NATO vs. RF – dve rôzne perspektívy

Problematika bezpečnosti sa vďaka rýchlo sa meniacemu bezpečnostnému prostrediu a zvyšujúcej sa ohrozenosti referenčných objektov dostáva stále viac do popredia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Konkurovať pomaly dokonca môže oveľa tradičnejším témam, akými sú napríklad ekonomické alebo sociálne problémy. 

Spolu s popularizáciou bezpečnostných tém sa do popredia dostáva aj otázka vzťahu dvoch hlavných subjektov globálneho bezpečnostného prostredia. Ich vzájomný vzťah by dnes väčšina z nás pravdepodobne nazvala skôr konkurenciou ako spoluprácou. Jedným dychom však treba pripomenúť, že ste ešte pár rokov dozadu mohli ruských vojakov stretnúť aj na chodbách centrály NATO v Bruseli. To, prečo sa zmenili vzťahy medzi NATO a Ruskom však nie je hlavnou témou tohto blogu. V skratke by som skonštatoval, že faktická anexia Krymu bola západom vnímaná veľmi negatívne a spustila špirálovitý proces sprevádzaný uvaľovaním rôznych druhov vzájomných sankcií, ktoré sú dodnes jedným z elementov, ktoré bránia zlepšeniu vzájomných vzťahov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jednou zo sporných tém, ktoré momentálne rezonujú, je rozmiestnenie ruských jednotiek v západnej časti Ruska a reakcia NATO v podobe rozmiestnenia jednotiek členských štátov v Pobaltí. Keďže by sa mali podobné témy vždy posudzovať výlučne z objektívneho hľadiska, pokúsim sa zachytiť obidve perspektívy.

Perspektíva NATO

Severoatlantická aliancia môže vo svojom pôsobení v posledných rokoch narážať na dva hlavné problémy, ktoré v niektorých členských krajinách (najmä v krajinách bývalej Varšavskej zmluvy) môžu spolu súvisieť. Jedným z nich je vzťah k Rusku, tým druhým chýbajúca podpora zo strany ľudí, o ktorú sa pričinila najmä veľmi nízka popularita vo východnejších krajinách aliancie.

SkryťVypnúť reklamu

Vzťah s Ruskom sa mení približne od roku 2010 (Rusko ako partner, spojenec), pri čom hlavný zvrat nastal v roku 2014, kedy NATO na diplomatickej úrovni reagovalo na postup Ruska v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.

NATO má vo svojej podstate za to, že rozmiestnenie 330 tisíc vojakov na aliančných hraniciach a organizácia rôznych cvičení na rovnakom území sú prejavmi možnej plánovanej agresie Ruska voči jednému z členských štátov NATO. Z pohľadu NATO je teda reakcia v podobe rozmiestnenia 4 práporov na území Pobaltia a Poľska logická. Okrem spomenutých dôvodov rozmiestnenia jednotiek NATO Stoltenberg (GT NATO) spomenul aj rozmiestnenie ruských rakiet schopných plniť funkciu nosičov ZHN (zbraní hromadného ničenia) vo svojej enkláve Kaliningrad a zrušenie zmluvy s USA o likvidácii plutónia.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvodov na rozmiestnenie jednotiek NATO na jej hranici je teda viacero. Štyrom medzinárodným práporom velí Kanada. Slovensko v danej operácii nemá mať významnú úlohu. Z nášho pohľadu je ale dôležitý fakt, že rozmiestnenie sa dotýka jedného z členov V4 (Poľsko) a že je mimo iného aj reakciou na počínanie si Ruska na území nášho východného suseda (Ukrajina).

Perspektíva RF

Ruské kroky taktiež naznačujú nie práve najlepší vzťah s NATO (vzájomne sa vnímajú ako protivníci). Pokiaľ sa jedná o hranicu s Pobaltím, nedá sa hovoriť o nelogických a zatiaľ pravdepodobne dokonca ani o agresívnych krokoch. Ruská federácia je z teritoriálneho hľadiska naozaj veľká a elity RF majú záujem o ochranu celého územia rovnako ako majú elity NATO záujem o ochranu územia NATO. Z tohto pohľadu si obe strany nemajú príliš čo vyčítať.

SkryťVypnúť reklamu

Rusko má taktiež odpor voči viacerým programom NATO a USA, ktoré voči svojej krajine považuje za problematické. Je dlhodobým odporcom amerického projektu protiraketovej obrany, v poslednej dobe sa veľmi kriticky stavalo k inštalácii protiraketového dáždnika NATO v Rumunsku. Tieto kroky NATO a USA považuje ruská strana za prejavy nedôvery a pracuje s rizikom možnej agresie NATO v budúcnosti.

Západná hranica Ruska je pri tom naviac pre Rusov veľmi citlivou témou. Jednak v historickej súvislosti, taktiež kvôli existencii vojensky veľmi jednoducho prekonateľného prostrediu, ktoré sa ťahá prakticky až po západnú Európu. Západná hranica Ruska je teda relatívne zraniteľná a Rusko preto venuje pozornosť jej dostatočnej ochrane.

Syntéza perspektív

Čo ma na dnešnom pohľade niektorých médií najviac dostáva, je okatá jednostrannosť. Nedá sa v prípade NATO hovoriť len o dobrých úmysloch a v prípade RF len o zlých a agresívnych. Kroky oboch strán sú vo svojej podstate logické, avšak aj napriek tomu by nemuseli byť také výrazné pri existencií väčšej miery komunikácie.

Pokiaľ sa jedná o možnosť použitia ZHN, tá nie je podľa mojej mienky pravdepodobná. Dôsledky, ktoré by malo použitie jadrovej zbrane pre obe strany sú dostatočne odstrašujúce na to, aby k tomu jedna z nich pristúpila.

Zlomom vo vzájomných vzťahoch môže byť nedávny nástup Donalda Trumpa do úradu prezidenta USA. Celkom dobré vzťahy nového prezidenta USA s ruským prezidentom Putinom by mohli viesť nie len k stabilizácii situácie na hranici NATO s RF, ale taktiež k efektívnejšiemu boju so spoločnými hrozbami – najmä s terorizmom a s organizovaným zločinom.

NATO naviac pravdepodobne nemá dostatočné sily na to, aby mala schopnosť v Pobaltí konkurovať armáde RF. Rusi by boli podľa štúdie amerického think tanku Rand Corporation v prevahe čo sa týka počtu tankov aj obrnených vozidiel. Vzhľadom na medzinárodnú povahu práporov NATO by mohol nastať problém taktiež v komunikácii, ktorá je pre napĺňanie moderných vojenských taktík a stratégii nevyhnutná.

Pre všetky vyššie uvedené argumenty prichádzam k záveru, že si NATO musí dobre premyslieť každý ďalší krok súvisiaci so vzťahmi medzi alianciou a RF. Zlepšiť by sa mala komunikácia, zvýšiť by sa mala dôvera. Problematické je taktiež jednostranné vnímanie reality, ktoré sa deje pravdepodobne na oboch stranách. Slovensko je súčasťou NATO a práve z toho dôvodu sú podobné témy pre krajinu veľmi podstatné a to som v tomto texte takmer opomínal blízky vzťah Slovenska s Ruskom. 

Robert Bestro

Robert Bestro

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek zaoberajúci sa problematikou bezpečnosti, stratégie, medzinárodných vzťahov a hospodárskej politiky. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu