reklama

Keď fakty nie sú podstatné

Keď pán Matovič na svojej tlačovej besede vykrikoval, že premiér Fico má na účte v Belize viac ako 700 miliónov dolárov, médiá to hrali pomaly ako fakt.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (83)

V priebehu niekoľkých dní sa ukázalo, že to bol len ďalší výstrel opozičného politika bez akýchkoľvek dôkazov. Mimochodom jediného usvedčeného daňového podvodníka. Takto to ale dopadne, keď sa opoziční politici stavajú do role vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov v jednej osobe a keď im toto uznesenie potvrdí aj Najvyšší novinársky súd. A potom sa všetci pohoršujú, keď sa tieto ich výmysly rozplynú.

V posledných dňoch sme sa znovu dočkali hysterickej reakcií médií. Dôvodom bolo zastavenie trestného stíhania v prípade mojej kúpy podielu v spoločnosti B.A. Haus. Vyplýva z toho, že obludné obvinenia, s ktorými prišli pán Lipšic, Matovič, Sulík a pán Rajtár, boli vymyslené. A médiá, ktoré im od prvej sekundy dali absolútne za pravdu, pokračujú v zverejňovaní nepravdivých informácií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Faktom je, že vyšetrovateľ prípadu sa zaoberal všetkými informáciami a podozreniami, ktoré dnes médiá spochybňujú. Svedčí o tom aj vyjadrenie prokuratúry, ktorá tvrdí, že „orgány činné v trestnom konaní sa zaoberali všetkými relevantnými skutočnosťami, ktoré bolo potrebné preveriť pri podozrení z možného spáchania obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti, zločinu prijímania úplatku a zločinu podplácania. Vyšetrovateľ preskúmal tok majetku, majetkových práv, akcií a pohľadávok akcionárov spoločnosti B.A. Haus. Vykonal aj kompletnú analýzu účtov, pričom jej súčasťou boli aj predmetné skutočnosti zdokumentované výpismi z účtov, ktoré sú súčasťou vyšetrovacieho spisu.“  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď novinári začali spolu s opozíciou prvýkrát kričať o mojej kúpe akcií spoločnosti B.A. Haus, tvrdili, že firma je predĺžená a má záporné imanie, že je to fiktívny obchod, či dokonca firmu prirovnali k schránkovej spoločnosti. Po tom, čo som všetko vysvetlil, otočili a začali šíriť, že som podiel v tejto spoločnosti kúpil príliš lacno. Keď som v roku 2013 cez predsedu predstavenstva spoločnosti kupoval 16-percentnný podiel (17 akcií) B.A. Haus, jej majetok bol cca 2,3 milióna eur a záväzky, teda dlhy 2,4 milióna eur. Zadĺženosť spoločnosti bola 100-percent. Predával sa tretinový podiel spolu s pohľadávkou za sumu 850-tisíc eur, ja som za 16-percent akcií (teda asi polovice z predávaného podielu) a prebratie pohľadávky voči bývalému akcionárovi zaplatil 430-tisíc eur. Je teda zrejmé, že ak som raz kúpil obchodný podiel v hodnote, ktorú do spoločnosti investoval predchádzajúci akcionár, v pomere 1:1, nemohlo dôjsť k žiadnemu podivnému obchodu. Ako je jasné aj z účtovných uzávierok - všetky peniaze, ktoré do spoločnosti akcionári vložili, boli použité na kúpu alebo rekonštrukciu nehnuteľností. A teda, že sa v nich premieta ich trhová cena.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa všetkých dostupných kalkulačiek na výpočet hodnoty firmy suma, ktoré som za akcie zaplatil, bola viac ako adekvátna. A z môjho pohľadu zodpovedala práve hodnote dvoch bytov v dome, kde bývam a kvôli ktorým som akcie spoločnosti B.A. Haus kupoval. Dokonca prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Palenčár k zavádzajúcim informáciám pána Matoviča na tlačových besedách musel vydať svoje stanovisko cez tlačovú agentúru, v ktorom mimo iného hovorí: " Ešte raz teda upozorňujem, že informácie o cenách predmetných nehnuteľností prezentované pánom Matovičom považujem za nepresné a zavádzajúce," povedal vtedy Palenčár.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napriek tomu fakty (účtovné uzávierky, obstarávacie ceny nehnuteľností v tom čase) novinári aj komentátori v slovenských médiách bez problémov ignorujú. Dobrým príkladom sú aktuality.sk patriace pod vydavateľstvo Ringier Axel Springer, ktoré dokonca zaviedlo cenzúru. Pred niekoľkými týždňami odmietli vydať moju reakciu na klamstvá v ich článkoch o korupcii s odôvodnením, že sa im nepáči. Takýto postup by sme nečakali, keďže komentáre opozičných politikov sú na portáli aktuality.sk úplne bežné...

Potom sa hysterickej reakcii niektorých novinárov, ktorí vo svojich komentároch volajú po návrate Daniela Lipšica ako najväčšieho bojovníka proti korupcii, netreba ani čudovať. Lipšica, počas ktorého pôsobenia na ministerstve spravodlivosti sa na Slovensku kupovali poslanci, toho pána Lipšica, počas ktorého pôsobenia sa stratili nahrávky z vyšetrovacieho spisu ako kľúčový dôkaz korupcie jeho spolustraníka a toho pána Lipšica, pod ktorého ochrannými krídlami sa na Slovensku diala Gorila. Nehovoriac už o tom, že je to ten pán Lipšic, pán Matovič a pán Sulík, počas vlády ktorých sa bez akejkoľvek kontroly zo strany Daňového riaditeľstva a Finančnej polície vyplatila Ladislavovi Bašternákovi prvá vratka DPH v hodnote 3,6 milióna eur.

Žiaľ, vo viacerých prípadoch už fakty pre média nie sú podstatné. Je zjavné, že takéto útoky tu boli a aj budú pokračovať. Radšej by som však energiu namiesto vysvetľovania týchto výmyslov venoval plneniu Programového vyhlásenia vlády a zvyšovaniu bezpečnosti Slovenska.

Robert Kaliňák

Robert Kaliňák

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Podpredseda vlády Slovenskej republiky a minister vnútra, už od svojho vstupu do politiky sa venujem bezpečnostnej problematike Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu