10 pohodových zastávok na trase Bratislava-Budapešť

2 metropoly, 10 zastávok, 200 kilometrov jazdy. Cesta medzi Bratislavou a Budapešťou sa môže zvrtnúť na celkom zaujímavé dobrodružstvo. Stačí sa zastaviť v niektorej z destinácií priamo na trase alebo v jej najbližšom okolí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

1. Komárňanská pevnosť

Mohutný pevnostný systém z obdobia protitureckých a neskôr aj napoleonských vojen už tradične dvíha Komárnu čísla návštevnosti. Obranný komplex tvorený niekoľkými bastiónmi obklopenými vysokými múrmi, ktoré chránia násypy zeminy, je totiž slovenským unikátom. Spolu s Monoštorskou a Igmándskou pevnosťou v susednom Komárome je zároveň najväčším fortifikačným systémom v bývalom Uhorsku.

Komárňanská pevnosť - Leopoldova brána
Komárňanská pevnosť - Leopoldova brána  (zdroj: Róbert Bosák)
Monoštorská pevnosť v Komárome.
Monoštorská pevnosť v Komárome.  (zdroj: Róbert Bosák)

2. Rybačka v Kamennom Moste

Hlavná trasa popri Dunaji síce ponúka viacero možností na dobrú rybačku, no málokde bude mať takú príchuť ako v Kamennom Moste. Okolo miestneho rybníka na okraji dediny, ktorá leží iba 7 km severne od Štúrova, vyrástli šikovné rybárske domčeky na vode. Majitelia ich prenajímajú za účelom komfortnej rybačky s nocľahom v tichom prostredí lužného lesa. Ich prehliadka ale poteší aj oko návštevníka, ktorý rybačke nikdy neholdoval.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Rybník Carpodrom v obci Kamenný Most.
Rybník Carpodrom v obci Kamenný Most.  (zdroj: Róbert Bosák)
Rybársky domček na vode.
Rybársky domček na vode.  (zdroj: Róbert Bosák)

3. Ľahká turistika v Burde

Z Kamenného Mosta si to popri rieke Hron môžeme nasmerovať do najmenšieho slovenského pohoria. Kováčovské kopce, ako sa kedysi pohorie Burda nazývalo, sú perfektným cieľom na ľahkú nenáročnú turistiku v nízkych polohách. Počas výstupov na zhruba 300-metrové vrchy sa otvárajú krásne výhľady na zazelenené vinice, okolo ktorých sa pomaly čerí belasá hladina Dunaja.

Vinice pod Kováčovskými kopcami.
Vinice pod Kováčovskými kopcami.  (zdroj: Róbert Bosák)
Jedna z pláží pri Dunaji pod pohorím Burda.
Jedna z pláží pri Dunaji pod pohorím Burda.  (zdroj: Róbert Bosák)

4. Vínne pivnice v Chľabe

Pojem vinice je často skloňovaný aj v obci Chľaba. Tichá dedinka, v ktorej už mobil ohlasuje prechod na maďarskú sieť, sa preslávila práve produkciou vína. Známejšie sú ale miesta, kde sa víno skladuje. Prvotriednu akosť mu dodávajú pivničné skrýše vytesané do tufového svahu. V jednej z nich nájdeme aj Pivničné múzeum zriadené za účelom prezentácie vinohradníckej tradície v obci.

SkryťVypnúť reklamu
Vínne pivnice v Chľabe.
Vínne pivnice v Chľabe.  (zdroj: Róbert Bosák)
Vínna pivnica vytesaná do tufového svahu.
Vínna pivnica vytesaná do tufového svahu. (zdroj: Róbert Bosák)

5. Plavba okolo Štúrova

Z Chľaby je to len na skok do Štúrova. Pohraničné mesto, pre maďarskú menšinu známe ako Párkány, síce nikdy nepatrilo k najpríťažlivejším, no poloha pri Dunaji z neho robí obľúbenú južanskú destináciu. Minimálne kvôli možnosti nasadnúť na výletnú loď a užiť si prekrásny Dunaj s jeho okolitými scenériami z trochu inej perspektívy. 

Výhľad na Ostrihom z prístavu v Štúrove.
Výhľad na Ostrihom z prístavu v Štúrove.  (zdroj: Róbert Bosák)
Hraničný Most Márie Valérie spájajúci Štúrovo a Ostrihom.
Hraničný Most Márie Valérie spájajúci Štúrovo a Ostrihom.  (zdroj: Róbert Bosák)

6. V mene viery po Ostrihome

3. najväčšia bazilika v Európe, vypínajúca sa na hradnom kopci nad Dunajom, je len jedným zo sakrálnych lákadiel Ostrihomu. 30-tisícové mesto, do ktorého sa dostaneme zo Štúrova za pár minút vďaka obnovenému Mostu Márie Valérie, ukrýva ďalšie pekné kostoly a kaplnky. Zaujímavý výhľad na klenoty maďarskej sakrálnej architektúry sa naskytá napr. z miestnej kalvárie.

SkryťVypnúť reklamu
Ostrihomská bazilika
Ostrihomská bazilika (zdroj: Róbert Bosák)
Ostrihomská kalvária
Ostrihomská kalvária (zdroj: Róbert Bosák)

7. Za históriou do Visegrádu

Kým ostrihomské ulice patrili katolíckej cirkvi, vo Visegráde úradovali králi a ich oddaní šľachtici. Na hornom hrade Fellegvár, za ktorého výstavbou stojí Karol I. Róbert, dokonca položili základy spolupráce medzi krajinami V4, ktorá bola obnovená v 90. rokoch minulého storočia. Návštevou hradného panoptika, z ktorého je perfektný výhľad na preslávený ohyb Dunaja, však zážitky vo Visegráde nekončia. Za pozornosť stojí aj prehliadka Kráľovského paláca či niekoľkominútová plavba kompou vedúcou do útulného mestečka Nagymaros. 

Panoptikum na hrade Fellegvár.
Panoptikum na hrade Fellegvár.  (zdroj: Róbert Bosák)
Výhľad na ohyb Dunaja z hradu Fellegvár.
Výhľad na ohyb Dunaja z hradu Fellegvár.  (zdroj: Róbert Bosák)

8. Prechádzka po útulnom Váci

Cesta z Nagymarosu do Budapešti pokračuje cez Vác, ktorý nás hneď pri vstupe do mesta privíta víťazným oblúkom. Od neho je to len kúsok do útulného centra, ktoré je ako stvorené na prechádzky pomedzi parky, meštianske domy a skryté nákupné pasáže. Pred odchodom ešte príde vhod krátke posedenie na promenáde pri Dunaji, ktoré počas horúcich letných dní prinesie trochu osvieženia.

SkryťVypnúť reklamu
Ruiny kostola na námestí vo Váci.
Ruiny kostola na námestí vo Váci.  (zdroj: Róbert Bosák)
Promenáda pri Dunaji.
Promenáda pri Dunaji.  (zdroj: Róbert Bosák)

9. Národné arborétum vo Vácrátóte

Budapešť sa blíži a cesta medzi 2 metropolami smeruje do finále. Milovníci flóry vo všetkých podobách by si však ešte mali nájsť čas na návštevu Národného arboréta vo Vácrátóte. Areál situovaný priamo uprostred dedinky sa podobá na obrovskú záhradu, v ktorej rastie vegetácia z celého sveta. Na 27 hektároch ale nenájdeme len stovky druhov rastlín. Žije tu aj vyše 60 druhov hniezdiacich vtákov a viac ako 20 druhov rýb. 

Vodný mlyn v arboréte vo Vácrátóte.
Vodný mlyn v arboréte vo Vácrátóte.  (zdroj: Róbert Bosák)
Zbierka kaktusov v Národnom arboréte.
Zbierka kaktusov v Národnom arboréte.  (zdroj: Róbert Bosák)

10. Piliscsaba – späť do študentských čias

Kto nejde do Budapešti popri Dunaji, môže skúsiť cestu okolo Národného parku Dunaj-Ipeľ. V ňom sa ukrýva aj Piliscsaba so šikovným univerzitným mestečkom Pázmáneum, ktoré bolo vybudované priamo v lese. Nebyť nadpisu na vstupnej bráne areálu, človek by si myslel, že sa ocitol v kúpeľoch, a to nie v hocijakých. Netradičný stavebný štýl robí zo študentských budov zaujímavé divadlo, ktoré obohatí každého milovníka architektúry.

Stephaneum v univerzitnom mestečku Pázmanéum.
Stephaneum v univerzitnom mestečku Pázmanéum. (zdroj: Róbert Bosák)
Exteriér v univerzitnom mestečku.
Exteriér v univerzitnom mestečku.  (zdroj: Róbert Bosák)

Možností, ako si počas cesty z Bratislavy do Budapešti a späť dopriať niekoľko pohodových výletov, je oveľa viac. Poloha oboch metropol je priam dokonalá a pocestným ponúka všetko, čo k dobrému výletu patrí, od vodných plôch a prírodných scenérií až po vzácne pamiatky a mnoho zábavných atrakcií.

Róbert Bosák

Róbert Bosák

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Slová sú buď zbrane, alebo kvety. Len na mne závisí, či budem bojovať, alebo vypestujem zdravú úrodu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu