1. Mestečko Tokaj
Pomyselným centrom celej tokajskej oblasti je maďarské mestečko s rovnomenným názvom. Jeho útulná atmosféra dýcha vinohradníckou tradíciou na každom kroku. Výberové vínka z viníc obklopujúcich malebné uličky malého mesta možno ochutnať v niektorom z miestnych vinárstiev. V Tokajskom múzeu sa zas dá niečo naučiť o tajomstvách vinohradníckeho umenia.


2. Plavby po Bodrogu
Spoznávať jednotlivé tokajské zákutia a popritom pozorovať pekné prírodné scenérie sa dá aj z paluby lode. Dopriať si zážitok zo sezónnej výletnej plavby po Bodrogu možno z prístavu v meste Tokaj. Výletná loď však počas leta premáva aj na slovenskej strane, konkrétne z obce Viničky, odkiaľ pokračuje až do Maďarska.

3. Lom v Tarcali
Núdza o vodné zdroje, ktoré sa dajú využiť aj ako turistická atrakcia, na Tokaji určite nie je. V prípade maďarskej strany je lákadlom napríklad zatopený lom za obcou Tarcal. Prechádzka, posedenie či v prípade odvážnejších typov aj plávanie v zelenkastej vode medzi kamennými stenami môže byť skvelou možnosťou, ako stráviť slnečný víkendový deň.

4. Socha Krista v Tarcali
Spomínaný lom je síce pastvou pre oči a jeho atmosfére odolá len málokto, no od prvenstva v zozname najnavštevovanejších cieľov v typickej vinohradníckej dedinke má ďaleko. To si podľa niektorých turistov zaslúži vyše 8-metrová Kristova socha dozerajúca na celý Tarcal. Tých, ktorí si dajú námahu vyjsť k elegantnému sochárskemu dielu, čaká otvorený výhľad na všadeprítomné vinice.

5. Kalvária v Hercegkúte
Pekný výhľad a štipku spirituálnej atmosféry núka aj lokalita známa ako Hercegkút - miesto plné zelene a božského pokoja, ktoré nájdeme iba pár minút od mesta Sárospatak. Pri výstupe na vrchol tamojšej kalvárie však netreba očakávať žiadnu typickú sakrálnu pamiatku. Dizajn „kaplnky“ je z trochu iného súdka a vzhľadom na polohu na kopci pripomína skôr hvezdáreň.


6. Vínne pivnice v Hercegkúte
Ani Hercegkút neostal nič dlžný vinohradníckej tradícii vo svojom regióne. Či už cestou na kalváriu alebo smerom naspäť sa naskytá príležitosť prezrieť si „hobitie“ vínne pivničky. V oblasti známej ako Gombos-hegyi je ich dokonca niekoľko desiatok, pričom väčšina je stále funkčná a slúži pôvodnému účelu.


7. Vínne pivnice vo Veľkej a Malej Tŕni
Malé „Hobitovo“ nájdeme aj na slovenskej strane. Šikovné vínne pivnice vo Veľkej a Malej Tŕni môžu byť pokojne označené za jeden zo symbolov našej časti Tokaja. Po dohode s majiteľmi je možné do niektorej z nich aj nahliadnuť a naživo sledovať, ako prebieha proces skladovania viniča v takýchto priestoroch.


8. Vyhliadková veža Tokaj
Neďaleko obcí Veľká Tŕňa a Malá Tŕňa sa nachádza jedna z najoriginálnejších rozhľadní na celom Slovensku. Dizajn 12-metrovej vyhliadkovej veže bol navrhnutý v tvare vínneho suda, čím perfektne zapadla do krajinky plnej voňavých viníc. Nie náhodou sa jej pred niekoľkými rokmi podarilo uspieť v súťaži Stavba roka.


9. Zemplínske vrchy
V rámci ďalekosiahlych výhľadov z rozhľadne budeme mať ako na dlani pomerne veľkú časť Zemplínskych vrchov. Tým dominujú mierne svahy obrastené viničom, ktorý dodáva celému pohoriu najkrajší nádych práve na jeseň. Minimálne prevýšenia a slabá návštevnosť turistov je zároveň skvelou voľbou pre nerušenú dovolenku na bicykli.


10. Mestský park v Trebišove
Trebišov je považovaný za akúsi vstupnú bránu nielen do Zemplínskych vrchov, ale do celého Tokaja. Zrejme aj to zavážilo, že expozície v miestnom kaštieli venujú dosť veľkú pozornosť vinohradníctvu. To, čo robí múzeum príťažlivým, je však pre mnohých skôr jeho exteriér. Ten je totiž súčasťou rozsiahleho parku, ktorý zdobí jedna z najkrajších francúzskych záhrad, aké u nás máme.


Zaujímavostí zo sveta vinohradníctva, architektúry alebo prírody sa na Tokaji nájde ďaleko viac, či už na našej alebo maďarskej strane. V súčasnej situácii síce visí nad cestovaním k južným susedom otáznik, no, našťastie, to na Tokaji v rámci možností žije aj túto jeseň, a to nielen kvôli vínu.