Jedlo, nápoje, sny... Všedné dni a sviatky zo života ľudu

Po šestnástich rokoch sme v stredu otvorili druhú stálu etnografickú expozíciu v Múzeu kultúry Maďarov na Slovensku. Tu si môžete prečítať ako o nej rozmýšľam ja.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vážený pán generálny riaditeľ, pani riaditeľka, vážené dámy a páni!

Rovnako ako každá profesia, aj múzejníctvo má svoje vnútorné špecifiká a zákonitosti. Súčasťou týchto osobitých atribútov sú aj prirodzene kladené otázky, ktoré sú presne cielené, neúprosné a odhaľujúce. Odpovede na tieto otázky sú zas tým pravým krstom ohňom, priznaním skutočného stavu vecí! Medzi takéto otázky patria napr.: Koľko zbierkových predmetov má vaše múzeum, alebo koľko zbierok registruje vaše múzeum?

Dnešný deň je významný, a to z viacerých dôvodov! Keďže naše odpovede na vyššie uvedené otázky potvrdzujú program, ktorý bol stanovený Dokumentačným centrom maďarskej kultúry v r. 2001 a o rok neskôr aj Múzeom kultúry Maďarov na Slovensku. Maďarské múzeum založené a fungujúce v štruktúre Slovenského národného múzea slávnostne otvorilo svoje prvé stále expozície v týchto historických priestoroch Brämerovej kúrie v máji 2003. Vtedy bola etnografická výstava realizovaná takmer výlučne zo zapožičaných zbierkových predmetov, a teraz, po uplynutí 16 rokov sa stretávame na vernisáži novej stálej expozície Jedlo, nápoje, sny...Všedné dni a sviatky zo života ľudu, kde vystavené zbierkové predmety pochádzajú z veľkej časti už z etnografickej zbierky Múzea kultúry Maďarov na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Je to dôležitý moment, keďže medzi základné povinnosti múzejnej inštitúcie patrí práve vyhľadávanie, obstaranie, dokumentovanie, vedecké spracovanie, ošetrenie a reštaurovanie a následne prezentovanie historicky a kvalitatívne výnimočných zbierkových predmetov, ktoré kanonizujú históriu a kultúru národného, resp. národnostného spoločenstva. Samozrejme táto činnosť je orientovaná tak na príslušníkov maďarskej národnosti a väčšinovej spoločnosti na Slovensku, ako aj na návštevníkov zo zahraničia.

 Dnešný deň je významný, lebo vernisáž druhej stálej etnografickej expozície nás upozorňuje aj na časový rámec, a to na uplynulých 30 rokov od nežnej revolúcie, čo nám ukladá povinnosť vyhodnotiť našu činnosť. Využili sme dostatočne možnosti, ktoré nám ponúkli naše staronové a nové inštitúcie financované zo štátneho rozpočtu? Splnili naše očakávania Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku, Tanečné divadlo Mladé srdcia, Fond na podporu kultúry národnostných menšín? A tento okruh evaluácie by sme mohli rozšíriť aj na rozhlasové a televízne vysielanie RTVS, ale aj na Univerzitu Jánosa Selyeho v Komárne a na Fakultu stredoeurópskych štúdií v Nitre. A nemali by sme zabudnúť ani na naše profesionálne divadelné súbory.

SkryťVypnúť reklamu

 Vernisáž stálej expozície vždy v sebe nesie aj určitý moment neistoty alebo rozporu, tento pocit je ešte silnejší, ak novou stálou výstavou nahrádzame predchádzajúcu. Ide – paradoxne – o dočasnosť stálej expozície! Avšak nie je žiadnym tajomstvom, že stále výstavy sa plánujú na 5-10 rokov, a tá predchádzajúca s názvom Trvalé hodnoty slúžila verejnosti oveľa dlhšie. Nová expozícia je skutočným duchovným dielom, a ako každá výstava aj táto je zrkadlom svojej doby a osobných postojov, schopností jej tvorcov. Je potvrdením často citovanej myšlienky Marcela Prousta, že „tým pravým cestovaním nie je objavovanie nových krajín, ale keď sa dívame na známu krajinu novým pohľadom.“ Prvoradou úlohou je, aby expozície zodpovedali danej dobe, boli moderné, odborné a atraktívne, a vznikali z poznania návštevníkov. Aj keď sa pojem múzea pre nás spája prioritne s dávnou minulosťou, predsa je zásadnou existenčnou odbornou zásadou, aby sme sa na známe zbierkové predmety dívali z nových aspektov, aby výstavy dokázali komunikovať s heterogénnymi skupinami návštevníkov, ktoré majú rôzne kultúrne skúsenosti.

SkryťVypnúť reklamu

 Úprimne a z celého srdca prajem, aby sa to naplnilo aj v prípade výstavy kurátorky Izabelly Danter a Múzea kultúry Maďarov na Slovensku! Moja veľká vďaka patrí Slovenskému národnému múzeu, Vám pán generálny riaditeľ, tak za uplynulých 20 rokov, ako aj za túto novú stálu expozíciu!

Konrad Rigo

Konrad Rigo

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Štátny tajomník Ministerstva kultúry SR. Roky som pracoval v kreatívnom priemysle ako managing director digitálnej agentúry. Študoval som na Ekonomickej univerzite v Bratislave na Fakulte medzinárodných vzťahov. Som ženatý a mám tri prekrásne deti. Zoznam autorových rubrík:  DigitalSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu