1. Najstaršia vyhliadková veža – Vartovka (Krupina)
Už samotný názov napovedá, že veža v minulosti plnila strážnu funkciu. Takmer 13-metrová stavba, ktorá dnes slúži ako vyhľadávaná rozhľadňa, bola postavená v roku 1564.

2. Najväčší park – Mestský park Trebišov
Nielen najväčší slovenský, ale údajne aj najväčší stredoeurópsky. 62-hektárový mestský park v Trebišove bol kedysi vďaka kaštieľu a francúzskej záhrade dokonca výkvetom Uhorska.

3. Najväčší skanzen – Múzeum slovenskej dediny (Martin)
Obľúbené skanzeny lákajú tisícky turistov a výnimkou nie je ani ten martinský. S viac ako 140 objektmi ľudovej architektúry je vôbec najväčším na Slovensku.

4. Najstaršie mesto – Nitra
Nitra ako mesto píše svoju históriu už od 9. storočia. Prvé potvrdené zmienky o lokalite, ktorá bola v časoch Pribinovho kniežatstva a Veľkej Moravy na vrchole slávy, siahajú do roku 828.

5. Najstarší kláštor – Kláštor sv. Hyppolita (Nitra)
Bohatú nitriansku históriu dopĺňajú aj ruiny cenného benediktínskeho kláštora z 9. storočia. Jeho výstavba vraj prebehla už v období Veľkej Moravy, konkrétne medzi rokmi 850-880.

6. Najväčšia mestská pamiatková rezervácia – Košice
Košice potvrdzujú, že najstaršie mesto nemusí zákonite ponúkať najviac pamiatok. Najväčšiu pamiatkovú rezerváciu dosahujúcu 85,5 ha totiž nájdeme práve v metropole východu.

7. Najvyššia kostolná veža – Kostol Nanebovzatia Panny Márie (Spišská Nová Ves)
Žiadny iný slovenský kostol sa nemôže pochváliť takou vysokou vežou. Sakrálne dielo, ktoré tvorí neodmysliteľnú súčasť panorámy mesta, vyrástlo až do výšky 87 metrov.

8. Najstarší skanzen - Skanzen Šarišského múzea v Bardejovských kúpeľoch (Bardejov)
Kostolné veže lákajú k prehliadke aj v najstaršom slovenskom skanzene. Hneď 3 z nich zdobia drevený kostol, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou múzea v prírode so šarišskou ľudovou architektúrou, ktoré zriadili v rokoch 1960-1965 priamo v Bardejovských kúpeľoch.

9. Najväčší kostol – Dóm sv. Alžbety (Košice)
V súvislosti s kostolmi sa ešte vrátime do Košíc. Na Hlavnej ulici totiž nájdeme ten najväčší. Dóm sv. Alžbety je zároveň najvýchodnejšou gotickou katedrálou strednej Európy.

10. Najstarší pivovar – Steiger (Vyhne)
Ak má niektorá značka piva najdlhšiu tradíciu, potom je to Steiger. Minimálne kvôli miestu, kde sa varí. Templárski mnísi totiž založili pivovar vo Vyhniach už v roku 1473.

11. Najvyššie položená kalvária – Tatranská kalvária (Starý Smokovec)
Slovensko má aj niekoľko stredoeurópskych rekordérov, medzi ktorými nechýba kalvária nad Starým Smokovcom. Jej najvyššie položený bod sa nachádza vo výške 1080 m. n. m.

12. Najvyššie položený hotel – Sliezsky dom (Tatranská Polianka)
Vysoké Tatry sú epicentrom výškových rekordov. Okrem spomínanej kalvárie sa tu nachádza napríklad aj najvyššie položený hotel. Sliezsky dom pri Velickom plese vybudovali na úrovni 1670 m. n. m.

13. Najväčšie sopečné jazero – Morské oko (Remetské Hámre)
Plesá sú dominantou tatranskej prírody, no jedno sa nájde aj vo Vihorlatských vrchoch. Reč je o Morskom oku, ktoré je s veľkosťou 13,8 ha najväčším sopečným jazerom Slovenska.

14. Najväčšia vodárenská nádrž na pitnú vodu – Starina (Stakčín)
59,8 mil. m³, presne toľko vody sa nachádza v útrobách Stariny, najväčšej slovenskej nádrže na pitnú vodu. Vďaka tomuto číslu je tiež najväčším zdrojom pitnej vody v strednej Európe.

15. Najväčší umelý systém vodných nádrží – Štiavnické tajchy (Štiavnické vrchy)
Pôvodne 60, dnes už „len“ 24. Tajchov okolo Banskej Štiavnice je skoro o dve tretiny menej, no na prehliadku najväčšej sústavy umelých vodných nádrží (nielen u nás) to úplne postačí.

16. Najvyššia socha Krista – Na Grape (Klin)
Okrem Lisabonu a oravskej dediny Klin nenájdeme sochu Krista, ktorej tvar je vernou kópiou slávnej sochy z Ria de Janeiro, nikde vo svete. Tá oravská síce dosahuje len 9,5 m, no to z nej robí našu najvyššiu sochu s podobizňou Ježiša.

17. Najužší kaňon – Manínska úžina (Považská Teplá)
Fascinujúce skalné útvary sa nájdu po celej krajine. Za návštevu stojí aj kaňon v Manínskej tiesňave, ktorý vo svojom najužšom bode dosahuje šírku iba 3,7 m.

18. Najväčší skalný previs – Kostolecká klenba (Kostolec)
Len kúsok od Manínskej tiesňavy nájdeme ďalšie skalné „naj“. Ide o najväčší skalný previs, ktorý je hlavným lákadlom celej Kostoleckej tiesňavy rozprestierajúcej sa na ploche 60,30 ha.

19. Najväčší hrad – Spišský hrad (Spišské Podhradie)
V zozname našich UNESCO pokladov sa nachádza aj 1 hrad. Preslávený Spišský hrad je s pôdorysom o veľkosti 41 426 m² najväčšou hradnou zrúcaninou v strednej Európe. Podľa archeologických výskumov bol však v minulosti najväčší Nitriansky hrad. Postupné odkrývanie zvyškov Pustého hradu vo Zvolene však napovedá, že ešte väčším mohol byť práve hrad na kopci neďaleko Hrona.

20. Najväčšie mesto podľa rozlohy – Bratislava
Nie všade sú metropoly aj najväčšími mestami. To však v našich končinách neplatí. Bratislava je totiž s celkovou plochou 367 km² najväčšia, aj keď pred druhými Vysokými Tatrami vedie iba o 7 km².

Dvadsiatka uvedených miest s prívlastkom „naj“ je len zlomkom toho, čo má Slovensko v zozname rekordov. Túžba vidieť ďalšie z nich je tak najlepšou pozvánkou na ich návštevu.