „voľným veršom“ je pre mňa osviežením. Celá zbierka je otravou.

SkryťVypnúť reklamu

Nedávno vyšla vo vydavateľstve IKAR zbierka Sólo pre 9 hlasov. Sú to básne mladých neznámych autorov, ktorý sa na svetlo sveta dostali vďaka projektu Mám talent. Práve táto zbierka je pre mňa vhodným pomerom medzi neviazaným a viazaným, vetami a veršom. Väčšina básní plynie tak ako má, pri ich čítaní objavujem oba spomínané aspekty. Tak ako v jej úvode píše Kamil Peteraj: „Sympatické na nich je, že nepodľahli trendu snobskej a intelektuálsky sa tváriacej poézie, ktorá žije uzavretá v začarovanom kruhu svojich vykladačov na piesku nečitateľných časopisov.“ Básne týchto autorov boli populárne medzi obyčajnými ľuďmi na portáli www.mamtalent.sk, preto dúfam, že ešte nie je všetko stratené a nebudem sa musieť uchylovať len k autorom, ktorý už dávno zomreli. Zjavne nie som sama, koho duši verš lahodí.

Aneta Richterová

Aneta Richterová

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Neznášam rozdeľovanie uhoriek do pohárov. Vždy sa mi zdá, že je v jednom viac ako v druhom, čo akosi neviem stráviť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu