Odhliadnuc od predvolebných sľubov, že Fico privatizovať nebude, celý proces privatizácie Telekomu vyvoláva rozporuplné pocity. Podľa pôvodnej privatizačnej zmluvy podpísanej Dzurindovou vládou, predkupné právo v prípade, že sa vláda rozhodne svoj zvyšný podiel predať, má mať väčšinový akcionár: Deutsche Telekom. Ten sa tohto práva vzdal. Vláda tak logicky pristúpila k IPO. Potiaľto to vyzerá všetko štandardne, ALE...
Fico sa zahral na manažéra špekulatívneho hedge fundu a ľuďom sa snažil všemožne predať akcie Slovak Telekomu, ako skvelú investíciu, ktorá rozhýbe slovenský kapitálový trh. To všetko napriek nízkej reálnej hodnote týchto minoritných akcií. Áno, cena jednej akcie, nastavená v intervale 17,70-23,60 eur, bola určená bankami najatými štátom – Citigroup a J.P. Morgan Chase, nebola však pre trh a racionálne uvažujúcich investorov zaujímavá.
Ako som už písal (TU), po zohľadnení finančného indikátora P/EPS (cena akcie/ príjem na akciu) a jeho následnom porovnaní s podobnými spoločnosťami na burze, bolo od začiatku jasné, že nacenenie bolo premrštené. Dalo sa preto očakávať, že štát by cez burzu získal sumu v spodnom intervale (17,7 eur/akcia), teda maximálne 800 miliónov eur (ako som predpokladal TU). Reálnu cenu akcie, ktorá sa na burze začne pri IPO predávať, však určuje až tzv. "price discovery" proces, v ekonomickom žargóne, moment, v ktorom sa dopyt vyrovná ponuke a určí tak reálnu (trhovú) cenu jednej akcie. Napriek vyjadreniam Kažimíra sa však zdá, že reálny dopyt odzrkadlil moje pesimistické očakávania o premrštenej cene, a aby sa štát vyhol hanbe spackaného IPO, zatlačil na Deutsche Telekom a na poslednú chvíľu predaj akcií cez burzu zrušil.
Samotný štátny tajomník MF SR pritom verejne vyzýval ľudí (TU) aby sa do Slovak Telecomu nebáli investovať svoje našetrené peniaze, lebo on vraj investovať určite bude (škoda, že nepovedal či predtým alebo potom, ako by sa cena akcií po uvedení na trh prepadla). Ako človek zodpovedný za prípravu a priebeh IPO však musel vedieť, že cena akcií je príliš vysoká. Buď teda tajomník vedome zavádzal verejnosť o výhodnosti investície, alebo sa zo svojej pozície snažil ľudí zmanipulovať do kúpy akcií. Vysoký záujem individuálnych investorov by tak pomohol Smeru argumentačne prekryť fiasko plynúce z nezáujmu veľkých inštitucionálnych investorov (okrem vopred dohodnutej banky - EBRD). Nezáujem pramenil primárne z nejasnej dividendovej politiky väčšinového akcionára Deutsche Telekom.
Aj podľa Memoranda, podpísaného Ficovou vládou, záleží len na dobrej vôli nemeckého akcionára, či zo zisku po zdanení vyplatí dividendy. Aj ten zisk však každým rokom klesá (z čoho možno očakávať nízke dividendy), napriek tomu, že EBITDA (zisk pred zdanením) je relatívne stabilná.
Povedané jednoducho, Telekom pôsobí na obmedzenom trhu, do ktorého sa chystá vstúpiť štvrtý hráč. Výrazná časť jeho biznisu bude v najbližších rokoch čeliť stupňujúcemu sa tlaku mobilných aplikácií vďaka čoraz dostupnejšiemu internetovému pripojeniu. Dokonca aj zisk po zdanení, nevyhnutný na aspoň tú "mastnú" 50- centovú dividendu, posledné roky klesal a zrejme klesať aj bude naďalej.
Napriek tomu, že som na tieto fakty konzistentne upozorňoval, Kažimír s Ficom tvrdohlavo presviedčali, akí sú transparentní a ako na tom ideme zaručene získať miliardu eur cez burzu. Dnes IPO zrušili, lebo sa vraj našiel strategický investor ktorý je ochotný 49% akcií kúpiť (logicky to bude asi Deutsche Telekom). Pravda je však skôr taká, že trh ukázal Ficovi s Kažimírom prostredník a tí tak teraz idú tieto akcie predať väčšinovému vlastníkovi bez akejkoľvek súťaže. Za cenu, ktorá zrejme nedosiahne rozprávkovú miliardu eur, napriek tomu, že zostáva stále narozpočtovaná ministerstvom financií.
Suma sumarum: Fico a Pavlis sa strápnili fiaskom s IPO, privatizujú bez súťaže, a ako víťazi z celého divadla nevyšli slovenskí občania, ale investičné banky ktorým zaplatíme z verejných peňazí.
Fico zrušil IPO Slovak Telekomu a nemusí byť vylúčené, že taktiež zruší predraženú PPP diaľnicu D4 a PPP nemocnicu v Bratislave z dôvodu, že sa mu pred voľbami udeje Vahostav 2.0 - GAME OVER.