Toto slovo, v súvislosti z označovaním nášho slovenského územia alebo jeho časti, je urážlivé.
Niekto veľmi moderný a múdry, mysliac si už možno, že nie je občanom Slovenskej republiky ale občanom EÚ, napísal resp. dal svojmu článku nadpis s otázkou :
" Je pomenovanie Felvidék (Horniaky) negatívne označenie pre Slovensko ? "
Myslím si, že je.
Stačilo mi prečítať niekoľko viet ... a s prekvapením som zistil, že som občanom Horniakov, lebo vraj výraz felvidék, sa stal synonymom Slovenska ako štátneho útvaru ( !? ). Neviem kto napísal ten článok ale myslím si, že nebol pri zdravom rozume. Tí Slováci, ktorí celý život žijú na južnom Slovensku vedia v akej súvislosti a s akým podtónom sa tento hanlivý názov časti nášho územia, používa. Nemyslím si, že felvidékom sa myslí celé naše územie, myslí sa ním iba jeho južná časť.
Južná časť Slovenska a severná časť Maďarska bolo v Rakúsko - Uhorsku územie, kde žili spolu tak Slováci ako aj Maďari asi v rovnakom pomere. Po skončení II. svetovej vojny v roku 1918 vzniklo aj rozpadom zmieneného Rakúsko - Uhorska niekoľko nových štátov. Vznikla tak Československá republika i Maďarsko. A hranice medzi týmito štátnymi útvarmi, sa určili presne podľa toho a tak, že na každej strane zostal približne rovnaký počet obyvateľov hlásiacich sa k národnosti toho druhého štátu. Ak bolo vo vtedajšej ČSR napr. 500 000 tisíc Maďarov, bolo v Maďarsku tiež približne 500 000 Slovákov. Ale iba bolo. Kam sa podeli ? Že bolo presídlovanie ? Áno bolo. Ale aj to dopadlo iba v prospech Maďarov. Ak chceli Jozef, Pavol, Ján v Maďarsku dôstojne žiť a nebyť občanmi akejsi druhej či tretej kategórie, museli sa z nich stať József, Pál, János. Nie je to môj výmysel. Sú to a sú tu výpovede starších generácií. Ešte stále tu žijú ľudia, Slováci, ktorí vedia povedať, ako sa museli tu na južnom Slovensku, vo vlastnej krajine a proti svojej vôli učiť "Očenáš" po maďarsky. Neboli to krivdy na oboch stranách. Krivda, tá drobná no najväčšia, sa páchala iba na Slovákoch. Veď farári ani žandári maďarskej národnosti neboli politici. Nemuseli "tu" na slovenskom území páchať to čo páchali. To Slováci v Maďarsku nikdy nerobili. Aj preto ich je tam teraz len možno 5 000.
Politici maďarskej národnosti sa nikdy nevzdali a ani sa nikdy nevzdajú myšlienok o územnej autonómii južného Slovenska. Aj preto zámerne označujú a pomenúvajú túto časť nášho zvrchovaného územia za akýsi felvidék. Vidíme to na bilbordoch, na rôznych plagátoch, atď. Maďarsko je Hungária. My však nie sme taký hlúpy, my neoznačujeme Maďarov za Húnov ani Maďarsko nenazývame Húnsko či "Uhry". Preto by si ľudia, ktorí aj takto znevažujú slovenské územie a štát v ktorom žijú mohli tieto urážlivé názvy odpustiť.
Že maďarská karta ?
Nie. Žiadna maďarská karta neexistuje.
Tú si vymysleli iba politici a keď treba stále ju živia aj spolu s protislovenskými médiami. Veď stačilo v roku 1990, po "akože" revolúcii povedať, že som Slovák a bol som označený za nacionalistu. No tu treba proste žiť a každý človek pochopí, že Slováci tu na našom vlastnom území nerobia nič proti žiadnej menšine, proti nikomu. Hneď vedľa hrobu mojich starých rodičov je pochovaný neznámy maďarský vojak. Či pred revolúciou, či po nej, stále mu ten hrob akosi udržujeme a vždy mu tam na deň zosnulých zapaľujeme sviece. Ak by sme boli nacionalisti, zrejme by sme to nerobili. Žijeme tu spolu, aj si celkom rozumieme ..... no nemám pocit, že názvom felvidék je vyjadrená a prejavená pozitívna náklonnosť k tejto krajine a k tomuto štátu ...