Dobrý kapitalista Michael Moore

„Kapitalizmus je zlo a zlo nemožno reformovať" týmito slovami končí svoj najnovší dokument Capitalism: Loving Story jeho autor Michael Moore. Ten istý Michael Moore, ktorý vďaka svojim filmom zarobil milióny dolárov a sám sa stal svetoznámym príkladom úspešného kapitalistu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (222)

Osobne Michaelovi Moorovi jeho peniaze a bohatstvo prajem, pretože k nim prišiel predovšetkým vďaka svojej šikovnosti a filmárskej zručnosti, ktorou dokázal zaujať množstvo divákov na celom svete. Na druhej strane, ak voľný trh vyhlasuje za nereformovateľné zlo človek, ktorý sa na ňom dokázal úspešne presadiť a uspieť, nadobudol určité bohatstvo a toto bohatstvo si dnes zaslúžene užíva, vyvoláva to otázky.

Je celkom pochopiteľné, že s týmto druhom otázok sa stretáva aj sám Michael Moore. V rozhovore pre časopis Time (26.9.2009) sa ho novinár spýtal: „Vy sám ste predsa modelom kapitalistu? Zarábate peniaze. Zamestnávate ľudí. Vytvárate produkt a predávate ho zákazníkom. Beriete na seba riziko a získavate s ním spojenú odmenu."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Michal Moore na to odpovedal: „Som stredoškolský vzdelaný človek, rodák z michiganského Flintu a to nie je dobrá pozícia pre úspech filmára v kapitalizme. Začínal som z ničoho, musel som sa o seba postarať sám. Svoj film Slacker Uprising som ponúkol voľne na internete. Keby som bol kapitalista, nedával by som svojim zamestnancom zdravotné poistenie a platené materské dovolenky. To čo robím nie je kapitalizmus - hovorí sa tomu byť kresťan, človek veriaci v demokraciu a usilujúci sa o spravodlivosť pre všetkých."

A to je všetko. Keď príde reč na Moorove podnikanie, radikálne heslá o nereformovateľnom zlom kapitalizme sa menia na pomerne konformné vyhlásenia o dobrom kresťanovi, ktorí verí v demokraciu a spravodlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

Takže podľa Moora robí zo zlého kapitalistu dobrého kresťana fakt, že dokáže preraziť v biznise aj keď pochádza z chudobnejších pomerov, občas dokáže nejaký ten svoj produkt poskytnúť ľuďom zadarmo (film Capitalism: Loving Story už Moore opäť úspešné predáva), svojim zamestnancom platí zdravotné poistenie a materskú dovolenku. Fajn, no za revolučné myšlienky by som to nepovažoval. V mojom okolí sú to všetko bežné veci.

Napadá ma však niečo iné - neviem či má alebo bude mať Michael Moore deti. Ak áno, predpokladám, že po jeho smrti zdedia vcelku slušný majetok a dobrú štartovaciu čiaru ako potomkovia úspešného otca. A to bude ich smola. V očiach radikálnych reformátorov kapitalizmu Moorovho typu už nebudú mať šancu stať sa dobrými kresťanmi, akým je ich otec, keďže oni už nebudú pochádzať z chudobného Flintu (Michael Moore dnes žije v luxusnom dome umiestnenom do lukratívnej oblasti Torch Lake). A keď v živote tiež niečo dosiahnu, budú z nich už iba obyčajní zlí kapitalisti, ktorí za svoj úspech vďačia nespravodlivému systému, ktorý ich zvýhodnil hneď od narodenia .

SkryťVypnúť reklamu

Aby som to zhrnul - Michael Moore je šikovný filmár, producent a dobrý kapitalista. Ako radikálny sociálny reformátor ma veľmi nepresvedčil.

Matúš Ritomský

Matúš Ritomský

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Viac mojich článkov nájdete na stránke: www.priestori.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu