Umenie je liek na extrémizmus

Dnešný deň sa začal cestou do Banskej Bystrice. Vybral som sa na spomienkové stretnutie Múzea Slovenského národného povstania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Premietanie animovaného filmu od Matúša Astraba o najkontroverznejšom období našich dejín, židovské piesne v podaní Ervína Schönhausera v kombinácii s prednáškou generálneho riaditeľa múzea Stanislava Mičeva v človeku vyvolali strach a hrôzu, hnev a úzkosť. Patrí im veľká vďaka za službu nám všetkým ukázať mladej generácii čo je ľudskosť, empatia a rešpekt. Za krátkych 90 minút nám otvorili oči a pripomenuli každému, že história sa môže zopakovať, preto musíme byť stále pripravení čeliť extrémistickým ideológiám. Je na čase, aby sme konali v mene dobra. No, nemôžeme bojovať proti násiliu násilím!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
z ľava: Konrád Rigó, Stanislav Mičev, Zvi Aviner Vapni
z ľava: Konrád Rigó, Stanislav Mičev, Zvi Aviner Vapni 

Keď mi ľudia kladú otázky väčšinou začínajú formuláciou “ako by ste to vedeli vyriešiť”. Preto vám teraz napíšem (aj keď ste sa nepýtali) ako môžeme my, propagátory kultúry, pomôcť.

Po návšteve Múzea Slovenského národného povstania som vo Fiľakove povzbudil malých a veľkých podnikateľov, ktorí sa angažujú v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Porozprával som im detaily decentralizovanej dotácie pre mobilizáciu kreatívneho priemyslu v regiónoch. V zápätí som sadol do auta a precestoval republiku kvôli otvoreniu jednej výstavy v Bratislave. V galérii menom Kún Kelemen Fine Arts na Suchom mýte sa tentokrát predstavil mladý slovenský umelec Miroslav Pomichal. Vernisáž bola očarujúca, moderné umenie na vysokej úrovni, inak to ani nemohlo byť.

SkryťVypnúť reklamu

Kún Kelemen Fine Arts je doslova splnený sen galeristky Melindy Kún Kelemen. Je to vytrvalá žena, ktorá od útleho veku snívala o tom, ako bude ľudí obdarovávať umením, vnášať do ich života krásu a estetickosť, ako im predstaví svetoznámych umelcov ako Sam Havadtoy a pomôže mladým talentom zviditeľniť sa. Galéria v srdci hlavného mesta ponúka umenie, ktoré je v Bratislave raritou. Toto všetko píšem preto, lebo filozofia tejto galérie ma nadchla natoľko, že som v nej a jej podobných múzeách, galériách a divadlách našiel liek na extrémizmus. Našiel som odpoveď na otázku, čím môžeme my, “ľudia z kultúry”, pomôcť zastaviť šírenie extrémistických ideológií v súčasnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Galéria Kún Kelemen Fine Arts popritom, že prináša na Slovensko umenie, aké tu ešte nebolo, umelcov, ktorí by sa do Bratislavy možno nikdy nedostali resp. Bratislava by nemala možnosť ich privítať, otvára nové obzory a možnosti mladým talentom. Galéria chce pomôcť mladým žijúcim na Slovensku aj v Maďarsku, Slovákom, Maďarom aj iným národnostiam, aby sa ich diela dostali do “správnych rúk”. Ponúkajú im príležitosť dostať sa do zahraničia, rozvíjať sa a spoznať tých najlepších. Mimochodom, galéria sa zaoberá aj predajom umeleckých diel, môžete tam nájsť známe aj menej známe mená, ale naisto to bude niečo výnimočné.

SkryťVypnúť reklamu

Velikáni, ktorých prinášajú na Slovensko sú zväčša rodáci zo Slovenska a Maďarska, alebo umelci, ktorí majú stredoeurópske korene (François Fiedler, Sam Havadtoy a ďalší). Sú to ľudia, ktorých uznáva celý svet a preto nám dokazujú, že v skutočnom umení neexistujú hranice. Vedú nás k ozajstnej tolerancii a k tomu, aby sme boli aj my otvorení Stredoeurópania.

Precestoval som dnes skoro 1000 kilometrov a rád ich precestujem toľko aj nabudúce ak to bude tak cenné a poučné ako dnes. Bojovať proti fašizmu násilím nie je dobrá cesta, v tejto chvíli určite nie, ale umenie nám môže ponúknuť útočisko aj bojové pole, na ktorom vieme zvíťaziť, lebo ho poznáme stokrát lepšie ako náš nepriateľ!

Konrad Rigo

Konrad Rigo

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Štátny tajomník Ministerstva kultúry SR. Roky som pracoval v kreatívnom priemysle ako managing director digitálnej agentúry. Študoval som na Ekonomickej univerzite v Bratislave na Fakulte medzinárodných vzťahov. Som ženatý a mám tri prekrásne deti. Zoznam autorových rubrík:  DigitalSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu